Wypadek w górach. Interwencja TOPRwikimedia.commons/ Grzegorz Mroczka(CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en) (zdjęcie poglądowe)

Akcja ratunkowa w górach. Ratownicy TOPR ruszyli na pomoc

Góry w okresie zimowym są niezwykle niebezpieczne. Warto pamiętać o dobrym przygotowaniu, aby uniknąć wypadku. Do jednego doszło w środę w Tatrach. Konieczna była interwencja ratowników TOPR-u.

W górach niestety często niezbędna jest pomoc profesjonalnych ratowników. Ich interwencja konieczna była także dzisiaj. Taternik utknął w okolicy Wielkiej Galerii Cubryńskiej i nie był w stanie wydostać się samodzielnie.

Akcja ratunkowa w górach

O sytuacji poinformował portal Tatromaniak, któremu udało skontaktować się z ratownikiem dyżurnym Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Krzysztof Długopolski potwierdził, że akcja ratunkowa trwała od wczesnych godzin porannych.

Mężczyzna zaklinował się w pobliżu Wielkiej Galerii Cubryńskiej. W celu wydostania go ze szczeliny konieczna była pomoc 13 ratowników. Niestety, nie byli oni w stanie dotrzeć na miejsce tak szybko, jak chcieli.

W Tatrach panują utrudnienia spowodowane warunkami pogodowymi. Od samego rana można zaobserwować obfite opady śniegu. Dodatkowo pojawiła się mgła, która bardzo ogranicza widoczność.

60 osób porażonych prądem na lotnisku w Berlinie. Interweniowały służby medyczne60 osób porażonych prądem na lotnisku w Berlinie. Interweniowały służby medyczneCzytaj dalej

Wyprawa ratownicza zakończyła się dopiero po kilku godzinach. Mężczyznę udało się wyciągnąć ze szczeliny. Następnie został przetransportowany do szpitala w Zakopanem. Konieczne było użycie śmigłowca.

- Ratowany mężczyzna jest w stanie ogólnym dobrym, ma podejrzenie odmrożeń I stopnia - powiedział dla portalu Tatromaniak ratownik TOPR Rafał Mikler. To niejedyna taka sytuacja w ostatnim czasie. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych interwencji ratowników jest więcej.

Wraz ze świętami w górach pojawiło się więcej wypadków. Ostatnio potrzebna była pomoc w okolicach Świnickiej Kotlinki oraz Hali Kondratowej. W obu przypadkach ucierpieli narciarze. Mieli problemy z kolanem oraz plecami. Pisaliśmy o tym tutaj.

Obrazy Turysci.pl

Wielka Galeria Cubryńska, fot. wikimedia.commons/ Krzysztof Dudzik / CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Nieprzygotowanie polskich turystów

Jak się okazuje, Polacy są bardzo nieodpowiedzialni podczas wyjazdów w góry zimą. Na kanale 8a.pl na Youtube można posłuchać podcastu, którego gośćmi byli instruktor taternictwa PZA, Piotr Sztaba, oraz ratownik TOPR Andrzej Maciata rozmawiali na ten temat.

- Niestety bagatelizuje się jeden z podstawowych elementów, jaki występuje w górach. Mianowicie zmienność pogody i głębokość tych zmian. Bardzo często te zmiany pogody powodują, że tracimy orientację, nie wiemy, w którym miejscu jesteśmy, nie jesteśmy przygotowani do chodzenia po górach pod kątem topograficznym - mówił Maciata.

- Niestety polscy turyści nie są prawidłowo przygotowani do chodzenia w górach. Z roku na rok się to poprawia, ale niestety nie jest to jeszcze to, czego byśmy oczekiwali - uzupełnił ratownik. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Obrazy Turysci.pl

Tatry zimą, fot. pixabay.com/jarekgrafik

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Tatromaniak, Youtube

Następny artykuł