Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Co Polska ma wspólnego z małą, egzotyczną wysepką? Prawie mieliśmy własną "kolonię"
Adrian Rybak
Adrian Rybak 26.12.2020 09:04

Co Polska ma wspólnego z małą, egzotyczną wysepką? Prawie mieliśmy własną "kolonię"

Tobago możliwą polską kolonią
Pixabay.com/ awegner58

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak historycznie Tobago jest powiązane z Polską

  • kiedy najlepiej jechać tam na wakacje

  • jakie inne miejsca mogły być polskimi koloniami

Wyspa Tobago aktualnie jest częścią państwa o nazwie Trynidad i Tobago. To wyspiarskie państwo położone za oceanem, w okolicach Wenezueli. Mówi się, że to miejsce było najbliżej bycia polską kolonią.

Tropikalna wyspa i historyczne powiązania z Polską

Aby dowiedzieć się, jakie Tobago ma powiązania z Polską, należy zajrzeć na karty historii z XVII wieku. To właśnie wtedy, po kilku próbach, wyspa została skolonizowana przez Księstwo Kurlandii i Semigalii. Kurlandia w tamtym czasie była lennem Korony Królestwa Polskiego.

Księstwo znajdowało się na terenie dzisiejszej południowo-zachodniej Łotwy. To właśnie Kurlandii udało się zdobyć położone w Ameryce Południowej Tobago, a miejsce w tamtym okresie nazwano Nową Kurlandią.

Mówi się, że historycznie to właśnie ta wyspa była najbliżej tytułu polskiej kolonii z racji powiązań Polski z Kurlandią. Gdyby faktycznie taki scenariusz został zrealizowany w pełni, z pewnością Polacy co roku zapełniali by tę wyspę. Panują tam idealne warunki na urlop.

Tobago to wyspa, która znajduje się w klimacie równikowym. W związku z tym roczna temperatura wynosi około 26 stopni Celsjusza. Co ciekawe, najniższą temperaturą, jaką tam zmierzono, było 16 stopni. Najlepsze warunki na wakacje panują tam w lutym oraz we wrześniu. Woda morska może wtedy osiągnąć temperaturę około 25 stopni.

Tobago, fot. Wikimedia/Bgabel/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Ciekawostką jest, że historia to niejedyne, co łączy Tobago i Polskę. O Trynidad i Tobago wiele ludzi usłyszało po raz pierwszy w 2006 roku, kiedy kraj po raz pierwszy zakwalifikował się do mistrzostw świata w piłce nożnej.

Historyczny sukces udało się osiągnąć drużynie prowadzonej przez holenderskiego trenera Leo Beenhakkera. Dwa lata później ten sam były sportowiec poprowadził polską reprezentację podczas mistrzostw Europy.

Inne możliwe kolonie Polski

Choć mówi się, że to Tobago było najbliżej bycia polską kolonią, nie było to jedyne miejsce mające tak mocne powiązania z naszym krajem. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości mówiło się o kilku miejscach, które mogły zostać dalekim terytorium naszego kraju. Dwóch przypadków należy szukać w Afryce.

Pierwszy z nich to położona w zachodniej części Czarnego Lądu Gambia. To miejsce mogło należeć do Polski także dzięki dokonaniom Kurlandii. Kolejną kolonią mógł być słynny  z amerykańskiego filmu dla dzieci Madagaskar.

Polskie terytorium mogło znaleźć się także na terenie jednego z największych państw świata. Mówiło się, że Polsce mogły przypaść tereny brazylijskiego stanu Parana. O okolicach tego miejsca pisaliśmy tutaj. Jak więc widać, okazji do posiadania kolonii było wiele. Aż szkoda, że nigdy plany te nie doszły do skutku, co znacznie ułatwiło by wyjazd na egzotyczne wakacje w dobie pandemii. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Plaża na Tobago, fot. Wikimedia/Kp93/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Źródło: Wirtualna Polska