Zagraniczne podróże wymagają od turystów obecnie spełnienia licznych wymogów - konieczne bywają szczepienia, w innych krajach aktualne testy, a wszędzie konieczne jest noszenie maseczek. Na tę sytuację odpowiadają również lotniska, które coraz chętniej decydują się na uruchamianie punktów z błyskawicznymi testami.
Pogoda w ostatnim czasie bywa zmienna - po kilku dniach mrozów ponownie zrobiło się cieplej. Zima jednak nie odpuszcza, zwłaszcza na południu polskim. Turyści wybierający się w Beskid Niski lub Bieszczady będą musieli zachować szczególną ostrożność.
Bon turystyczny to świadczenie, które przysługuje rodzinom z dziećmi. Na każde z nich przypada dodatkowe 500 złotych. Wyjątkiem są dzieci z niepełnosprawnościami, które otrzymują dodatkowe 1000 złotych. Temat bonu pojawił się ponownie, gdy zamknięte zostały ośrodki turystyczne na czas ferii zimowych. Od miesięcy nie funkcjonują również hotele, w których można było wykorzystać środki z bonu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą możliwe będzie skorzystanie z bonu bez noclegu.
Babia Góra jest pozornie łatwa do zdobycia dla turystów, jednak podczas niepogody potrafi pokazać prawdziwie górskie oblicze. Panują tam trudniejsze warunki, niż w innych częściach Beskidów - występuje nawet ryzyko lawin.
Obostrzenia wprowadzone przez rząd miały powstrzymać wzrost zakażeń koronawirusem, który mogłyby spowodować ferie. Przerwę zimową ustalono więc w jednym terminie na terenie całego kraju, a dodatkowo nałożono zakazy na obiekty turystyczne. Zamknięto stoki narciarskie oraz hotele, zniesiono też większość wyjątków z poprzednich regulacji: np. noclegu wynajmować nie można było nawet w przypadku podróży służbowej. Spotkało się to z falą potężnych protestów, głównie ze strony górali. Początkowo obostrzenia miały obowiązywać do 17 stycznia, czyli końca ferii zimowych. Następnie rząd ogłosił przedłużenie zakazów aż do końca miesiąca. Wiele osób obawiało się, że pod koniec stycznia dojdzie do kolejnej zmiany daty. Najnowsze, nieoficjalne informacje przekazane przez RMF24, sugerują jednak, że przedsiębiorcom z branży turystycznej będzie choć trochę łatwiej, choć nie wszystko wróci do normy.
23 stycznia, na twitterowym koncie Ambasady Polski na Litwie, pojawiła się zapowiedź zaostrzenia restrykcji dla Polaków przekraczających granicę. Zmiana przepisów oficjalnie nastąpiła dzisiaj, podróżni muszą się więc przygotować na utrudnienia. Od poniedziałku, 25 stycznia, każdy Polak podróżujący w celach turystycznych, służbowych lub innych, na Litwę, zobligowany jest do okazania negatywnego testy na obecność COVID-19. Musi zostać on wykonany 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Koniecznie poddać się trzeba również 14-dniowej kwarantannie.
Jak sami mówią, ich pierwsze spotkanie z zorzą polarną było „czymś w rodzaju miłości od pierwszego wejrzenia" i już wtedy wiedzieli, że będą chcieli ten niezwykły spektakl na niebie oglądać jeszcze wiele razy. Katarzyna i Robert Musiołowie są przewodnikami w Norwegii, prowadzą własną stronę internetową oraz publikują zachwycające zdjęcia w mediach społecznościowych, m.in. na profilu kat_and_rob na Instagramie.
„Pieprz i Wanilia" to legendarny format podróżniczy TVP, który do 1998 roku, czyli do śmierci Tony'ego Halika, gromadził przed odbiornikami tysiące Polaków. Prowadzący, wraz ze swoją ukochaną, Elżbietą Dzikowską, prezentował fanom odległe krainy, niedostępne dla przeciętnego obywatela w tamtych czasach.
Poznań kojarzy nam się przede wszystkim ze Szlakiem Piastowskim, a więc początkami Królestwa Polskiego. Jeden z obiektów znacząco różni się od pozostałych zabytków - to Zamek Cesarski.Zamek Cesarski jest najmłodszą rezydencją w Europie wybudowaną dla monarchy. Wzniesiono go w latach 1905-1910 na zlecenie niemieckiego cesarza Wilhelma II wg projektu Franza Schwechtena.Miał przypominać średniowieczny zamek jako symbol panowania niemieckiego w Wielkopolsce. Cesarz nie cieszył się nim zbyt długo, ponieważ wybuchła wojna.Fot. Zamek Cesarski/ commons.wikimedia.org/ Аимаина хикари/ CC0
Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Przyzwyczailiśmy się do stosunkowo wysokich temperatur i braku śniegu, lecz w tym roku jest nieco inaczej. Po fali mrozów przyszła kolej na opady śniegu.
Kapitan pilot Adelajda Szarzec-Tragarz jako pierwsza kobieta została pilotem i kapitanem w historii Polskich Linii Lotniczych LOT. Swoją przygodę z lotnictwem zaczęła w latach 70. od lotów szybowcowych pod skrzydłami Aeroklubu w Bielsko-Białej. Jej ostatnim rejsem przed emeryturą był lot z Seulu do Warszawy.
Wyjazd na narty jest obecnie niemal niemożliwy ze względu na liczne obostrzenia rządu. Zgodnie z rozporządzeniem zamknięte muszą być nie tylko stoki narciarskie, ale również hotele. Jeden ośrodek w Wiśle zdecydował się jednak otworzyć.
Góry potrafią być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza zimą. W Bieszczadach ogłoszono właśnie drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jak poinformował Polsat powołujący się na GOPR, „zagrożenie dotyczy głównie masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu".
Hotel w Białce Tatrzańskiej oprócz usług hotelarskich oferować będzie konsultacje medyczne z lekarzem lub fizjoterapeutą, zabiegi terapeutyczne czy nielimitowany dostęp do tamtejszych basenów termalnych.
Rząd opublikował w Dzienniku Ustaw nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wprowadzono w nim zmiany dotyczące kwarantanny po powrocie do kraju oraz w funkcjonowaniu hoteli.
WizzAir jest jedną z najpopularniejszych tanich linii wśród podróżnych z Polski. Przewoźnik ogłosił właśnie nową listę kierunków dostępnych dla pasażerów z polskich lotnisk. Wejdzie ona w życie w czerwcu tego roku.
Choć Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich obecnie nie może zakwaterować turystów, to pracownicy obiektu utrzymują regularny kontakt z miłośnikami górskich regionów za pośrednictwem mediów społecznościowych. Niedawno na Facebooku noclegowni pojawił się interesujący film.Chociaż styczeń 2021 to czas surowej zimy, która zaskoczyła wielu turystów, Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich przygotowało się odpowiednio na trudne warunki. Pracownicy korzystają z maszyny, która bez problemów przedziera się przez zaspy śnieżne.
Pieniny słyną z 500-letniego drzewka, które znajduje się na szczycie Sokolicy. Niedawno w wyniku trudnych warunków pogodowych odłamała się gałąź skarłowaciałej reliktowej sosny, co potwierdziły władze Pienińskiego Parku Narodowego. Ruszyły prace nad uratowaniem ikony polskich gór. Symbol parku został zabezpieczony tymczasowym wzmocnieniem.Kolejny raz pracownicy parku narodowego mają powody, by bać się, że Pieniny stracą swój symbol. Sytuacja zaniepokoiła również turystów, którzy chętnie wchodzą na Sokolicę i fotografują skarłowaciałą reliktową sosnę – często również z Dunajcem w tle.
Weronika Truszczyńska pokazała na swoim Twitterze, z jakiej mapy korzystają Chiny oraz Japonia. Chociaż Polska także się na niej znajduje, to trudno ją dostrzec, ponieważ to Chińska Republika Ludowa – a nie Europa, do czego jesteśmy przyzwyczajeni – znajduje się w centrum. Różnica w powierzchni między Polską a komunistycznym mocarstwem sprawia, że nasz kraj wydaje się mikroskopijny.Weronika od dawna mieszka w Szanghaju, gdzie prowadzi vlog na platformie YouTube. Często opowiada w filmikach o ciekawostkach dotyczących Chińskiej Republiki Ludowej, dzięki czemu zdobyła wielu fanów.
Koniec stycznia coraz bliżej, dlatego przedsiębiorcy z branży turystycznej czekają na oficjalne informacje na temat tego, jakie decyzje zamierza podjąć rząd w kwestii obostrzeń sanitarnych. Przedstawiciele sektorów hotelarskiego i gastronomicznego są w coraz trudniejszej sytuacji, bo choć zima nadal trwa, nie mogą przyjmować turystów.Po tym, jak rząd postanowił przedłużyć obostrzenia kwarantanny narodowej, turyści nie mogą korzystać również z ośrodków narciarskich – do 31 stycznia. Niedługo skończy się sezon, który jest jedynym okresem, w którym zarabiają właściciele stacji narciarskich i wyciągów. Na konkretne informacje trzeba będzie jeszcze zaczekać, co potwierdził rzecznik rządu Piotr Mueller.
Jezioro Goczałkowickie powstało na Wiśle w 1956 roku. Jest ono rezerwuarem wody pitnej, a także elementem systemu zapobiegania powodziom. Jego okolice zamieszkuje wiele gatunków rodzimych ptaków.
Stoki narciarskie zarabiają tylko zimą. Jeśli w najbliższym czasie nie będą mogły wznowić działalności, w tym roku nie odrobią już strat, a to dla wielu przedsiębiorców oznacza bankructwo. Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne wskazały słabe punkty Tarczy 2.0, przez które większość właścicieli wyciągów nie otrzyma pomocy.
„Mazury były odkryciem naszego pokolenia" powiedziała kiedyś Agnieszka Osiecka. Patrząc na te słowa z perspektywy czasu, możemy jej przyznać rację. W latach 60. zapanowała moda na wyjazdy w nieznane, czasami wręcz dzikie tereny, gdzie można było w spokoju wypocząć.Krzyże stały się znane w całej Polsce dzięki artystom. Niewielka wieś, która niczym nie wyróżniała się spośród setek innych, stała się celem wycieczek tych znanych, a później także nieznanych turystów.
Bieszczady zyskują na popularności wśród turystów, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne zwierzęta można tam spotkać. Kazimierz Nóżka z Nadleśnictwa Baligród opowiedział nam o spotkaniach z niedźwiedziami, które zapamiętał do końca życia.
„Górska Odyseja” to coś więcej, niż krajoznawcza podróż od Bieszczad po Sudety Zachodnie. Dominik Dobrowolski chce zachęcić Polaków do zbierania śmieci, które turyści zostawiają na szlakach. Ekolog i podróżnik planuje pokonać 700 kilometrów.Akcje takie jak „Górska Odyseja” pokazują problem, jaki pojawia się nie tylko w regionach górskich. Turyści zostawiają na łonie natury mnóstwo śmieci zarówno w drodze na szczyty, jak i opalając się na plażach. Niektóre tereny leśne zaczynają niestety przypominać wysypiska, a Lasy Państwowe wydają 20 milionów na ich oczyszczanie.
Rzeka Trująca zainteresuje turystów, którzy lubią mroczne lub ekstremalne atrakcje. Lepiej jej jednak unikać, ponieważ skład wody jest niebezpieczny dla człowieka. Wpływ na to ma lokalizacja rzeki. Gdzie się znajduje?
Lotnisko w Bydgoszczy obsługuje głównie samoloty linii lotniczych Ryanair. Ostatnio irlandzki przewoźnik musiał anulować połączenia, przez co bydgoski port pozostał bez lotów. Portalowi Turyści.pl udało się porozmawiać z rzecznikiem prasowym lotniska, który opowiedział, jak wygląda sytuacja.
Przedstawiciele branży turystycznej czekają na informacje o tym, jak będą zmieniały się obostrzenia rządowe po zakończeniu kwarantanny narodowej, która została przedłużona do 31 stycznia. Temat ten szczególnie interesuje między innymi hotelarzy, którzy od 7 listopada nie mogą przyjmować wczasowiczów.O tym, jak mogą zmieniać się obostrzenia sanitarne od 1 lutego, został zapytany doradca premiera ds. COVID-19, profesor Horban. Udzielając wywiadu na łamach portalu money.pl, doktor przyznał, że branża usługowa będzie musiała niestety jeszcze poczekać. Nie mógł też podać konkretnych terminów.