zakaz lotów do polskiturysci.pl

W życie wszedł nowy zakaz. Utrudnienia dla tysięcy Polaków. Opublikowali rozporządzenie ws. zakazu lotów

Zakaz lotów do Polski z Wielkiej Brytanii oficjalnie wszedł w życie dziś w nocy. Samoloty z tego państwa nie będą mogły lądować na polskich lotniskach. Rozporządzenie obowiązywać będzie od wtorku 22 grudnia do 6 stycznia 2021 roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co zawiera nowe rozporządzenie
  • dlaczego zostało wprowadzone
  • jaka jest sytuacja w Wielkiej Brytanii

Zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej obowiązywać będzie od wtorku 22 grudnia do 6 stycznia 2021 roku - czytamy w opublikowanym w poniedziałek rozporządzeniu Rady Ministrów. Nagła decyzja zaskoczyła głównie polskich pasażerów, którzy na codzień mieszkają w Wielkiej Brytanii i planowali lot do kraju na święta. Niestety w wyniku nowych obostrzeń są zmuszeni przełożyć urlop i zostać w Zjednoczonym Królestwie, do momentu poluzowania ograniczeń.

Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii

Według nowego rozporządzenia, wprowadzony zostaje zakaz wykonywania, na polskich lotniskach i lądowiskach wpisanych do odpowiednich ewidencji, lądowania cywilnych samolotów przewożących pasażerów wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium Zjednoczonego Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Ponadto nowe rozporządzenie zawiera przedłużenie do 6 stycznia 2021 r. zakazu lotów z 7 grudnia br. do dziewięciu państw - Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Jordanii, Armenii, Kosowa, Macedonii, Serbii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork. Na liście znalazły się państwa UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i strefy Schengen.

Nowe rozporządzenie to wynik wykrycia w Wielkiej Brytanii nowej odmiany wirusa SARS-CoV-2. Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock poinformował, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. W tych regionach wprowadzony został przedwczesny lockdown.

Jak podaje minister zdrowia, nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana. Nie zaobserwowano jednak, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko Covid-19.

W poniedziałek o godz. 10 zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który zajmie się m.in. sprawą nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że podtrzymana jest decyzja ogłoszona w nocy, że z poniedziałku na wtorek zostają wstrzymane wszystkie loty z Wielkiej Brytanii do Polski.

- Lada moment wyjdzie formalne rozporządzenie w tym zakresie, które zawiesza loty z Wielkiej Brytanii do Polski - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nowy wariant koronawirusa pojawił się nie tylko w Wielkiej Brytanii. Dziewięć infekcji nowym wariantem potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

Jako pierwsze zakaz lotów z Wielkiej Brytanii wprowadziły Holandia i Belgia, za nimi podobne kroki poczyniły Włochy i Austria, ograniczenia rozważają także Niemcy. Hiszpania wezwała natomiast do ogólnoeuropejskich działań.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl.

Źródło: TVN 24

Następny artykuł