Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Zdjęcie białej ciemności w Karkonoskim Parku Narodowym obiega sieć. Mało kto wie, że jest bardzo niebezpieczna
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 12.01.2021 20:30

Zdjęcie białej ciemności w Karkonoskim Parku Narodowym obiega sieć. Mało kto wie, że jest bardzo niebezpieczna

zdjęcie obiega sieć
Fot. https://www.facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy (screen)

Zdjęcie opublikowane na Facebooku Karkonoskiego Parku Narodowego przedstawia zjawisko, które może przestraszyć nawet najbardziej doświadczonych miłośników gór. Co ciekawe, wiele osób pod wpływem white-out straciło życie. Przedstawiciele parku postanowili ostrzec turystów i wytłumaczyć, na czym polega tzw. biała ciemność. O szczegółach informuje portal Onet.pl.

Na pierwszy rzut oka zdjęcie opublikowane na profilu facebookowym Karkonoskiego Parku Narodowego to tylko tyczki na śniegu. Jednak czasem te słupki mogą uratować komuś życie. Zwłaszcza jeśli zachodzi zjawisko white-out, czyli białej ciemności.

Zdjęcie Karkonoskiego Parku Narodowego może uratować życie

To zdjęcie Karkonoskiego Paru Narodowego może nieco zmylić turystów. Chociaż na profilu facebookowym zazwyczaj pojawiają się zdjęcia z wypraw, które podkreślają walory terenu, tym razem przedstawiciele postanowili przypomnieć, czym jest white-out i dlaczego każdy powinien uważać na to zjawisko.

Biała ciemność, white-out. Zjawisko pojawia się kiedy powyżej górnej granicy lasu zalega pokrywa śnieżna, światło...

Opublikowany przez Karkonoski Park Narodowy Poniedziałek, 11 stycznia 2021

Biała ciemność, white-out. Zjawisko pojawia się kiedy powyżej górnej granicy lasu zalega pokrywa śnieżna, światło słoneczne jest rozpraszane przez mgłę oraz padający lub zawiewany śnieg i mimo dnia robi się ciemno. W takich warunkach ludzki mózg traci orientację, dochodzi do zaburzeń pracy błędnika. Na tym zdjęciu tyczki kierunkowe pozwalają odnaleźć się w przestrzeni, ale bez nich wszędzie byłaby tylko biel i słabe, rozproszone światło. Zdarzały się w Karkonoszach nawet śmiertelne wypadki spowodowane przez takie warunki – czytamy w komunikacie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Zdjęcie w Karkonoszach przypomina o niebezpieczeństwie

Gdy po powyżej górnej granicy lasu zalega pokrywa śnieżna, a światło słoneczne rozpraszane jest przez sypiący lub zawiewany śnieg oraz mgłę, zachodzi zjawisko white-out, czyli białej ciemności. Może być bardzo niebezpieczne dla wczasowiczów, ponieważ nawet w ciągu dnia robi się ciemno.

Dlatego na wielu trasach karkonoskich pojawiły się tyczki. W ten sposób zorganizowano około 40 kilometrów szlaków. Dzięki nim zagubieni podróżni mogą odnaleźć się w trudnych warunkach. Bez nich ustalenie swojego położenia byłoby bardzo trudne.

Niestety w Karkonoszach już wielokrotnie dochodziło do śmiertelnych wypadków z powodu zjawiska white-out. Dlatego apelujemy do wczasowiczów, by wzięli na poważnie rady udzielone przez władze parku narodowego i się do nich stosowali.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o grupie śmiałków, która próbowała zdobyć K2. Himalaiści jednak napotkali na drodze wyraźne problemy. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Onet.pl