Turysci.pl > Polska > Niebywałe pomysły turystów w górach. Krakonowski Park Narodowy pokazał zdjęcie
Hubert Mrozowicz
Hubert Mrozowicz 24.03.2022 21:59

Niebywałe pomysły turystów w górach. Krakonowski Park Narodowy pokazał zdjęcie

Góry mogą być niebezpieczne
fot. faebook/karkonowski park narodowy

Góry bez wątpienia są najbardziej popularnym regionem wśród Polaków podczas okresu ferii zimowych. W tym roku, ze względu na liczne obostrzenia, jest bardzo niewiele atrakcji, dzięki którym możemy owocnie spędzić zimę na południu Polski. Samo przebywanie na szlakach górskich nie jest zabronione, dlatego niektórzy turyści stają na wyżynasz swojej wyobraźni i próbują na własną rękę uatrakcyjnić sobie wyjazd. Niestety przez pomysły podróżnych ratownicy mają ręce pełne roboty. Non stop apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i roztropność.

Ryzykowne zachowania turystów w górach 

Niemal każdego roku ratownicy w górach apelują do wszystkich turystów o szczególną ostrożność i roztropność podczas spędzania czasu w górach. Liczba atrakcji, która była dostępna jeszcze w 2019 roku podczas ferii zimowych sprawiała, że turyści nie musieli na własną rękę wyszukiwać sobie form spędzania czasu. Dziś, w okresie pandemii koronawirusa i licznych restrykcji, sytuacja jest zupełnie inna. Choć jak wiadomo hotele wpadają na różne pomysły, aby obejść restrykcje i zdobyć klientów.

Na profilu Karkonowskiego Parku Narodowego ukazało się zdjęcie, które przedstawia niebezpieczną i ryzykowną sytuację z udziałem turystów. Jak się okazuje, w górach łamane są nie tylko zasady bezpieczeństwa związane z panującą epidemią. Urlopowicze stają na wyżynach własnej wyobraźni, która prowokuje ich do niebywałych zachowań. 

Na fotografii opublikowanej przez Karkonowski Park Narodowy możemy zobaczyć, jak turysta decyzuje się na zjazd stromym szlakiem na tzw. jabłuszku. 

Co więcej, kolejna osoba zdecydowała się w tym samym czasie wykonać selfie nad przepaścią. Administratorzy strony Karkonowskiego Parku Narodowego apelują o rozsądek.

- Zjazdy na jabłuszkach stromymi szlakami, selfie nad przepaścią. Na co jeszcze wpadną goście w Karkonoszach? Apelujemy o rozsądek, o planowanie tras, o odpowiednie przygotowanie, nie tylko sprzętowe, ale i kondycyjne i nawigacyjne. - czytamy w opisie pod opublikowanym zdjęciem. 

Apel o zachowanie bezpieczeństwa w górach 

Jak się okazuje największą plagą w górach jest robie selfie w miejscach, które mogą narazić turystów na utratę zdrowia lub życia. Wystarczy chwila nieuwagi, a może dojść do tragedii. 

Nie tylko administratorzy strony Karkonowskiego Parku Narodowego apelują o roztropność, ale również ratownicy TOPR, którzy nieustannie wydają komunikaty związane z bezpieczeństwem i warunkami, które panują obecnie w górach.

Niestety wiele interwencji TOPRu związanych jest z nieprzestrzeganiem zasad, które obowiązują podczas wyprawy w góry. Wielu turystów wciąż lekceważy niebezpieczeństwo, a pod wpływem przepięknych widoków zapomina o czyhającym zagrożeniu.

Warto pamiętać, że przed wyjazdem w góry należy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt, ubranie oraz powinniśmy kontrolować i nie lekceważyć warunków pogodowych. Jeśli natomiast nie planujemy wyprawy na górski szlak, to czas spędzony na stokach powinien być ostrożny i nienarażający nas oraz innych na jakiekolwiek ryzyko utraty zdrowia lub życia.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: WP