kobieta pilotfot. Twitter/ @egonolsen1978

Pierwsza w historii kobieta kapitan LOT odeszła na emeryturę. Spędziła za sterami prawie 20 tys. godzin

Pilot samolotu to zawód, o którym marzą nie tylko chłopcy. Również dziewczynki często marzą o lataniu w przestworzach. Adelajda Szarzec-Tragarz zrealizowała ten cel, stając się pierwszą kobietą pilot i kapitan w PLL LOT. W historii zapisze się jednak również jako pierwsza kobieta w Polsce i w Europie, która pilotowała Boeinga 787 Dreamliner.

Kapitan pilot Adelajda Szarzec-Tragarz jako pierwsza kobieta została pilotem i kapitanem w historii Polskich Linii Lotniczych LOT. Swoją przygodę z lotnictwem zaczęła w latach 70. od lotów szybowcowych pod skrzydłami Aeroklubu w Bielsko-Białej. Jej ostatnim rejsem przed emeryturą był lot z Seulu do Warszawy.

Pierwsza w Polsce kobieta pilot przechodzi na emeryturę

Adelajda Szarzec-Tragarz jako pierwsza kobieta dostała się na studia na specjalizacji pilotażowej na Politechnice w Rzeszowie. Jak przekazał PAP LOT, swoją przygodę z lotnictwem zaczęła w latach 70. od lotów szybowcowych pod skrzydłami Aeroklubu w Bielsko-Białej.

Pracę w PLL LOT rozpoczęła w 1981 roku, stając się pierwszą kobietą-pilotem w lotnictwie zawodowym w Polsce. Na początku kariery latała na Antonowach An-24 LOT-u, które mieściły na pokładzie prawie 50 pasażerów. Wykonywały one głównie rejsy krajowe do Rzeszowa, Szczecina, Gdańska i Krakowa.

Później, 1989 r., przeszła szkolenie na pilotowanieTu-154, których LOT wówczas posiadał 14 we flocie. Wtedy też zaczęła wykonywać na nich rejsy po całej Europie i do Izraela. Wkrótce rozpoczęła również swoje pierwsze loty na boeingach, jako pierwszy oficer, aby po trzech latach przesiąść się na fotel kapitana.

Świetne wyszkolenie doprowadziło ją za stery szerokokadłubowych Boeingach 767, które pilotowała jako pierwsza kobieta w LOT. Następnie została pierwszą kobietą w Europie za sterami najnowocześniejszych samolotów pasażerskich na świecie - Boeinga 787 Dreamliner.

- To dla nas wyjątkowo wzruszający moment, ponieważ LOT żegna wyjątkową osobę. Pani kapitan Adelajda Szarzec-Tragarz spędziła prawie 20 tys. godzin pod skrzydłami „żurawia" - powiedział PAP rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski.

- Będzie nam pani kapitan bardzo brakowało i w imieniu całej załogi dziękujemy jej za wszystkie lata pracy. Jak podkreślają lotniczki, kapitan stanowiła i stanowi dla wielu z nich wzór profesjonalizmu i przykład tego, że dzięki uporowi i determinacji można przetrzeć niedostępne wcześniej szlaki - dodaje.

Jak przekazała spółka, w LOT za sterami samolotów zasiadają obecnie 43 kobiety, w tym 18 w stopniu kapitana, a 26 w randzie pierwszego oficera.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet

Następny artykuł