Nocleg w czasie kwarantanny narodowejfot. unsplash.com/ Marten Bjork

Kolejny wyjątek od obostrzeń. Wiemy, kto jeszcze wynajmie pokój w hotelu

Nocleg w hotelu jest niemożliwy z powodu wprowadzenia kwarantanny narodowej. Jest jednak jeden wyjątek. Jak się okazuje, zakaz ten nie obowiązuje między innymi pracowników telewizji i radia. W nadchodzących dniach i tygodniach TVP przeprowadzi transmisje wydarzeń plenerowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie grupy pracowników wykluczono z zakazu korzystania z hoteli
  • co w najbliższym czasie planuje TVP
  • jakie obostrzenia w Polsce uderzają w branżę turystyczną

Nocleg w czasie pandemii koronawirusa wiąże się z licznymi problemami. Od poniedziałku obowiązuje całkowity zakaz korzystania z hoteli. Nowe obostrzenia obowiązują do 17 stycznia 2021 roku. Nie muszą się nimi jednak przejmować niektóre grupy pracowników. Od niedzieli wprowadzono ulgę dla części zawodów.

Nocleg w hotelach dostępny dla niektórych grup

Od 28 grudnia w Polsce obowiązuje kwarantanna narodowa. Oznacza to między innymi ograniczenia w hotelarstwie. Funkcjonować mogą jedynie hotele pracownicze. Korzystać z nich będzie mogło kilka grup - pracownicy medyczni, kierowcy zawodowi, pracownicy pociągów, statków powietrznych i morskich, platform wydobywczych, pacjenci i ich opiekunowie, dyplomaci oraz funkcjonariusze sił zbrojnych i służbo mundurowych.

Teraz grono poszerzyło się o kolejną grupę. Od niedzieli w Dzienniku Ustaw można znaleźć także brak obostrzeń dla pracowników telewizji i radia. Dodatkowo dopisano też pracowników firm realizujących projekty inwestycyjne ze wsparciem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, pracowników cywilnych wskazanych sił zbrojnych i służb mundurowych.

O restrykcje nie muszą martwić się też pracownicy lotnisk w celach zawodowych, cudzoziemcy niemogący kontynuować podróży oraz pasażerowie, których loty odwołano lub przełożono. Bez zmian będzie też mógł działać Dom Poselski.

Plany Telewizji Polskiej

Pojawiły się sugestie, że włączenie pracowników mediów prawdopodobnie wynikać może z planów ramówkowych Telewizji Polskiej. Już w czwartek odbędzie się "Sylwester z Dwójką", który na żywo będzie transmitowany z amfiteatru w Ostródzie. Wystąpią między innymi Cleo, BayerFull, Roksana Węgiel i Viki Gabor. Nie zabraknie także Zenka Martyniuka, o którego posiadłości na wschodzie kraju pisaliśmy tutaj.

To jednak niejedyne plany TVP. Na początku przyszłego roku odbywać się mają konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich, które od 15 do 17 stycznia zaplanowano w Zakopanem. Widzowie polskiej telewizji publicznej będą mogli obejrzeć je na żywo, konieczne jest jednak zakwaterowanie gdzieś pracowników niezbędnych do obsługi transmisji.

Oczywiście, nadal będą obowiązywały wszelkie zasady bezpieczeństwa. Mowa o zakrywaniu nosa i ust oraz zachowywaniu bezpiecznej odległości od innych osób. TVP zapewnia także, że nie będzie dużej liczby osób. Czwartkowy koncert w Ostródzie ma się odbyć bez udziału publiczności.

Amfiteatr w Ostródzie

Amfiteatr w Ostródzie, fot. wikimedia.commons/ Antekbojar/ CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Restrykcje do połowy stycznia

Obowiązujące od 28 grudnia do 17 stycznia restrykcje nie dotyczą jedynie hoteli. Zamknięto także stoki narciarskie, niektóre sklepy, a w Sylwestra obowiązywać będzie zakaz przemieszczania od godziny 19:00. Informacje można znaleźć na grafice poniżej.

W ostatnich dniach niektórzy zaczęli podejrzewać, że polskie władze mogą wprowadzić godzinę policyjną w ostatni dzień roku. Niektóre osoby mylą też to pojęcie z zakazem przemieszczania się. Sprawę sprostował Mateusz Morawiecki.

- My godziny policyjnej nie wdrażamy, aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza na przykład godziną policyjną - powiedział premier. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Obostrzenia

Lista obostrzeń, fot. Twitter.com/KancelariaPremiera

Źródło: Wirtualne Media, Onet

Następny artykuł