Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Zmiany w organizacji półkolonii podczas ferii. Są nowe wytyczne
Adrian Rybak
Adrian Rybak 03.01.2021 10:06

Zmiany w organizacji półkolonii podczas ferii. Są nowe wytyczne

Ferie już od poniedziałku
Fot. google.com/maps

Ferie rozpoczną się już w poniedziałek. Niestety, w tym roku z powodu pandemii koronawirusa trzeba zapomnieć o wszelkich wyjazdach. Dzieci będą miały zapewnione jednak pewne atrakcje. Szkoły mogą organizować półkolonie dla uczniów klas I-IV. Wytyczne ich organizacji przedstawiło Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

Ferie 2021. Jak będą wyglądały półkolonie? 

Jak pisaliśmy już kilka tygodni temu, ferie dla wszystkich uczniów zaczną się 4 stycznia. Dzieci mogą jednak liczyć na zorganizowane zajęcia. Specjalne zasady bezpieczeństwa, które pozwolą na zorganizowanie czasu wolnego dla uczniów, Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało razem z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Wszystkie szkoły, które planują organizację półkolonii, będą musiały zastosować się do zasad na temat warunków pobytu, założeń organizacyjnych półkolonii, obowiązków rodziców lub opiekunów prawnych, kwestii dotyczących higieny, wyżywienia, transportu, realizacji programu, a także postępowania w przypadku wykrycia zakażenia koronawirusem u jednego z uczestników.

Najważniejszą zasadą jest organizacja zajęć jedynie dla dzieci zdrowych. Na terenie szkoły nie mogą pojawić się dzieci, których objawy sugerują infekcję dróg oddechowych. Co więcej, rodzice muszą zostawić numer kontaktowy.

W przypadku zauważenia u dziecka podejrzanych objawów, rodzic będzie musiał niezwłocznie odebrać pociechę ze szkoły. Co więcej, także rodzice nie powinni mieć objawów choroby, ponieważ wchodzą na teren placówki i są potencjalnym zagrożeniem dla innych. 

Jeśli dziecko zmaga się z chorobą przewlekłą, rodzice mają obowiązek poinformować o tym przed przyprowadzeniem dziecka na półkolonie. Taka informacja musi zostać zawarta w karcie kwalifikacyjnej. Takie dziecko powinno też mieć indywidualną osłonę nosa i ust. 

Zajęcia mogą być organizowane jedynie w pomieszczeniach, które zapewniają możliwość zachowania dystansu społecznego. Najlepsze będą więc świetlice lub sale gimnastyczne. Każde dziecko musi mieć do dyspozycji cztery metry kwadratowe.

Przykładowa sala gimnastyczna w szkole, fot. wikimedia.commons/Fotkarka/ CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Maksymalnie 12 osób w grupie

Grupy uczestników półkolonii muszą być stałe, aby uniknąć niepotrzebnego kontaktu z dużą ilością osób. Co więcej, każda grupa nie może liczyć więcej niż 12 osób. Aby uniknąć tłumu, w czasie trwania półkolonii na terenie placówki nie mogą odbywać się inne zajęcia. 

Kluczowe będą też zasady bezpieczeństwa przed i po posiłku. Tak samo jak w przypadku zajęć, dzieci powinny udawać się do stołówki w niezmiennych grupach. Odległość między stolikami powinna wynosić 1,5 metra. Wyjątkiem jest obecność przegrody między stołami, wtedy odległość może wynosić metr. Po każdym posiłku konieczna jest też dezynfekcja krzeseł i stołów.

Półkolonie to forma rozrywki dla dzieci, która w Polsce znana jest od wielu lat. Szczególnie popularna była w czasach PRL-u, kiedy mało ludzi mogło pozwolić sobie na wakacyjne wyjazdy. O ciekawostkach na ten temat pisaliśmy tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

undefined

Źródło: Polsat News