Turysci.pl
Zamek krzyżacki w Kętrzynie

wikipedia.org Andrzej Otrębski CC BY-SA 3.0

Zamek krzyżacki w Kętrzynie. W mieście można podziwiać jednak o wiele więcej

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Sara Osiecka

Udostępnij:

Zamek w Kętrzynie jest bardzo popularny wśród turystów, warto jednak zobaczyć także inne miejsca podczas wyprawy w te okolice. Uwagę przykuwa między innymi bazylika św. Jerzego czy Stado Ogierów.

Zamek w Kętrzynie jest pięknie ulokowany na Mazurach, w południowo-wschodniej części miasta. Powstał w XIV wieku, a w reprezentacyjnym północnym skrzydle rezydował urzędnik sprawujący władzę z ramienia Zakonu Krzyżackiego. Oprócz tego w zachodniej części budowli oraz w przylegającym do niego Nowym Mieście mieściły się także piekarnia, młyn, skład mięsa i zboża, browar, zbrojownia, a nawet więzienie.

Dziś jest jednym z najpopularniejszych zabytków Mazur mimo pożaru, który zniszczył go w trakcie II wojny światowej. Został jednak odbudowany, a podczas odbudowy przywrócono mu gotycki charakter. W murach mieści się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, gdzie mozna zobaczyć między innymi kolekcję gotyckich rzeźb, zabytki rzemiosła artystycznego czy zabytkowe meble.

Dziedziniec zamku w Kętrzynie, źródło: wikipedia.org, autor: Sajmonek51, CC BY-SA 3.0 pl

Co zobaczyć w Kętrzynie oprócz zamku?

Niedaleko zamku można obejrzeć bazylikę świętego Jerzego, reprezentującą styl gotycki w architekturze. Różni się jednak od innych budowli chrześcijańskich z tego okresu, bowiem łączył funkcję świątyni z murami obronnymi, dlatego niektórym może bardziej przypominać zamek. Uwagę zwraca rzadko wykorzystywane w polskich zabytkach sklepienie kryształowe.

Ponadto warto przyjrzeć się barwnej ambonie z 1594 roku raz organom 1721 roku, stowrzonych przez Jana Mosengela z Królewca. We wnętrzu dominuje biel oraz skromność, które cechowały większość świątyń ewangelickich. Do dziś jest jednym z najlepiej zachowanych kościołów obronnych.

Najciekawszym elementem dla turystów może okazać się jednak wieża widokowa. Aby się na nią dostać trzeba pokonać 170 stopni. Na szczycie jest taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę przez małe okienka.

Dla miłośników zwierząt największą frajdą będzie zobaczenie Stado Ogierów, czyli jedna z najdłuższych murowanych stajni w całej Europie. Ma aż 200 metrów długości, co pozwoliło na umieszczenie w środku 160 boksów dla koni. W stadninie goście mogą zobaczyć konie rasy zimnokrwistej i ras szlachetnych, część ćwiczebną oraz historyczne powozy.

Jeden z koni przy powozie w Stadzie Ogierów, źródło: facebook.com, oficjalny fanpage Stado Ogierów Kętrzyn

Z kolei amatorzy spacerów będą zachwyceni zabytkowymi kamienicami. Choć nie wszystkie są w dobrym stanie, każda zachwyca niezwykłym klimatem. Podczas wędówki warto przejść się ulicą Mickiewicza, by zobaczyć odrestaurowaną kamienicę, powstałą w w 1901 roku. Innym miejscem, którego nie można przegapić, jest plac Piłsudskiego. Można tam podziwiać klasycystyczne pilastry na jednym z budynków.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Bufet w hotelu, fot. pixabay.com/Engin_Akyurt

Źródło: podrozepoeuropie.pl

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >