Zakopane niebywałe wieściFot. wikipedia.org/ RobertParma/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en (zdjęcie ilustracyjne)

Niebywałe wieści z Zakopanego. Przełomowa decyzja

Zakopane czeka na realizację niesamowitej inwestycji. W 2021 mają rozpocząć się prace nad nowoczesnym centrum komunikacyjnym. W tym czasie ma dojść do budowy parkingów, przebudowy ulic oraz placu komunikacyjnego w Kuźnicach. Jak dotąd częściowo ukończono już rewitalizację budynku dworca PKP. To powód do wielkiej radości dla turystów.

Zakopane czeka na realizację bardzo ważnej inwestycji, która może znacznie wpłynąć na turystykę w tym regionie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Onet.pl, zakończono już rewitalizację budynku dworca PKP, która wyniosła 21 milionów złotych. To jednak dopiero początek zmian.

Zakopane zaczyna się rozwijać, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów. Rewitalizacja budynków dworca PKP była możliwa dzięki środkom unijnym – dofinansowanie wyniosło blisko 7,6 miliona złotych. Po odnowieniu zabytkowych budynków czas na zaaranżowanie wnętrz, które rozpocznie się w przyszłym roku. Miasto ma przeznaczyć na nie około 3-4 milionów złotych.

Zakopane przestanie wstydzić się dworca i sprosta wymaganiom podróżnych

Fakt, że Zakopane bardzo liczy na poważne zmiany obiektów komunikacyjnych, potwierdził już burmistrz miasta, Leszek Dorula. Włodarz zakopiański podkreślił, że inwestycja przyniesie korzyści dla całego regionu.

To bardzo ważna inwestycja nie tylko dla Zakopanego, ale i dla całego regionu. W końcu Zakopane przestanie się wstydzić za swój dworzec kolejowy, bo to nie jest drobny remont liftingowy, tylko gruntowny remont, jakiego jeszcze nie było od czasu wybudowania stacji w 1899 roku – słowa burmistrza Zakopanego Leszka Doruli cytuje Onet.pl.

Niedawno rozstrzygnięto też przetarg na najbardziej kosztowny etap budowy centrum, który jest warty 40 milionów złotych. 15 milionów złotych pochodzi ze środków unijnych. Dzięki funduszowi powstanie plac komunikacji dalekobieżnej z dojazdami i plac odjazdów lokalnych.

Niedaleko dworca PKP powstanie parking wielopoziomowy, który pomieści 150 samochodów. Miejsce parkingowe znajdzie się także przy drodze i pomieści około 50 aut. Na tym etapie inwestycji przebudowane zostanie także Rondo Armii Krajowej przy dworcu. Wszystkie te zmiany poprawią komfort turystów przybywających do stolicy Podhala.

Zakopane czeka na przebudowę Kuźnic

Przebudowa Kuźnic, którą zaplanowano w trzecim etapie inwestycji, może ułatwić podróżnym dostęp do jednych z najpopularniejszych szlaków tatrzańskich. Warto przypomnieć, że tutaj też zlokalizowana jest kolej linowa na Kasprowy Wierch.

Plac komunikacyjny w Kuźnicach ma przejść kompleksową przebudowę. Koszt tego etapu wynosi niemal 20 milionów złotych. W tym miejscu ma powstać również plac manewrowy, który ma znaleźć się pod obecnie istniejącym.

Burmistrz Zakopanego ma nadzieję, że sytuacja pandemiczną nie spowolni prac przebudowy miasta i jego regionu – zwłaszcza że umowa budowy inwestycji zlokalizowanej przy dworcu PKP została już podpisana. Niestety ryzyko opóźnienia jest realne w przypadku Kuźnic.

To będzie zależało od rozwoju sytuacji pandemicznej, ale i stanu budżetu miasta i możliwości działania naszych przedsiębiorców, bo to są naczynia powiązane. Jeżeli przedsiębiorcy nie będą mogli prowadzić swoich biznesów, będzie to oznaczało także mniejsze wpływy do kasy miasta – dodaje Leszek Dorula na łamach Onet.pl.

Rozbudowa Zakopanego i inwestycji może okazać się prawdziwą rewolucją zarówno dla lokalnych przedsiębiorców, jak i przyjezdnych, którzy co roku odwiedzają jedno z najpopularniejszych polskich miast. Niestety obecnie w górskich regionach raczej nie spotkamy dużych grup wczasowiczów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet.pl

Następny artykuł