Turysci.pl
Gdańsk ma burzliwą historię

fot. pixaby/erwinbauer

Gdańsk. Bogata historia miasta intryguje i przyciąga tłumy zwiedzających

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Gdańsk jest stolicą województwa pomorskiego, która ma niezwykle intrygującą i bogatą historię. Miasto jest zderzeniem trzech kultur, które podczas zwiedzania miasta widać na każdym roku. Miasto Gdańsk zostało uznane za jedno z najbezp

Gdańsk to z pewnością jedno z najpopularniejszych miast w Polsce i Europie. Nadmorskie miasto swoją popularność zawdzięcza nie tylko licznym atrakcjom, przepięknej architekturze i rozległej plaży, ale również swojej historii, która jest bardzo burzliwa. 

Gdańsk, fot. pixababy/jenszhonk, pixabay license 

Gdańsk - burzliwa historia miasta 

Gdańsk jest miastem na pograniczu trzech kultur. Położenie maista od wieków było jego walorem, jak i udręką. Dostęp do morza, liczne porty i przystanie sprawiały, że w Europie nieustannie odbywały się walki o zdobycie stolicy Pomorza. 

W XI wieku miasto należało do Królestwa Polskiego, w XIV wieku władali nim Krzyżacy, w XIX i XX wieku Gdańsk był Wolnym Miastem, a finalnie po II wojnie światowej znów stało się częścią Polski.

Przez te wszystkie wieki Gdańsk był świadkiem wielu przemian, reform i wydarzeń. Gdy się przechadzamy po ulicach miasta, można mieć wrażenie, że burzliwa historia miasta wypisana jest na niemal każdym murze i kamieniu. 

Gdańsk, fot. pixababy/Arcaion, pixabay license 

Oczywiście nie można zapominać o tym, że to właśnie w Gdańsku 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Co roku tysiące turystów z całego świata przyjeżdża, aby zobaczyć słynne Westerplatte. 

Turystyczny Gdańsk współcześnie 

Tysiące turystów odziewa każdego roku Gdańsk nie tylko z pobudek historycznych. Władze miasta non stop inwestują w rozwój stolicy Pomorza i dbają o jej atrakcyjność turystyczną.

Wśród osób zwiedzających Gdańsk najpopularniejszym miejscem jest Długi Targ, gdzie czekają na wszystkich prawdziwe perełki miasta. Mowa tutaj m.in. o Bazylice Mariackiej, Bramie Wyżynnej, Złotej Bramie, Statku Czarna Perła, Galerii Starych Zabawek i wiele innych.

Warto podkreślić, że według Organizacji European Best Destinations, Gdańsk został uznany za jeden z najbezpieczniejszych miejsc na urlop w 2020 roku. Ranking uwzględniał sytuację epidemiologiczną. 

Gdańsk, fot. pixababy/Maniock, pixabay license 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Wikipedia

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >