Z tego artykułu dowiesz się:Na czym polega luka w rządowym rozporządzeniu o obostrzeniachCzy w Polsce działają obecnie Polskie Koleje LinoweJak wygląda analiza prawda mecenasa Piotra Schramma dotycząca ograniczeń funkcjonowania ośrodków narciarskichZgodnie z najnowszym rozporządzeniem rządowym okres poświąteczny i ferie zimowe przebiegają według zaostrzonego reżimu sanitarnego. Drastycznie ograniczona została działalność obiektów noclegowych, a ośrodki narciarskie zostały całkowicie zamknięte. Zdaniem mecenasa Piotra Schramma jednak wyciągi nadal mogą funkcjonować, ponieważ w zapisie widnieje luka. O szczegółach informuje portal Onet.pl.Obostrzenia rządowe obejmują całe ferie zimowe, czyli do 17 stycznia 2021 roku. Stoki narciarskie, które po dojściu do porozumienia przedstawicieli i ministrów, zostały przygotowane przez właścicieli na wizytę turystów. Zdaniem wielu przedstawicieli branży, wyłączenie obiektów na czas przerwy zimowej, to gwóźdź do trumny, który przekreśla cały sezon.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie warunki pogodowe panują obecnie na południu PolskiJakie działania w ciągu ostatniej doby podejmowały służbyJakie ostrzeżenia ogłoszono w górskich regionachW południowej części Polski pogoda już wczoraj, tj. 28 grudnia, uległa nagłemu pogorszeniu. W regionach górskich pojawił się bardzo silny halny, który siał zniszczenie, powalając drzewa – w Zakopanem kilka z nich spadło na samochody i kamper – a nawet zrywając dach domu jednorodzinnego w Kościelisku. Zakopiańscy strażacy odnotowali co najmniej 45 interwencji.Pogoda w ciągu ostatnich godzin sprzyja powstawaniu zagrażających warunków. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło już ostrzeżenie 2. stopnia przed lawinami. W Tatrach halny w ciągu ostatniej doby wiał z prędkością nawet 155 km/h. Służby zaapelowały o pozostanie w domu i nie wybieranie się na górskie szlaki.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie tematy poruszono podczas spotkania posłów Koalicji Obywatelskiej w ZakopanemZ jakimi problemami mierzą się przedstawiciele branży turystycznejJaką przyszłość sektora przewidują politycyMiejscowości, które utrzymują się z turystyki, jak Zakopane, Karpacz czy Białka Tatrzańska, prawdopodobnie na długo zapamiętają datę 28 grudnia 2020 roku. Przedsiębiorców najpewniej czeka martwy sezon zimowy, choć wielu szefów ośrodków poczyniło odpowiednie przygotowania, co skutkować może ogromnymi stratami. O szczegółach informuje Gazeta Wyborcza.28 grudnia Zakopane stało się miejscem spotkania posłów Koalicji Obywatelskiej, którzy określili tę datę „czarnym dniem polskiej turystyki zimowej”. Podczas konferencji podkreślono, że region, który w 80 procentach żyje z turystyki, został odcięty od wczasowiczów, czyli także od środków do życia.
Polska aktualnie zmaga się z pandemią koronawirusa, przez co wprowadzono restrykcje uniemożliwiające podróżowanie. Warto jednak zaplanować podróż na przyszłość. Dobrym wyborem będzie miejscowość Ząb. Według wielu jest tam piękniej niż w Zakopanem.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie grupy pracowników wykluczono z zakazu korzystania z hotelico w najbliższym czasie planuje TVPjakie obostrzenia w Polsce uderzają w branżę turystycznąNocleg w czasie pandemii koronawirusa wiąże się z licznymi problemami. Od poniedziałku obowiązuje całkowity zakaz korzystania z hoteli. Nowe obostrzenia obowiązują do 17 stycznia 2021 roku. Nie muszą się nimi jednak przejmować niektóre grupy pracowników. Od niedzieli wprowadzono ulgę dla części zawodów.
Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego turyści wynajmują drogie miejsca parkingoweJak pomysłowo turyści omijają przepisyJakie są nowe zasady dotyczące turystyki na czas narodowej kwarantannyChociaż Bieszczady przechodzą prawdopodobnie jeden z najgorszych sezonów zimowych ostatnich lat, okazuje się, że niektórzy nadal mogą być zainteresowani wyjazdami wypoczynkowymi w tym kierunku. Na grupie facebookowej Bieszczady Noclegi, Porady, Zdjęcia, Opowieści… pojawiło się zabawne ogłoszenie jednego z internautów.Grupa Bieszczady Noclegi, Porady, Zdjęcia, Opowieści… zrzesza miłośników polskich gór, którzy dzieła się między innymi wartościowymi informacjami na temat wypoczynku i pięknymi fotografiami górskich regionów. Niedawno jeden z internautów ogłosił, że w okresie noworocznym pilnie potrzebuje parkingu z pokojem do wynajęcia gratis. Pod wpisem ruszyła fala komentarzy nawiązujących do rządowych obostrzeń i absurdów w okresie narodowej kwarantanny.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie niebezpieczne wydarzenia miały miejsce na PodhaluCo oznacza 2. stopień zagrożenia lawinowegoJaka jest obecnie sytuacja w TatrachW poniedziałek 28 grudnia Gubałówka była miejscem akcji straży pożarnej i policji. Służby zainterweniowały po tym, jak silny wiatr powalił drzewo, które runęło na kamper zaparkowany na stokach. W mediach pojawiają się komunikaty ostrzegawcze w związku z niebezpiecznymi warunkami, jakie panują na Podhalu. O szczegółach informuje Tygodnik Podhalański.W nocy z 28 na 29 grudnia Gubałówka należała do wyjątkowo niebezpiecznych miejsc na Podhalu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Tygodnik Podhalański, do incydentu doszło około godziny 20:00 w poniedziałek. Drzewo zostało powalone na kamper stojący na stokach od strony Furmanowej. Na miejscu pojawiła się straż pożarna i policja. Służby zaapelowały o wzmożoną ostrożność tej nocy, ponieważ halny miał utrzymać się aż do wtorku rano. Materiały wideo z przeprowadzonych akcji opublikował Tygodnik Podhalański na swoim oficjalnym profilu facebookowym.
Z tego artykułu dowiesz się:co może znajdować się w skrzyniachczym jest Bursztynowa Komnatajakie są plany co do wrakuBałtyk na swoim dnie skrywa wiele tajemniczych przedmiotów z czasów II wojny światowej. We wrześniu polscy nurkowie odkryli na dnie Bałtyku wrak niemieckiego transportowca Karlsruhe. Teraz wrócili na miejsce, aby dokładniej go zbadać. Mają nadzieję, że statek przewoził skarby Bursztynowej Komnaty, jednak wskazują, że prawdopodobieństwo wynosi 1-2 procent.
Nie żyje Darek Król, szczególnie ważna postać w środowisku wspinaczkowym. Przykrą wiadomość przekazał portal wspinanie.pl, który opisał go jako ważną i bardzo pozytywną postać polskiego środowiska wspinaczkowego lat 90.
Z tego artykułu dowiesz się:co wydarzyło się w Szczyrkujakie postulaty mają przedsiębiorcyjakie mogą być konsekwencje wprowadzania obostrzeńSzczyrk co roku cieszył się dużą popularnością wśród narciarzy, jednak trwająca pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie branży turystycznej. Przedsiębiorcy twierdzą, że rządowe restrykcje są gwoździem do trumny dla ich biznesów, dlatego zdecydowali się wyjść na ulice.
Z tego artykułu dowiesz się:kim była Maria Kowalska-Gąsienica-Bukowajakie były jej największe osiągnięcia w dziedzinie narciarstwakim jest mąż instruktorkiW niedzielę 27 grudnia w mediach społecznościowych pojawiły się smutne wiadomości. Za pośrednictwem facebookowego profilu GMINA Kościelisko poinformowano o śmierci ikony regionu. Maria Kowalska-Gąsienica-Bukowa była polską narciarką i olimpijką. Życie poświęciła uczeniu innych jazdy na nartach oraz poezji.Z wiadomości przekazanych w mediach społecznościowych wynika, że w poświąteczną niedzielę odeszła Maria Kowalska z domu Gąsienica-Bukowa. Uwielbiana w gminie Kościelisko sportsmenka reprezentowała takie kluby jak Kolejarz Zakopane oraz SNPTT Zakopane. Polska narciarka otarła się o podium zarówno podczas Mistrzostw Świata, jak i Igrzysk Olimpijskich.
Morskie Oko jest jednym z najpopularniejszych punktów w polskich Tatrach. Każdego roku odwiedzają je tłumy turystów, którzy po drodze mogą podziwiać zdumiewające widoki. Tym razem uwagę zwróciła również jedna z turystek, która w góry wybrała się okryta kołdrą. Zdjęcie ukazało się na łamach Tygodnika Podhalańskiego.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie obostrzenia wchodzą w życie 28 grudniaz jakiej infrastruktury sportowej można będzie jeszcze korzystaćco z godziną policyjną w SylwestraZgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego od 28 grudnia Polska zaczyna funkcjonować zgodnie z zasadami narodowej kwarantanny. Oznacza to zamknięcie wielu ośrodków, które dostępne były jeszcze przed świętami oraz niemal całkowite ograniczenie ruchu turystycznego na okres ferii zimowych.Jak donosi serwis Radio Zet, do czasu aż Polska zakończy kwarantannę narodową, zamknięte będą między innymi dyskoteki oraz kluby nocne. Obostrzenia dotykają również infrastruktury sportowej – zawieszono działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów oraz centrum fitness. Infrastruktura dostępna jest jedynie w ramach sportu zawodowego.
Emilcin miał stać się miejscem lądowania UFO w maju 1978 roku. Świadek, Jan Wolski, miał widzieć tam dwie dziwne postaci i ich pojazd, w niczym nie przypominającego owszechnie znanych środków transportu.Zdania na temat prawdziwości tego zdarzenia są podzielone, jednak nie da się ukryć, że przypadek jest jednym z najpopularniejszych w Polsce, a wieść zyskała ogromne zainteresowanie zwłaszcza wśród fanów niewyjaśnionych zjawisk. Wielu turystów, mimo upływu lat, wciąż chce zobaczyć słynną lokację.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie rozrywki miały dzieci w PRLo jakich butach marzył każdy niezależnie od wiekupo co były dziury w butachPRL był trudnym okresem w dziejach Polski, jednak ludzie starali się stawić czoło szarej rzeczywistości. Gdy spadał pierwszy śnieg, dzieci oddawały się zimowym zabawom, które obecnie mogą brzmieć dla niektórych niewiarygodnie, a wtedy były zupełnie normalne.
Z tego artykułu dowiesz się:co mogło być powodem wypadkuw jakim stanie znajdują się poszkodowanijak wygląda podejście Polaków do chodzenia po szlakach zimąRysy to miejsce, w którym dzisiaj doszło do wypadku. Konieczna była interwencja Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dwie osoby zostały poszkodowane w wyniku zdarzenia i przebywają pod opieką lekarzy.
Z tego artykułu dowiesz się:kiedy Turcja wprowadza kolejne obostrzenia dotyczące przekraczania granicyjak długo mają obowiązywać nowe procedury podróżowania do Turcjijakie będzie postępowanie w przypadku braku odpowiednich zaświadczeńGranica z Turcją będzie podlegała nowym zasadom. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Mleczne Podróże od poniedziałku 28 grudnia 2020 roku podróżni wybierający się do Turcji będą musieli okazać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa.Turecka granica stopniowo będzie kontrolowana coraz bardziej szczegółowo. Ma to związek z nową potencjalnie bardzo zaraźliwą mutacją koronawirusa. Wiadomość o wprowadzeniu obostrzeń dotyczących przemieszczania się do kraju opublikował turecki minister zdrowia doktor Fahrettin Koca.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie nastroje panują Karpaczujakie stanowisko zajął burmistrz Karpaczaile w zeszłym roku miasto zarobiło na turystachKarpacz przeżywa najgorszy okres od lat. Po raz kolejny stanowisko w tej sprawie zajął burmistrz miasta. Tym razem jednak włodarz nie mówił jedynie o braku turystów, ale podkreślił, jak obecna sytuacja odbija się na życiu mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. O szczegółach informuje Gazeta Wrocławska.Od 28 grudnia Karpacz nie będzie mógł przyjmować w hotelach nawet osób podróżujących służbowo. Ten stan utrzyma się przynajmniej do 17 stycznia, ale lokalni przedsiębiorcy przestali w to wierzyć. Przedstawiciele branży turystycznej szykują się na falę bankructw.
Z tego artykułu dowiesz się:jaką karę otrzymała modelka za zniszczenie zabytkuczego dopuszczają się turyści w Auschwitzo czym należy pamiętać w miejscach historycznychModelka, która w zeszłym roku zniszczyła rzeźbę amorka, poniosła konsekwencje. Zatrzymani zostali również nastoletni turyści z Anglii, którzy próbowali wynieść przedmioty z terenu Muzeum Auschwitz. Są to tylko niektóre przewinienia osób odwiedzających miejsca historyczne.
Z tego artykułu dowiesz się:jak hotelarze obchodzą przepisyjakie są argumenty przeciw takim działaniomjakie są decyzje rządu w tej sprawieSylwester w tym roku będzie wyglądał zupełnie inaczej niż zwykle. W związku z trwającą pandemią koronawirusa, wprowadzono szereg nowych restrykcji. Wśród nich obowiązują ograniczenia funkcjonowania hoteli, a cała branża turystyczna drży o swoją przyszłość.
Z tego artykułu dowiesz się:gdzie znajduje się wieś wisielcówco się tam wydarzyłoco zobaczyli filmowcy, którzy spędzili tam nocWieś Bromierzyk leżała w południowo-zachodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego. Według przedwojennych map, w latach 30. było tam aż 39 gospodarstw i tylko niewielkie połacie lasu. Wszyscy mieszkańcy się jednak stamtąd wyprowadzili, a domy wyburzono. Według relacji niektórych, miejsce to zamieszkują jednak mroczne istoty.
Z tego artykułu dowiesz sięgdzie i kiedy doszło do podpaleniajakie znaczenie miał dąb dla mieszkańców i turystówczym jest pomnik przyrody i dlaczego jest istotnyWiadomości przekazane przez Lasy Państwowe mogą spowodować ogromny smutek wśród miłośników przyrody. Spłonął Dąb Rzeczypospolitej, najważniejszy obiekt przyrodniczy Pojezierza Brodnickiego, uwielbiany przez okolicznych mieszkańców oraz turystów odwiedzających te rejony.
Z tego artykułu dowiesz się:z czego znany był Michał Sumińskijaki popularny program telewizyjny prowadziłkto inny zasłużony dla turystyki zmarł w ostatnim czasieWigilia to dzień, w którym 9 lat temu wielu Polaków zasmuciło się na wieść o śmierci znanego podróżnika. Mowa o Michale Sumińskim. Mężczyzna zmarł w wieku 96 lat. Był znanym podróżnikiem, który prowadził program dla dzieci.
Z tego artykułu dowiesz się:z czego wynika złe podejście Polaków do górskich wędrówekco jest najczęstszą przyczyną wypadków w górachz jakim przypadkiem GOPR zmierzył się w WigilięTuryści w sezonie zimowym odwiedzają przede wszystkim góry. Jedni wybierają stoki narciarskie, a inni wolą chodzenie po szlakach. Przed taką wyprawą konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie. Niestety, wiele osób o tym zapomina. Konsekwencje mogą być dramatyczne.
Turyści, którzy najbardziej cenią sobie nocne życie, dobre jedzenie i klimatyczne lokale gastronomiczne, bardzo często wybierają Kraków. W wielu knajpach głosy przyjezdnych gości nie milkną do późnych godzin. Teraz jednak restauratorzy muszą poradzić sobie z martwą ciszą i przetrwać do następnego sezonu, licząc na powrót wczasowiczów. Sprawdziliśmy, jak im to wychodzi.Kraków powoli kończy wyjątkowo osobliwy i zarazem trudny rok, który znacząco wpłynął na ruch turystyczny w jednym z najbardziej popularnych miast w Polsce. Wystarczy spokojnie przespacerować się po Rynku – w tym sezonie rzeczywiście było to możliwe – by zobaczyć mnóstwo pustych miejsc w restauracjach i barach, które jeszcze w zeszłym roku pękały w szwach. Teraz restauratorzy muszą poradzić sobie bez wczasowiczów.Kraków latem, fot. wikimedia.org/Andrzej Otrębski/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en
Z tego artykułu dowiesz się:jaka jest historia schroniska na Szczelińcujak obecnie radzą sobie pracownicy obiektugdzie znajdziemy popularne schroniskoSchronisko na Szczelińcu to mekka miłośników polskich gór. To najstarszy obiekt noclegowy w Sudetach. By do niego dotrzeć, trzeba przejść aż 665 schodów. Niestety ten rok był bardzo trudny dla pracowników ośrodka – miejsce było wyłączone w sezonie ze względu na obostrzenia oraz kwarantannę. Schronisko na Szczelińcu stało się już symbolem Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest to kierunek wybierany przez prawdziwych miłośników przyrody. Warto zaznaczyć, że nie dotrzecie tam samochodem, a transport towarów odbywa się specjalną koleją linową.
Z tego artykułu dowiesz się:jak historycznie Tobago jest powiązane z Polskąkiedy najlepiej jechać tam na wakacjejakie inne miejsca mogły być polskimi koloniamiWyspa Tobago aktualnie jest częścią państwa o nazwie Trynidad i Tobago. To wyspiarskie państwo położone za oceanem, w okolicach Wenezueli. Mówi się, że to miejsce było najbliżej bycia polską kolonią.
Z tego artykułu dowiesz się:jaką usterkę wykryli piloci Polskich Linii Lotniczychjaki komunikat wydał przedstawiciel Lotniska Chopinaile trwała zmiana samolotuSamolot, który wystartował z Polski, musiał natychmiast lądować w wyniku usterki, której dopatrzyli się piloci. Zgodnie z założeniami maszyna miała dolecieć do Zurychu. Niestety samolot musiał ostatecznie wrócić na lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie. O szczegółach informuje serwis Wirtualna Polska.Chwilę po tym, jak samolot Polskich Linii Lotniczych LOT wystartował, piloci dopatrzyli się w maszynie usterki. Stwierdzili, że nie będą ryzykowali życiem pasażerów i zawrócili na lotnisko w trybie pilnym. Po tym zdarzeniu rzecznik Lotniska Chopina został zasypany pytaniami.