Turysci.pl
Zamek Ogrodzieniec i legenda o psie

wikipedia.org Jakub Hałun CC BY-SA 3.0

Zamek Ogrodzieniec. Legenda o czarnym psie straszy przyjezdnych

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Sara Osiecka

Udostępnij:

Zamek Ogrodzieniec przyciąga fanów zwiedzania nie tylko niesamowitym wyglądem, ale też mrocznymi legendami. Jedna z nich, opowiadająca o widmowym czarnym psie z łańcuchem do dziś pobudza wyobraźnię nie tylko przyjezdnych, ale i mieszkańców.

Zamek Ogrodzieniec na Śląsku jest jednym z obowiązkowych przystanków podczas wyprawy Szlakiem Orlich Gniazd. Malownicze ruiny mają niezwykły, romantyczny klimat, a krążące o nim legendy tylko dodają mu mrocznej atmosfery.

Zamek nawiedza widmo psa?

Wśród turystów i mieszkańców okolicy znana jest opowieść o czarnym, dużym psie, który biega po ruinach, ciągnąć za sobą 3-metrowy łańcuch. Po raz pierwszy wspomina się o nim w podaniach z XVII wieku, kiedy to budowla została sprzedana Stanisławowi Warszyckiemu. Choć był wybitnym patriotą i wojem, dbającym o swoich gości oraz rozwój rzemiosła, niektórzy wspominają, że był okrutnym panem.

Miał uwielbiać wszelkiego rodzaju tortury, którym poddawał swoje żony. Ponoć wystarczył mu byle jaki powód, by bezlitośnie zadawać ból. Słynny był przypadek, gdy jedną z małżonek chłostał na oczach ludu, drugą zaś żywcem zamurował. 

Za swoje przewinienia został za życia porwany przez samego diabła do piekła, gdzie miał odpokutować swoje winy. Niespokojny duch miał jednak wracać nocami do zamku, gdzie ukrył ogromny skarb. Nawet po śmierci nie chciał, by ktokolwiek go znalazł i strzegł go jako duch.

Być może przybrał postać czarnego psa, który brzęczy swoim łańcuchem, odstraszając śmiałków gotowych zbadać ruiny. Według relacji mieszkańców żaden koń nie chce po zmroku przekroczyć zamkowej bramy, mimo że na dziedzińcu zieleni się trawa.

Pewnej nocy młody chłopak postanowił na własnej skórze sprawdzić, czy w plotkach jest choć ziarno prawdy i postanowił spędzić noc na dziedzińcu zamku. Po powrocie opowiedział o mrocznym doświadczeniu, jakie go spotkało.

W środku nocy miał usłyszeć sławny brzęk łańuchów i warczenie bardzo blisko siebie. Choć noc była jasna od pełni księżyca niczego nie zauważył, odgłosy jednak nie ustawały. Przestraszył się, czując na karku zimny oddech. Rzucił się do ucieczki co sił w nogach, by ostatecznie wskoczyć do pobliskiego stawu.

Tam zobaczył ogromny łeb psa, jednak miał szczęście - noc się skończyła, kogut zaczął piać, a postać psa pobiegła do zamku. Pogłosek o dziwnych dźwiękach czy niepokojącej atmosferze wśród ruin jest o wiele więcej, co na pewno zachęca miłośników tajemnic do zwiedzenia ruin.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: zamkipolskie.net.pl

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >