Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > TOPR ogłosił drugi stopień zagrożenia lawinowego. Sytuacja jest poważna
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 13.01.2021 22:21

TOPR ogłosił drugi stopień zagrożenia lawinowego. Sytuacja jest poważna

TOPR zagrożenie lawinowe
Fot. Wikimedia Michal Klajban CC BY-SA 3.0 (zdjęcie ilustracyjne)

Ratownicy TOPR reagują na nagłą zmianę pogody. Już wcześniej przypuszczano, że atak srogiej zimy – obniżenie temperatur i regularne opady śniegu – może wpłynąć na warunki lawinowe. Teraz służby potwierdziły obawy, ogłaszając drugi stopień zagrożenia lawinowego. Zbliża się bardzo trudny czas dla turystów.

TOPR potwierdził, że w górach warunki będą trudne, a w wysokich partiach nawet ekstremalne. Wczasowiczom we znaki mogą dać się silny wiatr, przez który odczuwalna temperatura może spaść aż do -30, oraz opady śniegu, które mają się utrzymywać aż do weekendu.

Ratownicy TOPR ostrzegają wczasowiczów: drugi stopień zagrożenia lawinowego

TOPR ogłosił w środę od godziny 17:56 wzrost poziomu zagrożenia lawinowego do drugiego, który będzie obowiązywał do godziny 20:00 w czwartek 14 stycznia. Wczasowicze, którzy będą wybierali się do Tatrzańskiego Parku Narodowego, powinni się odpowiednio przygotować i sprawdzać sygnały wysyłane przez ratowników.

Drugi stopień zagrożenia lawinowego nadal określa się jako umiarkowany. Chociaż w większości miejsc pokrywa śnieżna jest dobrze związana, to zdarzają się obszary, w których związanie może być umiarkowane – szczególnie w regionach bardziej stromych.

Fot. http://lawiny.topr.pl/

Chociaż samoistne występowanie lawin jest bardzo mało prawdopodobne, to może do nich dojść na stromych stokach przy dużym obciążeniu dodatkowym, wywołanym przez piechurów, narciarzy czy snowboardzistów, którzy poruszają się bez zachowania odpowiednich odstępów.

Fot. http://lawiny.topr.pl/

TOPR informuje o wzroście zagrożenia lawinowego. Co robić podczas lawiny?

Turyści, którzy w ciągu najbliższych dni wybierają się na górskie szlaki, powinni regularnie sprawdzać sygnały wysyłane przez TOPR. W górach jednak oprócz odpowiedniego sprzętu przyda się także wiedza na temat tego, co robić podczas zejścia lawiny.

Fot. http://lawiny.topr.pl/

Warto pamiętać, że pojawienie się lawiny bardzo często oznacza walkę z czasem. Po zasypaniu przez śnieg, tlenu zazwyczaj wystarczy podróżnym na kilkanaście minut. Dlatego bardzo istotne jest to, by cały czas się ruszać. Pomóc może stawianie szerokich kroków i trzymanie rąk rozłożonych na boki, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać się na powierzchni.

W momencie zejścia lawiny należypozbyć się dodatkowego bagażu, który może nas spowolnić, dlatego lepiej odrzucić kijki, narty czy plecak. Po ustaniu lawiny życie może uratować nam zamknięcie ust i rozłożenie rąk przed twarzą, dzięki czemu można zaoszczędzić więcej miejsca na powietrze.

Nasze szanse na przetrwanie zdecydowanie wzrosną, jeśli nie przestaniemy się ruszać. Kopanie, energiczne poruszanie rękoma mogą pomóc nam szybciej dostać się na powierzchnię lawiniska. Jeśli natomiast jesteśmy świadkami lawiny i widzimy, jak pokrywa śniegu przykrywa innego turystę, powinniśmy zawiadomić służby.

Warto, byśmy uważnie obserwowali powierzchnię lawiniska w miejscu, w którym zniknęli wczasowicze. Pomocne może okazać się posiadanie detektora oraz sondy lawinowej. Jeśli dotrzemy do miejsca, w którym uwięziony został człowiek, powinniśmy zacząć kopanie szerokiego dołu o kształcie litery „V”. Najważniejsze jest odkrycie głowy oraz klatki piersiowej, by turysta mógł swobodnie oddychać.

Jeśli sytuacja tego wymaga, powinniśmy reanimować odnalezioną osobę. Następnie ważne jest ułożenie jej w bezpiecznej pozycji i chronienie przed wychłodzeniem aż do momentu dotarcia ratowników. Apelujemy o zapamiętanie tych porad, ponieważ kiedyś mogą uratować życie – wam lub innym turystom.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o akcji ratunkowej TOPR. Ratownicy musieli pomóc taternikowi, który utknął w okolicy Wielkiej Galerii Cubryńskiej. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: TOPR/http://lawiny.topr.pl/