Góry bez wątpienia są najbardziej popularnym regionem wśród Polaków podczas okresu ferii zimowych. W tym roku, ze względu na liczne obostrzenia, jest bardzo niewiele atrakcji, dzięki którym możemy owocnie spędzić zimę na południu Polski. Samo przebywanie na szlakach górskich nie jest zabronione, dlatego niektórzy turyści stają na wyżynasz swojej wyobraźni i próbują na własną rękę uatrakcyjnić sobie wyjazd. Niestety przez pomysły podróżnych ratownicy mają ręce pełne roboty. Non stop apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i roztropność.
Karpacz co roku w sezonie zimowym był pełen turystów. Tym razem jest inaczej z powodu zasad kwarantanny narodowej, która praktycznie zamroziła turystykę. Władze miasta rozumieją zdesperowanie przedsiębiorców.
PRL to okres, który mocno odcisnął piętno na polskiej historii. Z drugiej jednak strony, dzisiejsi 50-latkowie wspominają tamte czasy ze łzą w oku. Mimo niewielu perspektyw, głębokiej zapaści gospodarczej, to tysiące osób wciąż nie może zapomnieć niesamowitego klimatu, który panował zwłaszcza w czasie ferii zimowych. Skromne wyjazdy nie ograniczyły wyobraźni Polaków, a zimowe dni lat 80. wspominane są z wielkim sentymentem.
Malbork każdego roku gościł tłumy turystów, którzy przybywali tam odwiedzić najsłynniejszy zamek krzyżacki w Polsce. Bajka skończyła się jednak w 2020 roku, gdy na świecie wybuchła pandemia koronawirusa, a nowe restrykcje uniemożliwiły podróżowanie.
Ratownicy TOPR reagują na nagłą zmianę pogody. Już wcześniej przypuszczano, że atak srogiej zimy – obniżenie temperatur i regularne opady śniegu – może wpłynąć na warunki lawinowe. Teraz służby potwierdziły obawy, ogłaszając drugi stopień zagrożenia lawinowego. Zbliża się bardzo trudny czas dla turystów.TOPR potwierdził, że w górach warunki będą trudne, a w wysokich partiach nawet ekstremalne. Wczasowiczom we znaki mogą dać się silny wiatr, przez który odczuwalna temperatura może spaść aż do -30, oraz opady śniegu, które mają się utrzymywać aż do weekendu.
Z tego artykułu dowiesz się:Co Gołębiewski myśli o protestachCzy sam otworzy hoteleJakie działania chcą podjąć góralePolskie hotele stoją puste od miesięcy. Część przedsiębiorców liczyła, że po feriach zimowych będą mogli ponownie otworzyć swoje biznesy na nowych zasadach reżimu sanitarnego, jednak ostatecznie zostaną zamknięci na jeszcze dłużej. Decyzja spotkała się z olbrzymim sprzeciwem górali, którzy mimo zakazów, chcą wrócić do działania.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie restrykcje mogą być zniesione jako pierwszeCo się stanie z hotelamiKiedy przypuszczalnie otwarte zostaną restauracjeHotele od miesięcy pozostają zamknięte z powodu trwającej pandemii koronawirusa. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem, obiekty noclegowe będą musiały zostać zamknięte do końca stycznia, co spotkało się z olbrzymim protestem przedsiębiorców.
Stoki narciarskie w związku z trwającą pandemią koronawirusa zostały zamknięte. Mimo to Polacy szukają sposobów, aby odpocząć od codzienności. W czasie ferii najbliższą Krakowowi stację narciarską Podstolice Ski odwiedzają tłumy sankarzy.
Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie pojechać na sanki w Beskidzie ŚląskimKtóre góry gwarantują śnieg na Dolnym ŚląskuO stokach dla fanów sanek w TatrachSanki już dawno nie cieszyły się taką popularnością, jak podczas tegorocznych ferii zimowych. Na zamkniętych stokach narciarskich można trafić na tłumy entuzjastów zabawy na śniegu, którzy nie zawsze zachowują odpowiednią odległość. Niestety za wejście na teren ośrodka narciarskiego można dostać mandat w wysokości 1 tys. złotych.
Martyna Wojciechowska w swoim programie "Kobieta na krańcu świata" pokazuje niezwykłe miejsca na naszej planecie. Jednak ciekawostkami turystycznymi dzieli się także na Facebooku. Teraz pokazała zakątek Polski. Fani są zachwyceni.
Biała Piska jest niewielkim miasteczkiem, w którym żyje ponad 4 tys. osób. Latem pojawia się wielu turystów, którzy lubią odbywać podróż w czasie. Zatrzymując się na rynku, można odnieść wrażenie, że tkwimy w kilku różnych epokach na raz.Miasteczko leży niedaleko Pisza i Jeziora Roś, które zostało połączone kanałem z największym jeziorem w Polsce - Śniardwy. Wokół jest dużo zieleni, można odetchnąć w położonej nieopodal Puszczy Piskiej.
Rysy to bardzo wymagający szczyt to wspinaczki i wie o tym każdy, kto choć raz wszedł na najwyższy polski szczyt. Paweł, który na jednej z grup na Facebooku opowiedział o swoich błędach nie spotkał się ze wsparciem, a raczej krytyką i hejtem.
Z doniesień medialnych wynika, że ekstremalna zima atakuje Europę. Mróz dociera też do Polski. Zgodnie z prognozami pogody w Tatrach odczuwalna temperatura może spaść nawet do -30 stopni, w dodatku aż do weekendu będzie można obserwować opady śniegu. O szczegółach informuje portal Tatromaniak.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Tatromaniak dzisiejszego wieczoru rozpocznie się prawdziwa zima, którą szczególnie będą mogli odczuć turyści w górach. To natomiast może wiązać się ze zmianami lawinowymi. Z dnia na dzień będzie coraz chłodniej.
Zdjęcie opublikowane na Facebooku Karkonoskiego Parku Narodowego przedstawia zjawisko, które może przestraszyć nawet najbardziej doświadczonych miłośników gór. Co ciekawe, wiele osób pod wpływem white-out straciło życie. Przedstawiciele parku postanowili ostrzec turystów i wytłumaczyć, na czym polega tzw. biała ciemność. O szczegółach informuje portal Onet.pl.Na pierwszy rzut oka zdjęcie opublikowane na profilu facebookowym Karkonoskiego Parku Narodowego to tylko tyczki na śniegu. Jednak czasem te słupki mogą uratować komuś życie. Zwłaszcza jeśli zachodzi zjawisko white-out, czyli białej ciemności.
Z tego artykułu dowiesz się:Kto brał udział w akcji ratunkowejW jakim stanie znajdował się mężczyznaDlaczego las jest niebezpiecznyMężczyzna postanowił zorganizować survival w lesie położonym w okolicach Gdyni. Chciał spędzić kilka dni w samotności. Wszystko poszłoby pomyślnie, gdyby nie fakt, że doznał wypadku, w wyniku którego zranił nogę.
Turyści, którzy odwiedzają Sopot, z pewnością mają w pamięci piękne białe łabędzie. Wielu wczasowiczów chętnie spogląda na te niebywale urodziwe ptaki. Patrząc na łabędzie, aż szkoda nie poczęstować ich chleb. Okazuje się, że to jeden z największych grzechów podróżnych. O szczegółach informuje portal Wirtualna Polska.Co ciekawe, mieszkańcy miasta Sopot sami zauważyli, że nawyki wczasowiczów zagrażają pięknym łabędziom. Dlatego postanowiono ruszyć z akcją „#nieschlebiajmi. Nie dokarmiaj ptaków”. Ruch ma uświadamiać zarówno turystom, jak i mieszkańcom, że dieta chlebowa może doprowadzić ptaki do chorób a nawet śmierci.
Zgodnie z ostatnimi informacjami przekazanymi przez rząd obecne obostrzenia będą wchodziły w życie aż do 31 stycznia. Potwierdzono informację o przedłużeniu kwarantanny narodowej, co tylko potwierdziło obawy wielu przedsiębiorców reprezentujących branżę turystyczną. Tymczasem w hotelu we Władysławowie miała miejsce kontrola, podczas której funkcjonariusze odnotowali obecność aż 300 osób. Jednak według właściciela nie było w tym nic złego, ponieważ zgromadzenie miało związek z turniejem szachowym.Warto przypomnieć sobie obecnie panujące obostrzenia. Zgodnie z rozporządzeniem rządowym od 28 grudnia obowiązuje kwarantanna narodowa, w związku z którą w hotelach mogą zatrzymywać się jedynie służby mundurowe, pacjenci szpitali specjalistycznych oraz ich opiekunowie. Zawieszona pozostaje też działalność stoków narciarskich oraz lokali gastronomicznych.
Zamek w Kętrzynie jest pięknie ulokowany na Mazurach, w południowo-wschodniej części miasta. Powstał w XIV wieku, a w reprezentacyjnym północnym skrzydle rezydował urzędnik sprawujący władzę z ramienia Zakonu Krzyżackiego. Oprócz tego w zachodniej części budowli oraz w przylegającym do niego Nowym Mieście mieściły się także piekarnia, młyn, skład mięsa i zboża, browar, zbrojownia, a nawet więzienie.Dziś jest jednym z najpopularniejszych zabytków Mazur mimo pożaru, który zniszczył go w trakcie II wojny światowej. Został jednak odbudowany, a podczas odbudowy przywrócono mu gotycki charakter. W murach mieści się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, gdzie mozna zobaczyć między innymi kolekcję gotyckich rzeźb, zabytki rzemiosła artystycznego czy zabytkowe meble.Dziedziniec zamku w Kętrzynie, źródło: wikipedia.org, autor: Sajmonek51, CC BY-SA 3.0 pl
Górale walczą z kryzysem, który spowodowała kwarantanna narodowa. W sezonie zimowym, który pozwalał im na zarobienie na cały rok, nie mogli otworzyć swoich obiektów. Powstał oficjalny strajk „**Góralskie veto”.** Jego uczestnicy zapowiadają, że otworzą swoje biznesy 18 stycznia nawet, jeśli restrykcje zostaną przedłużone
Z tego artykułu dowiesz się:Jak przedsiębiorcy przyjęli informację o przedłużeniu restrykcjiJakie mają propozycjęCzy czują, że wsparcie rządu jest wystarczająceZakaz funkcjonowania hoteli spadł na właścicieli hoteli jak grom z jasnego nieba. Wielu z nich obawia się o przyszłość swoich biznesów i mówi, że nie ma za co żyć. Zadzwoniłam do przedsiębiorców z Karpacza i Zakopanego, aby dowiedzieć się, jak postrzegają decyzje podjęte przez rząd.
Z tego artykułu dowiesz się: Jakie nastroje panują wśród przedsiębiorcówJak nastawieni są turyściCzym grozi łamanie przepisów wg ministra DworczykaObostrzenia wprowadzone tuż po świętach, a także wiele wcześniejszych, planowo miałyby się skończyć 17 stycznia. Już teraz wiadomo, że rząd podjął decyzję o przedłużeniu ich aż do końca stycznia.Na koniec kwarantanny narodowej najbardziej czekają hotelarze, restauratorzy, właściciele różnego rodzaju atrakcji turystycznych oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych. Przedłużający się stan zawieszenia działalności może przynieść nieodwracalne skutki.Na południu kraju wrze, Górale protestują na ulicach i zapowiadają otwarcie swoich obiektów, nawet jeśli rząd przedłuży zakaz. Polacy nie mają wystarczająco dużo cierpliwości, by czekać na wsparcie od państwa, bez którego ich biznesy upadną.
Z tego artykułu dowiesz się:Ile pieniędzy trafi do poszkodowanych w wyniku restrykcjiKiedy dofinansowanie do nich dotrzeJaki apel wystosowali przedsiębiorcy z innego regionuPolski rząd zapowiadał pomoc dla wszystkich, którzy poniosą straty finansowe w wyniku restrykcji wynikających z kwarantanny narodowej. Pojawiła się informacja o kwocie, która zostanie na to przeznaczona. Mowa jednak w większości o poszkodowanych przedsiębiorcach z gór.
Z tego artykułu dowiesz się:Co to jest skitouringCo zobaczyła AngelikaGdzie można jeździć na nartach w PolsceO czym trzeba wiedzieć przed wyjazdem w góryNarty były dla wielu osób nieodłącznym elementem każdej zimy. Okazuje się jednak, że nie wszystko stracone, ponieważ można jeździć nie tylko po stokach. Skitouring to połączenie turystyki górskiej i narciarstwa. Polega on na podchodzeniu na szczyt w nartach, aby potem zjechać w nich na sam dół. Sport staje się coraz bardziej popularny również w Polsce.
Z tego artykułu dowiesz się:Co robili turyści na schodachJakie warunki panują w górachJak przygotować się do wycieczkiMorskie Oko jest jednym z miejsc, do którego należy się wybrać chociaż raz w życiu odwiedzając Zakopane. Asfaltowa trasa jest stosunkowo łatwa do przejścia, jednak można jeszcze ją skrócić schodząc po schodach. Niestety, zimą bywają one skute lodem.
Górale mają dość restrykcji uderzających w ich biznesy. Już teraz niektórzy z nich zapowiadają, że nie zastosują się do zasad kwarantanny narodowej, jeśli zostanie ona wydłużona. Powstała nawet inicjatywa akcji "Góralskie veto".
Z tego artykułu dowiesz się: dokąd pojechała grupa Polaków gdzie leży kraj, który nie istnieje co zastali na miejscu Polacy, którzy prowadzą kanał podróżniczy „Chłopaki w podróży” na platformie YouTube, tym razem wybrali się do nieistniejącego kraju. Chłopaki odwiedzili Naddniestrze, które przypomina wielkie muzeum ZSRR. Chociaż komunistyczne państwo upadło na początku lat 90., to tutaj nadal roi się od takich symboli jak sierp i młot czy podobizn Stalina oraz Lenina.Chociaż Polacy mogli zapomnieć już o ZSRR, to „Chłopaki w podróży” przypomnieli, że nie tak daleko od nas znajduje się region, w którym można znaleźć mnóstwo symboli po komunistycznym kraju. Oglądając materiał wideo „Naddniestrze – kraj, który nie istnieje”, możemy zobaczyć wiele absurdów.
Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie w Polsce obowiązuje stan kwarantanny narodowej, aż trudno uwierzyć w to, jak wygląda Zakopane. Tygodnik Podhalański opublikował na swoim oficjalnym Twitterze fotografie z Gubałówki, gdzie gromadzą się prawdziwe tłumy. Wiele wskazuje na to, że wczasowicze chcą móc normalnie spędzić ferie zimowe.Zakopane dzisiaj tj. 10 stycznia pęka w szwach. Chociaż do 17 stycznia obowiązują rządowe obostrzenia, to w pierwszy weekend ferii zimowych wielu wczasowiczów postanowiło wyjść z domów i korzystać dobrych warunków. Ostatnie dni były słoneczne i w wielu miejscach spadł śnieg. Turyści pojawili się w Tatrach, a nawet na stokach, które muszą być zamknięte.
Trzęsienie ziemi to prawdziwy pokaz siły natury. Mieszkańcy zagrożonych regionów tracą swoje domy w kilka sekund. Podczas katastrof ludzie często doznają obrażeń. Niestety nierzadko pojawiają się też ofiary śmiertelne. Najlepszy przykładem jest trzęsienie, które miało miejsce w Chorwacji pod koniec zeszłego roku.Chociaż trzęsienie ziemi w Polsce wydaje się niezwykle rzadkim zjawiskiem, okazuje się, że specjaliści nie oceniają naszego regionu jako najbezpieczniejszego. Eksperci wskazują na mapie świata takie obszary jak Katar, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Barbados wśród rejonów znacznie stabilniejszych.