Sopot łabędzie umierająFot. pixabay.com/ b-sea

Podróżni znów dokarmiają dzikie łabędzie. Konsekwencje mogą być poważne

Sopot to jedno z miast w Polsce, w których można zaobserwować mnóstwo łabędzi. Niestety podróżni, którzy docierają na miejsce, często zapominają, że ptaki te są dzikimi zwierzętami. Choć dokarmianie pieczywem, niektórym wydaje się normalne, to może się skończyć poważnymi chorobami łabędzi, a nawet ich śmiercią

Turyści, którzy odwiedzają Sopot, z pewnością mają w pamięci piękne białe łabędzie. Wielu wczasowiczów chętnie spogląda na te niebywale urodziwe ptaki. Patrząc na łabędzie, aż szkoda nie poczęstować ich chleb. Okazuje się, że to jeden z największych grzechów podróżnych. O szczegółach informuje portal Wirtualna Polska.

Co ciekawe, mieszkańcy miasta Sopot sami zauważyli, że nawyki wczasowiczów zagrażają pięknym łabędziom. Dlatego postanowiono ruszyć z akcją „#nieschlebiajmi. Nie dokarmiaj ptaków”. Ruch ma uświadamiać zarówno turystom, jak i mieszkańcom, że dieta chlebowa może doprowadzić ptaki do chorób a nawet śmierci.

Sopot walczy o łabędzie. Dokarmianie może mieć tragiczne skutki

Od pewnego czasu Sopot zaczął walczyć o łabędzie, które mogą ponosić bardzo surowe konsekwencje wizyt turystów. Wczasowicze chętnie dokarmiają ptaki chlebem, który może zaszkodzić ptakom i doprowadzić do powstania tzw. „anielskiego skrzydła”.

„Anielskie skrzydło” to określenie, którego używa się w stosunku do deformacji ostatniego stawu skrzydła ptaków. Spowodowane jest spożywaniem nadmiernej ilości węglowodanów. Te natomiast zawarte są właśnie w pieczywie. Wada ta niesie poważne konsekwencje.

Uważaj w Zakopanem i na Gubałówce. Przez „Trzy kubkiUważaj w Zakopanem i na Gubałówce. Przez „Trzy kubki" możesz stracić pieniądzeCzytaj dalej

Ptaki z „anielskim skrzydłem” mogą mieć trudność w lataniu. W związku z deformacją mogą nawet przestać latać w ogóle. Dlatego władzę Sopotu postanowiły umieścić odpowiednie banery i plakaty informacyjne.

Sopot nadal walczy o ptactwo

Chociaż Sopot od pewnego czasu nagłaśnia problem dokarmiania ptaków, to nadal wiedza ta nie jest przyswajana przez wielu podróżnych. W Trójmieście można zauważyć, że wczasowicze przeważnie zabierają ze sobą pieczywo, idąc nad wodę.

Z powodu nieodpowiedzialnego zachowania turystów cierpią nie tylko łabędzie, ale również mewy czy kaczki. By podkreślić to, jak ważny jest ten temat, kanał Super Polska opublikował na platformie YouTube specjalny materiał wideo.

Na nagraniu widzimy, jak chętnie łabędzie podążają w kierunku rzuconego chleba. Wśród ptaków można zaobserwować zwierzę, które ma wyraźnie zdeformowane skrzydło. Łabędź ma widocznie zniekształcone skrzydło i widoczne kości.

Dokarmianie ptaków łączy się nie tylko z ich problemami z lataniem oraz zmianą wygląda. Deformacja może ostatecznie prowadzić do śmierci, o czym także warto pamiętać. Dlatego apelujemy do wczasowiczów, którzy będą wybierali się nad wodę, by nie dokarmiali ptactwa chlebem.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o niecodziennym zdjęciu, które zrobiona na dnie morza. Fotograf odnalazł przepiękne stworzenia w trakcie snu. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł