Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Biała Piska na Mazurach. Turyści mogą poczuć, jakby w mieście zatrzymał się czas
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 13.01.2021 09:12

Biała Piska na Mazurach. Turyści mogą poczuć, jakby w mieście zatrzymał się czas

Biała Piska ma swój klimat
Fot. wikimedia.commons/PanSG/ CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Biała Piska jest niewielkim miasteczkiem, w którym żyje ponad 4 tys. osób. Latem pojawia się wielu turystów, którzy lubią odbywać podróż w czasie. Zatrzymując się na rynku, można odnieść wrażenie, że tkwimy w kilku różnych epokach na raz.

Miasteczko leży niedaleko Pisza i Jeziora Roś, które zostało połączone kanałem z największym jeziorem w Polsce - Śniardwy. Wokół jest dużo zieleni, można odetchnąć w położonej nieopodal Puszczy Piskiej.

Biała Piska ma prawie 500 lat

Pierwsza wzmianka o "Gailen" pochodzi z 1334 r., jednak miasto zostało założone w 1428 r. jako niemiecka wieś rolnicza "Auf der Gaylen", w państwie krzyżackim.

Na przestrzeni wieków Biała Piska znajdowała się pod zwierzchnictwem państwa krzyżackiego, Królestwa Polskiego, Prus, a przez chwilę nawet Rosji.

Najlepszym okresem w dziejach miasta był XVI i XVII wiek, gdy ważny szlak handlowy dostarczał mnóstwo towarów. Kupcy bogacili się i dbali o swoją małą ojczyznę.

Ważnym momentem było doprowadzenie linii kolejowej pod koniec XIX wieku, która pozwoliła miastu na szybszy rozwój na początku kolejnego stulecia.

Biała Piska została włączona do Polski w 1946 roku, rok po zakończeniu drugiej wojny światowej. Po wielu latach germanizacji mieszkańcy nareszcie mogli używać polskich nazw ulic i zmienić niemieckie Gehlenburg na Białą.

Niepowtarzalny klimat

Tym, co urzekło wielu turystów w małej miejscowości, jest niepowtarzalny klimat, który tworzą zabudowania z końca XIX wieku, uzupełnione o nieco nowsze budynki.

W samym centrum znajduje się rynek z ratuszem, a także wieża ciśnień i zabytkowe kościoły. Wszędzie jest zielono - drzewa i trawniki świetnie uzupełniają zabudowę.

Miejscem odpoczynku jest Zalew na rzece Białka, która przepływa przez miasto. Nie trzeba daleko odchodzić od centrum, by znaleźć się nad wodą i posłuchac śpiewu ptaków.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Wikipedia