Zamek krzyżacki w Kętrzyniewikipedia.org Andrzej Otrębski CC BY-SA 3.0

Zamek krzyżacki w Kętrzynie. W mieście można podziwiać jednak o wiele więcej

Zamek w Kętrzynie jest bardzo popularny wśród turystów, warto jednak zobaczyć także inne miejsca podczas wyprawy w te okolice. Uwagę przykuwa między innymi bazylika św. Jerzego czy Stado Ogierów.

Zamek w Kętrzynie jest pięknie ulokowany na Mazurach, w południowo-wschodniej części miasta. Powstał w XIV wieku, a w reprezentacyjnym północnym skrzydle rezydował urzędnik sprawujący władzę z ramienia Zakonu Krzyżackiego. Oprócz tego w zachodniej części budowli oraz w przylegającym do niego Nowym Mieście mieściły się także piekarnia, młyn, skład mięsa i zboża, browar, zbrojownia, a nawet więzienie.

Dziś jest jednym z najpopularniejszych zabytków Mazur mimo pożaru, który zniszczył go w trakcie II wojny światowej. Został jednak odbudowany, a podczas odbudowy przywrócono mu gotycki charakter. W murach mieści się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, gdzie mozna zobaczyć między innymi kolekcję gotyckich rzeźb, zabytki rzemiosła artystycznego czy zabytkowe meble.

zamek

Dziedziniec zamku w Kętrzynie, źródło: wikipedia.org, autor: Sajmonek51, CC BY-SA 3.0 pl

Co zobaczyć w Kętrzynie oprócz zamku?

Niedaleko zamku można obejrzeć bazylikę świętego Jerzego, reprezentującą styl gotycki w architekturze. Różni się jednak od innych budowli chrześcijańskich z tego okresu, bowiem łączył funkcję świątyni z murami obronnymi, dlatego niektórym może bardziej przypominać zamek. Uwagę zwraca rzadko wykorzystywane w polskich zabytkach sklepienie kryształowe.

Ponadto warto przyjrzeć się barwnej ambonie z 1594 roku raz organom 1721 roku, stowrzonych przez Jana Mosengela z Królewca. We wnętrzu dominuje biel oraz skromność, które cechowały większość świątyń ewangelickich. Do dziś jest jednym z najlepiej zachowanych kościołów obronnych.

Policja zastała 300 gości we władysławowskim hotelu. Właściciel przygotował kreatywną wymówkęPolicja zastała 300 gości we władysławowskim hotelu. Właściciel przygotował kreatywną wymówkęCzytaj dalej

Najciekawszym elementem dla turystów może okazać się jednak wieża widokowa. Aby się na nią dostać trzeba pokonać 170 stopni. Na szczycie jest taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę przez małe okienka.

Dla miłośników zwierząt największą frajdą będzie zobaczenie Stado Ogierów, czyli jedna z najdłuższych murowanych stajni w całej Europie. Ma aż 200 metrów długości, co pozwoliło na umieszczenie w środku 160 boksów dla koni. W stadninie goście mogą zobaczyć konie rasy zimnokrwistej i ras szlachetnych, część ćwiczebną oraz historyczne powozy.

zamek

Jeden z koni przy powozie w Stadzie Ogierów, źródło: facebook.com, oficjalny fanpage Stado Ogierów Kętrzyn

Z kolei amatorzy spacerów będą zachwyceni zabytkowymi kamienicami. Choć nie wszystkie są w dobrym stanie, każda zachwyca niezwykłym klimatem. Podczas wędówki warto przejść się ulicą Mickiewicza, by zobaczyć odrestaurowaną kamienicę, powstałą w w 1901 roku. Innym miejscem, którego nie można przegapić, jest plac Piłsudskiego. Można tam podziwiać klasycystyczne pilastry na jednym z budynków.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Bufet w hotelu

Bufet w hotelu, fot. pixabay.com/Engin_Akyurt

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: podrozepoeuropie.pl

Następny artykuł