Z tego artykułu dowiesz się: O najdziwniejszych historiach turystów w TatrachCzego obawiają się traperzyKtóre miejsca potrafią wystraszyćTatry zachwycają swoim majestatem, ale potrafią też przestraszyć. Przed wyjściem na szlak lepiej nie słuchać opowieści o tajemniczych zaginięciach czy turystach, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach.
Niezwykle smutna wiadomość obiegła media - nie żyje Teresa Borkowska, świetnie znana wszystkim turystom odwiedzającym Mikołajki. Miła starsza pani parkingowa, a przede wszystkim kolorowa ikona miasta, bez której nie będzie już ono takie samo.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak właściciel tłumaczył taką liczbę osóbDo jakich spraw jeszcze wzywano policjęW jakim innym miejscu Polski było niespokojniePolicja w Sylwestra miała pełne ręce roboty ze względu na panujące restrykcje. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia funkcjonariusze interweniowali w domkach letniskowych, gdzie ujawniono ponad 30 osób mimo obowiązujących obostrzeń.
Rząd zapowiada luzowanie obostrzeń. Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, wśród zniesionych ograniczeń ma znaleźć się zakaz wychodzenia z domu dzieci bez opieki dorosłych w godzinach 8:00-16:00. Jak donosi Polsat News, złagodzenie restrykcji może nastąpić w okresie ferii, padła nawet zapowiedź, że obowiązywać ma już od wtorku. Po 17 stycznia sytuacja może jednak ulec zmianie.W ciągu najbliższych tygodni rząd zdecyduje o tym, czy obowiązujące restrykcje zostaną złagodzone po zakończeniu ferii zimowych, czyli po 17 stycznia. Jednak już na czas przerwy zimowej minister zdrowia zapowiedział umożliwienie dzieciom wychodzenie z domów bez opieki dorosłych. Szef resortu podkreślił, że jeśli sytuacja epidemiczna ulegnie poprawie, zaproponowane zostaną kolejne etapy luzowania ograniczeń. To wyjątkowo ważna wiadomość zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych, którzy od dawna usiłowali zaplanować dwój czas wolny podczas zimowej przerwy. Choć hotele pozostają zamknięte, więc typowe wyjazdy wypoczynkowe są mocno ograniczone, zniesienie zakazu daje nowe możliwości turystyczne. Młodzież pomyśleć może dzięki temu nad jednodniowymi wyjazdami w atrakcyjne miejsca w naszym kraju, których nie brakuje. Funkcjonuje komunikacja zbiorowa, można więc liczyć choć na krótki relaks.
Szlak w Szklarskiej Porębie, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, został zamknięty. Mowa o Wąwozie Kamieńczyka, w którym panowały bardzo trudne warunki. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe już wielokrotnie apelowało do piechurów o zachowanie szczególnej ostrożności. Duże zagrożenie może stwarzać przede wszystkim wiatr, który obniża temperaturę odczuwalną nawet do -15 stopni Celsjusza. O szczegółach informuje Gazeta Wyborcza.Ten popularny szlak został zamknięty już pod koniec grudnia, gdy warunki pogodowe zaczęły stwarzać zagrożenie. Wiatr okazał się na tyle silny, że powalił drzewa – jedno z nich spadło na miejscową platformę widokową. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń, jak donosi Gazeta Wyborcza. Potężne podmuchy poczyniły jednak wiele szkód, które muszą zostać usunięte.
Samochód marki Opel został porzucony na skraju szlaku na górę Borowa, gdzie wjazd autem jest surowo zabroniony. Jak się okazuje, mimo wyraźnego zakazu, wciąż znajdują się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy próbują podjechać pod górę.
Z tego artykułu dowiesz się: Jak Polacy omijają przepisyDlaczego niektóre wyciągi są czynne, a inne nieJaki błąd popełniają osoby wychodzące w góryStok narciarski, jak widać na zdjęciach poniżej, może być wielozadaniowy, a kreatywność Polaków nie zna granic. Mimo zamknięcia wyciągów dla narciarzy, turyści nie czują się zniechęceni i suną po śniegu na sankach. Wielu decyduje się też na piesze wędrówki, które nie zostały zabronione.
Z tego artykuły dowiesz się:Dlaczego kolejki na Gubałówkę i Kasprowy mogą działać, a stoki nieJak tłumaczył tę sytuację rzecznik rząduJakie ograniczenia obowiązują w kolejkachGubałówka oraz Kasprowy Wierch znane są między innymi z kolejek linowych, które prowadzą na szczyt. Jak się okazuje, obie są czynne również w czasie pandemii, podobnie jak kolejka na górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz na Jaworzynę Krynicką w Krynicy.
Z tego artykułu dowiesz się:Kim byli właściciele zamku na przestrzeni dziejówW jakich okolicznościach zamek został zniszczonyJakie inne tego typu miejsca warto zobaczyćZamek w Krupem zachwyca wielu turystów. To niezwykłe miejsce, które przerwało niezwykłe momenty. Mury budynku skrywają część polskiej historii. Istnieje od XV wieku, a więc przetrwał wiele epok. Teraz pozostały po nim tylko ruiny.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak pomysł skomentował dzierżawca jednego ze schroniskIle trzeba zapłacić za miejsce w GłodówceW jakim innym miejscu można zauważyć modę na kamperyObostrzenia zmusiły schroniska do szukania nowego sposobu na zarobek. Niektóre z nich postanowiły wykorzystać rosnące zainteresowanie kamperami. Tereny obiektów zostały przemienione w pola kempingowe. Przykładami są schroniska Andrzejówka oraz Głodówka.
Ferie rozpoczną się już w poniedziałek. Niestety, w tym roku z powodu pandemii koronawirusa trzeba zapomnieć o wszelkich wyjazdach. Dzieci będą miały zapewnione jednak pewne atrakcje. Szkoły mogą organizować półkolonie dla uczniów klas I-IV. Wytyczne ich organizacji przedstawiło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Morskie Oko przyciąga mnóstwo turystów także zimą. Niestety po raz kolejny w górach doszło do incydentu przez lekkomyślność podróżnych. Goście Tatrzańskiego Parku Narodowego postanowili skorzystać z tego, że największe jezioro w Tatrach skuł lód i weszli na taflę. W pewnym momencie skorupa załamała się pod wczasowiczami, którzy znajdowali się około 10 metrów od linii brzegu. O tym wydarzeniu poinformował dzisiaj tj. 2 stycznia Tygodnik Podhalański.Widząc, że nieodpowiedzialni turyści wchodzą na oblodzone Morskie Oko, zarówno Strażnicy Parku Tatrzańskiego, jak i pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego wielokrotnie apelowali do podróżnych o zaprzestanie niebezpiecznych praktyk. Niestety – bez efektu. W pewnym momencie młodzi turyści znaleźli się w wodzie.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak miasto pomoże warszawskiej branży turystycznejCo powiedział Rafał TrzaskowskiCzym jest WOTWarszawa cały czas przyciąga tłumy turystów. Nic dziwnego, ponieważ stolica Polski ma ogromną liczbę atrakcji. W ostatnim czasie pojawił się kryzys, który dotknął turystykę w wielu polskich miastach. O jednym z nich pisaliśmy tutaj. Stało się tak też w Warszawie. Prezydent Rafał Trzaskowski nie jest jednak na to obojętny.
Nie żyje Andrzej Urbański, który jak żaden inny przewodnik, całe tłumy turystów oprowadzał po Toruniu. Badacz przez wiele lat był prezesem toruńskiego oddziału przewodnickiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Aktywista żył 71 lat. Zasłynął między innymi wydaniem „Kanonu krajoznawczego województwa kujawsko-pomorskiego”, który okazał się skarbnicą wiedzy o turystyce i krajobrazie regionu województwa kujawsko-pomorskiego.Wiadomość o tym, że nie żyje Andrzej Urbański, pojawiła się w mediach dzisiaj, tj. 1 stycznia 2021 roku, na portalu Oto Toruń. Zgodnie z przekazanymi informacjami Urbański był nie tylko toruńskim przewodnikiem, ale również autorem wielu opracowań turystyczno-krajoznawczych. Spokojną emeryturę badacz spędził w Aleksandrowie Kujawskim.Pałac w Aleksandrowie Kujawskim, Fot. Wikimedia Jan Chmielewski CC BY-SA 3.0
Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie najchętniej latają PolacyCzy w nadchodzące wakacje nadal będą obostrzeniaDlaczego Polska nadal będzie wybierana przez turystówWakacje 2021 będą wyjątkowe. Dla wielu osób będzie to powrót do podróżowania. W 2020 mnóstwo turystów zrezygnowało z dalekich podróży i zdecydowali się na wyjazdy w kraju. Byli też tacy, którzy dla bezpieczeństwa zostali w domach. Jak będzie wyglądał nadchodzący sezon wakacyjny?
Z tego artykułu dowiesz się:Kto będzie musiał wyrobić nowe dowody osobiste w tym rokuGdzie potrzebujemy paszportu, a gdzie wystarczy nam jedynie dowód osobistyJak przebiega proces wyrabiania nowego dowodu osobistegoZgodnie z informacjami przekazanymi przez Wirtualną Polskę, dokładnie 1 546 700 Polaków będzie musiało ustawić się w kolejkach do urzędu, by odebrać nowy dowód osobisty. Dotyczy to tych, którzy odebrali swoje dokumenty tożsamości w 2011 roku. Teraz trzeba będzie wypełnić nowe wnioski.Dowód osobisty jest ważny przez dziesięć lat. To oznacza, że jeśli otrzymaliście swój dokument w 2011 roku, to niedługo musicie wyrobić nowy. Jak to zrobić? Możecie pójść po wniosek do urzędu lub – jeśli chcecie uniknąć kolejek – wypełnić formularz przez internet. Pamiętajcie jednak, że jeśli zdecydujecie się na drogę online, powinniście przygotować profil zaufany oraz odpowiednią fotografię.
Polacy potrafią zmobilizować się, aby wspólnie zrobić coś dobrego. Pani Magda podzieliła się na Facebooku swoim świątecznym marzeniem: zażyczyła sobie pocztówek, których zbieranie jest jej pasją od lat. Pomogły dwie mieszkanki Trójmiasta i popularny profil na Instagramie - pocztowkiwidokowki. Tam bohaterka akcji komunikuje się z osobami, które trzymają za nią kciuki.
Zgodnie z informacjami, które zostały przekazane przez Portal Tatrzański, wraz z nowym rokiem nastąpiła zmiana w trasie Eurolinii, która dotychczas łączyła Bukowinę i Zakopane ze słowackimi Tatrami Zachodnimi, dlatego wyjazd w góry będzie utrudniony. Od 1 stycznia 2021 roku połączenie autobusowe z Zakopanego do Doliny Rohackiej przestało funkcjonować z powodu obostrzeń wywołanych przez pandemię koronawirusa.Niestety z informacji przekazanych prze Portal Tatrzański wynika, że wyjazd będzie bardziej skomplikowany nie tylko do czasu zakończenia kwarantanny narodowej w Polsce, ale również po zakończeniu ferii, czyli po 17 stycznia. Na zawieszenie połączenia wpłynęła pandemia oraz zmiana trasy Eurolinii, która teraz będzie omijała kilka ważnych przystanków – w tym Dolinę Rohacką.
Z tego artykułu dowiesz się:Co o sylwestrze w Zakopanem powiedziała policjaJak sytuacja wyglądała w okresie Bożego NarodzeniaCo warto zobaczyć w mieścieZakopane zawsze zapełniało się tłumem turystów w ostatni dzień roku. Ludzie wybierali hotele i inne ośrodki, aby przywitać nowy rok. Inni wybierali się na miejskiego sylwestra organizowanego przez TVP. Tym razem tych atrakcji nie było, a w mieście było pusto.
PKP oraz policja poszukują zaginionej własności pani Żanety - mieszkance Gdańska zaginęło 1250 zł, które odkładała z nadgodzin na spłatę raty. Woreczek z pieniędzy najprawdopodobniej wypadł jej z kieszeni jeszcze w pociągu, na peronie lub w tunelu.
Zakopane w sezonie zimowym cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Ten rok jest jednak inny niż poprzednie - z powodu pandemii koronawirusa znacznie ograniczone zostało działanie hoteli. Nie przeszkadza to jednak Polakom, którzy wpadli na zupełnie inny pomysł.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda zdjęcieDlaczego autor czekał 2 lata na jego wykonanieCo turyści mogą zobaczyć w Górach StołowychZdjęcie wykonał fotograf Cris Froese, który następnie zamieścił je na swoim profilu na Instagramie. Jak się okazuje, to nie było spontaniczne zdjęcie. Autor przyznał, że kadr planowany był od dwóch lat. Ciągle pojawiały się utrudnienia, aż w końcu znalazł idealny moment. Oczekiwanie zdecydowanie się opłaciło, bo widok zapiera dech w piersiach.
Z tego artykułu dowiesz się:kogo możemy spotkać dzisiaj na Krupówkachczym zdumiała się nasza czytelniczkaco ją zirytowałoKrupówki są punktem obowiązkowym dla turystów odwiedzających Zakopane. Niestety, obecnie z powodu pandemii koronawirusa podróże są znacząco ograniczone. Wygląda jednak na to, że miasto odwiedziły tłumy jednodniowych turystów, którzy - o ile zamierzają przestrzegać obowiązujących obostrzeń - muszą zdążyć wyjechać przed godziną 19:00.
Polskie Betlejem to symboliczne miejsce, w którym do dzisiaj mieszka sześć rodzin. Wiemy, gdzie można znaleźć ten punkt. Organizowane co roku przez kolędników Betlejemskie Światełko Pokoju przyciągało prawdziwe tłumy w okresie świątecznym. Niestety z powodu pandemii uroczystość była w tym roku bardzo skromna. O szczegółach informuje portal Gazeta.pl.Skąd wzięło się polskie Betlejem? Przed laty w tym zakątku mieszkała rodzina – Franciszka i Cecylii. Mąż, podobnie jak św. Józef, nosił długą brodę i był starszy od swojej ukochanej. Oboje mieli aż siedmioro dzieci. Przypominali Świętą Rodzinę do tego stopnia, że postanowiono nazwać do miejsce Betlejem.Położenie na mapie gminy Roźwienica, fot. Wikipedia/Mapa Polski
Z tego artykułu dowiesz się:Na czym stanęła sprawa zamku w StobnicyKto otrzymał akt oskarżeniaJakie problemy pojawiły się po cofnięciu pozwolenia na budowęZamek w Stobnicy jest ogromną budowlą, która w przyszłości miała przypominać średniowieczną fortecę. Prace trwają od kilku lat, na co skarżyli się okoliczni mieszkańcy. Gdy wszyscy myśleli, że przed nimi ostatnia prosta, pojawiły się akty oskarżenia dla kilku osób.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie sposoby znaleźli Polacy na spędzenie sylwestra Jak wygląda "dogadywanie się"Co zaobserwowano na stronach do rezerwacji noclegówW tym roku sylwester zapowiada się spokojnie, ze względu na liczne ograniczenia wprowadzone wraz z kwarantanną narodową. Turyści nie zrezygnowali z wyjazdów w góry, lecz o imprezach nie będzie mowy - nikt nie będzie ryzykował wizytą patrolu policji.
Z tego artykułu dowiesz się:Jaki apel wystosowało Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów PolskichNa jakie zachowania turystów obsługa obiektu noclegowego zwraca uwagęNa jakich zasadach działa obecnie schroniskoChociaż od 28 grudnia panuje kwarantanna narodowa i hotele oraz pensjonaty nie mogą przyjmować gości, wielu podróżnych wciąż liczy na nocleg. Sytuacja doprowadziła do wystosowania specjalnego apelu przez obsługę Schroniska Górskiego PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Pracownicy obiektu noclegowego chcą uniknąć „kłopotliwych sytuacji”.Przypominamy, że aż do końca ferii, czyli 17 stycznia 2021, podróżni nie mogą liczyć na nocleg w ośrodkach turystycznych. Zakwaterowani mogą zostać jedynie pracownicy medyczni, służby wojskowe oraz pacjenci szpitali specjalistycznych wraz z opiekunami. Jednak część wczasowiczów najwyraźniej liczy na to, że przedsiębiorcy będą przymykali oko na obowiązujące przepisy.
Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego Polacy wybierają kamperyKto korzysta z takiej opcjiJakie są ceny na polach kempingowychSylwester w tym roku będzie inny niż zawsze. Od poniedziałku obowiązuje kwarantanna narodowa. Oznacza to, że zamknięte są wszystkie hotele. Niektórzy znaleźli jednak sposób, aby i tak ostatni dzień roku spędzić w Zakopanem. Dużym zainteresowaniem cieszą się kampery.