Turysci.pl

fot. szczyrk-gondola.webcamera.pl/ screen/ 11.01.2021

Zapytali ministra o łamanie obostrzeń w polskich górach. Mocne słowa o chorych i umierających

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie nastroje panują wśród przedsiębiorców

  • Jak nastawieni są turyści

  • Czym grozi łamanie przepisów wg ministra Dworczyka

Obostrzenia wprowadzone tuż po świętach, a także wiele wcześniejszych, planowo miałyby się skończyć 17 stycznia. Już teraz wiadomo, że rząd podjął decyzję o przedłużeniu ich aż do końca stycznia .

Na koniec kwarantanny narodowej najbardziej czekają hotelarze, restauratorzy, właściciele różnego rodzaju atrakcji turystycznych oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych. Przedłużający się stan zawieszenia działalności może przynieść nieodwracalne skutki.

Na południu kraju wrze, Górale protestują na ulicach i zapowiadają otwarcie swoich obiektów, nawet jeśli rząd przedłuży zakaz. Polacy nie mają wystarczająco dużo cierpliwości, by czekać na wsparcie od państwa, bez którego ich biznesy upadną.

Górale nie czekają na decyzję rządu

Na koniec narodowej kwarantanny czekają też turyści. Ferie zimowe, które właśnie trwają, wyzwoliły w Polakach ogromne pokłady kreatywności. Na stokach trudno spotkać narciarzy ze względu na nieczynne wyciągi, lecz dzieci na sankach nie brakuje.

Tłumy na Gubałówce pokazują, że miłośnicy gór nie zamierzają siedzieć w domach i mimo wielu trudności docierają do tak pięknych miejsc, by cieszyć się czasem wolnym na świeżym powietrzu. Zimą na szlakach rzadko można było spotkać aż tyle osób.

Jeśli Górale dotrzymają słowa i 18 stycznia otworzą swoje obiekty mimo zakazu , na Podhalu zjawi się jeszcze więcej osób. „Góralskie veto" może mieć jednak poważne konsekwencje dla całego kraju.

Fot. Ferie w górach/ pixabay.com/Aiky82

Minister Dworczyk liczy na odpowiedzialność Polaków

Minister Michał Dworczyk został zapytany o zdanie na temat aktywności turystów i „góralskiego veta". Nie odniósł się bezpośrednio do łamania przepisów, lecz przedstawił wizję szczególnie przykrą dla pacjentów na oddziałach zakaźnych oraz ich bliskich.

- W Polsce widać i tak powolny, ale przyrost zachorowań. Nieprzestrzeganie zasad prowadzi do jednego, do zwiększenia transmisji wirusa. Do zwiększenia liczby osób trafiających do szpitali, a niektóre z nich po prostu umrą [...] Krótko mówiąc wierzymy w odpowiedzialność Polaków - skomentował Dworczyk.

Rząd liczy na naszą odpowiedzialność, jednak w miejscowościach turystycznych widać wyraźnie, że nie wszyscy obawiają się choroby. Niestety w czasie pandemii musimy się martwić nie tylko o siebie, ale też o inne osoby, które możemy zarazić.

Wzrost zachorowań w Polsce nie jest jeszcze tak szybki jak w innych częściach Europy, lecz jak zauważył minister, trzecia fala covid-19 już do nas zmierza. Odpowiedzią Polski na tę sytuację ma być przedłużenie niemalże wszystkich obostrzeń do końca stycznia.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: 24tp.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Nowa atrakcja w polskich górach. Otwarcie jeszcze w tym roku
Czytaj więcej >

Polska

Śmiertelny wypadek w “polskiej Chorwacji”. Nie żyje młody mężczyzna
Czytaj więcej >

Polska

Kiedyś z tego uzdrowiska korzystała cała Europa. Niezwykła historia perły Dolnego Śląska
Czytaj więcej >

Polska

Pojechała na all inclusive do Egiptu. Hotel wręczył jej ekstra rachunek na prawie 1500 zł
Czytaj więcej >

Polska

Pustki w Trójmieście? Tegoroczne wakacje gorsze niż w pandemii
Czytaj więcej >

Polska

Lotniskowy paragon grozy. Sprawdziliśmy, ile kosztuje woda w Modlinie
Czytaj więcej >
Maja Lachowicz

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected].

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Marlena Kaczmarek

Martwy ryś znaleziony w polskim lesie. Sprawę bada prokuratura
Czytaj więcej >
Polska

Marlena Kaczmarek

Niczego nieświadoma 19-latka zrobiła kilka zdjęć na lotnisku. Chwilę później dostała mandat
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Koniecznie zaopatrz się w ten gadżet na wakacje. Może pomóc tobie i twoim dzieciom
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Najmniejsze lotnisko w Polsce z nową trasą. Jeszcze niedawno się z niego śmiano
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Prawie 2 promile we krwi i manewry na motorówce. 60-latka czeka surowa kara
Czytaj więcej >
Polska

Natalia Księżak

"Selekcja naturalna". Pracownicy Parku załamują ręce
Czytaj więcej >