Turysci.pl
Jakich obostrzeń nie chcą już Polacy

fot. pixabay.com/Robfoto

Polacy zdradzili, które obostrzenia irytują ich najbardziej. Tęsknimy za podróżami

26 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

W Polsce została przeprowadzona ankieta, w której Polacy mogli powiedzieć, których obostrzeń nie chcą najbardziej. Jak się okazuje, niemalże co druga osoba chce, żeby otworzono hotele oraz restauracje. Widać też wyraźnie, jak wielu osobom br

IBRiS, na zlecenie Rzeczpospolitej, zapytał Polaków o to, które obostrzenia chcieliby znieść jako pierwsze, bo najbardziej im przeszkadzają. Jak się okazało, aż 49,3 proc. zapytanych jest za otwarciem hoteli oraz restauracji

To wyraźnie pokazuje, jak turyści tęsknią za wyjazdami, zwłaszcza że przez część zimowego sezonu 2020/2021 zmuszeni już byli do znacznego ograniczenia przemieszczania się. Niestety wirusolog, prof. Włodzimierz Gut podkreśla, że zniesienie akurat tych obostrzeń może mieć niepokojące skutki. Ekspert wskazał, że taka decyzja może zachęcić ludzi do przemieszczania się, co nie będzie dobre w obliczu panującej pandemii. 

Otwarcie tych miejsc wiąże się ze zwiększeniem mobilności ludzi. A ona przyczynia się do rozwoju pandemii - tłumaczył prof. Włodzimierz Gut, cytowany przez Radio ZET. 

W czasie pandemii podróże rzeczywiście są zdecydowanie utrudnione. Liczne obostrzenia i wymagania poszczególnych krajów sprawiają, że część turystów rezygnuje z urlopowych wyjazdów. Zamknięte stoki i hotele również sprawiają, że podróżni nie mają możliwości i motywacji do opuszczania domów, dlatego część przedsiębiorców w ramach protestów otwiera swoje biznesy. Choć to zachęca wiele ludzi do odwiedzin, mimo wszystko są to zyski niższe niż w ubiegłych latach. 

Raport pokazał również, jak bardzo część Polaków tęskni za odleglejszymi podróżami, np. do innych krajów. Wiele osób jest w stanie zaakceptować nawet tzw. paszporty koronawirusowe, o ile umożliwią one wakacyjne wyjazdy. 

By móc swobodnie wyjeżdżać, Polacy są w stanie zaakceptować paszporty dla zaszczepionych. Obecnie zastanawia się nad nimi UE. Aż 47,5 proc. respondentów popiera ich wprowadzenie – 14,7 proc. ocenia ten pomysł zdecydowanie dobrze. Stanowczo "nie" takiemu rozwiązaniu mówi co czwarty ankietowany - informuje Rzeczpospolita. 

Na kolejnych miejscach w ankiecie było otwarcie kolejnych miejsc publicznych. Polacy czekają na uruchomienie galerii handlowych oraz instytucji sportowych. 

Niemal co piąty czeka na otwarte galerie handlowe i prawie tyle samo respondentów mówi o konieczności uruchomienia instytucji kultury i sportu. 12,1 proc. nie określiło, co powinno być luzowane najpierw - przeczytać można w wynikach ankiety IBRiS. 

Zauważyć należy, że liczne ograniczenia - często z przerwami - trwają już niemalże rok. Uderza to nie tylko we właścicieli zamkniętych obiektów, ale również w osoby korzystające z oferowanych usług. Tęsknota za otwarciem hoteli wskazuje wyraźnie, jak ważne są podróże i turystyka w życiu codziennym Polaków.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Radio ZET

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Bilety kolejowe na Pomorzu zdrożeją. Zła wiadomość dla podróżujących

Czytaj więcej >

Polska

TPN zamyka popularny szlak. Powodem niedźwiedź

Czytaj więcej >

Polska

Turystka utknęła podczas śnieżycy w drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Czytaj więcej >

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >