Biała Piska ma swój klimatFot. wikimedia.commons/PanSG/ CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Biała Piska na Mazurach. Turyści mogą poczuć, jakby w mieście zatrzymał się czas

Biała Piska jest dobrze znana turystom, którzy wypoczywają na Mazurach. Miasto otoczone jest zielenią, a w środku skrywa urokliwą zabudowę. To świetne miejsce na wakacje czy weekendowy wypad.

Biała Piska jest niewielkim miasteczkiem, w którym żyje ponad 4 tys. osób. Latem pojawia się wielu turystów, którzy lubią odbywać podróż w czasie. Zatrzymując się na rynku, można odnieść wrażenie, że tkwimy w kilku różnych epokach na raz.

Miasteczko leży niedaleko Pisza i Jeziora Roś, które zostało połączone kanałem z największym jeziorem w Polsce - Śniardwy. Wokół jest dużo zieleni, można odetchnąć w położonej nieopodal Puszczy Piskiej.

Biała Piska

Fot. Wieża ciśnień/ commons.wikimedia.org/Holger Weinandt/CC BY-SA 3.0 DE/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en

Biała Piska ma prawie 500 lat

Pierwsza wzmianka o "Gailen" pochodzi z 1334 r., jednak miasto zostało założone w 1428 r. jako niemiecka wieś rolnicza "Auf der Gaylen", w państwie krzyżackim.

Na przestrzeni wieków Biała Piska znajdowała się pod zwierzchnictwem państwa krzyżackiego, Królestwa Polskiego, Prus, a przez chwilę nawet Rosji.

Od 15 stycznia nowe obostrzenia ws. przekraczania granicy. Jest oficjalna wiadomość na stronie rządowejOd 15 stycznia nowe obostrzenia ws. przekraczania granicy. Jest oficjalna wiadomość na stronie rządowejCzytaj dalej

Najlepszym okresem w dziejach miasta był XVI i XVII wiek, gdy ważny szlak handlowy dostarczał mnóstwo towarów. Kupcy bogacili się i dbali o swoją małą ojczyznę.

Ważnym momentem było doprowadzenie linii kolejowej pod koniec XIX wieku, która pozwoliła miastu na szybszy rozwój na początku kolejnego stulecia.

Biała Piska została włączona do Polski w 1946 roku, rok po zakończeniu drugiej wojny światowej. Po wielu latach germanizacji, mieszkańcy nareszcie mogli używać polskich nazw ulic i zmienić niemieckie Gehlenburg na Białą.

Niepowtarzalny klimat

Tym, co urzekło wielu turystów w małej miejscowości, jest niepowtarzalny klimat, który tworzą zabudowania z końca XIX wieku, uzupełnione o nieco nowsze budynki.

W samym centrum znajduje się rynek z ratuszem, a także wieża ciśnień i zabytkowe kościoły. Wszędzie jest zielono - drzewa i trawniki świetnie uzupełniają zabudowę.

Ratusz w Białej Piskiej

Fot. Ratusz w Białej Piskiej/ commons.wikimedia.org/Holger Weinandt/CC BY-SA 3.0 DE/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en

Miejscem odpoczynku jest Zalew na rzece Białka, która przepływa przez miasto. Nie trzeba daleko odchodzić od centrum, by znaleźć się nad wodą i posłuchac śpiewu ptaków.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł