wiadomości pożar drzewafot. Facebook/ Ochotnicza Straż Pożarna w Lidzbarku

Smutna wiadomość obiega media. Spłonął pomnik przyrody

Wiadomości, które przekazały w piątek Lasy Państwowe mogą zasmucić wielu miłośników przyrody. Doszło do podpalenia 400-letniego dębu, będącego jednocześnie pomnikiem przyrody. Za pomoc w ujęciu sprawcy została wyznaczona nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych.

Z tego artykułu dowiesz się

  • gdzie i kiedy doszło do podpalenia
  • jakie znaczenie miał dąb dla mieszkańców i turystów
  • czym jest pomnik przyrody i dlaczego jest istotny

Wiadomości przekazane przez Lasy Państwowe mogą spowodować ogromny smutek wśród miłośników przyrody. Spłonął Dąb Rzeczypospolitej, najważniejszy obiekt przyrodniczy Pojezierza Brodnickiego, uwielbiany przez okolicznych mieszkańców oraz turystów odwiedzających te rejony.

Lasy Państwowe przekazały przykre wiadomości

Lasy Państwowe poprzez media społecznościowe poinformowały w piątek o podpaleniu Dębu Rzeczypospolitej, pomnika przyrody i bardzo popularnym miejscu nie tylko wśród mieszkańców, którzy chętnie jeździli tam na wycieczki, ale również turystów, którzy mogli w jego cieniu odpocząć na łonie natury.

- Niestety, gdy jedni świętują, inni muszą walczyć z ludzką bezmyślnością... Dzisiaj w #NadleśnictwoBrodnica spłonął prawdopodobnie podpalony, liczący sobie ponad 400 lat pomnik przyrody - Dąb Rzeczypospolitej. Ciężko o komentarz... Strażakom dziękujemy za sprawną akcję gaśniczą - piszą Lasy Państwowe na Twitterze.

Jak podkreślił Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Bartosz Michał Bazela, Dąb Rzeczypospolitej był najważniejszym obiektem przyrodniczym Pojezierza Brodnickiego oraz perłą w koronie przyrodniczej nadleśnictwa Brodnica.

- Ta ogromna strata i bolesne doświadczenie potęgują się, kiedy uświadomimy sobie, że w lasach nadleśnictwa Brodnica nigdy nie dochodziło do podpaleń lasu - zauważył Bazela. - To nie był przypadek, lecz celowe działanie podpalacza, dlatego prosimy wszystkich, którzy posiadają informacje pomocne w ustaleniu sprawcy tej przyrodniczej zbrodni o kontakt z policją - zaapelował.

Drzewo było istotnym punktem przyrodniczym, ale również kulturowym. Jak czytamy na stronie Nadleśnictwa Brodnica, niegdyś pod dębem na tzw. „tanz-placu” organizowane były huczne zabawy taneczne, gdzie przy muzyce orkiestry i degustacji miejscowych trunków okoliczna ludność zażywała wczasów.

- W związku z podpaleniem niemal pięćsetletniego pomnika przyrody "Dębu Rzeczypospolitej" w rezerwacie Jar Brynicy, na terenie #NadleśnictwoBrodnica, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wyznacza NAGRODĘ W KWOCIE 10 tys.zł za pomoc w ujęciu sprawcy lub sprawców podpalenia - czytamy w oświadczeniu dyrektora Regionalne Dyrekcji Lasów Państwowych

Według ustawowej definicji, pomnik przyrody jest prawnie chronionym obszarem lub obiektem przyrody żywej lub nieożywionej. Ustanowiony został w celu zachowania zjawisk przyrodniczych oraz elementów przyrody cechujących się szczególną wartością naukową, kulturową, krajobrazową i historyczno-pamiątkową.

Dąb w Nadleśnictwie Brodnica liczył sobie ponad 4 wieki, sięgał 33 metrów wysokości, a jego obwód wynosił ponad 6 metrów. Niedaleko niego znajdziemy również 200-letnie sosny. Rezerwat Jar Brynicy jest również miejsce lęgowym dla wielu gatunków ptaków, w tym bociana czarnego, zimorodka i pluszcza. Do przykrej sytuacji z winy człowieka doszło również w Central Parku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: RMF24

Następny artykuł