Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Zamek Cesarski w Poznaniu jest najmłodszą budowlą tego typu. Z jego powstaniem wiąże się legenda
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 24.01.2021 15:27

Zamek Cesarski w Poznaniu jest najmłodszą budowlą tego typu. Z jego powstaniem wiąże się legenda

Zamek w Poznaniu
Fot. wikimedia.commons/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.de

Poznań kojarzy nam się przede wszystkim ze Szlakiem Piastowskim, a więc początkami Królestwa Polskiego. Jeden z obiektów znacząco różni się od pozostałych zabytków - to Zamek Cesarski.

Zamek Cesarski jest najmłodszą rezydencją w Europie wybudowaną dla monarchy. Wzniesiono go w latach 1905-1910 na zlecenie niemieckiego cesarza Wilhelma II wg projektu Franza Schwechtena.

Miał przypominać średniowieczny zamek jako symbol panowania niemieckiego w Wielkopolsce. Cesarz nie cieszył się nim zbyt długo, ponieważ wybuchła wojna.

Poznań
Fot. Zamek Cesarski/ commons.wikimedia.org/ Аимаина хикари/ CC0

Legenda związana z zamkiem

Z tym wspaniałym budynkiem wiąże się legenda, która opowiada o ważnym wydarzeniu dla wszystkich Polaków. Wszystko zaczęło się wraz z rozpoczęciem budowy, która przyciągała wielu gapiów.

Niemiecki burmistrz zauważył, że codziennie rano ten sam mężczyzna przychodzi oglądać pracę robotników i kibicuje im. Był zdziwiony, że Polak tak się cieszy na symbol niemieckiej władzy.

Pewnego dnia postanowił zapytać mężczyznę, skąd u niego tyle entuzjazmu, a odpowiedź z pewnością go zdziwiła. „Zaś ale przepowiednia mówi, że gdy zamek cysorski w Poznaniu stanie, to Polska z martwych powstanie."

Były to prorocze słowa, ponieważ 4 lata po ukończeniu zamku, wybuchła I wojna światowa, po której Polska była już niepodległa.

Poznań
Fot. Zamek na tle miasta/ commons.wikimedia.org/Błażej Cisowski/CC BY-SA 3.0 PL/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Poznań wykształcił ludzi, którzy przeszli do historii

Po I wojnie światowej zamek stał się siedzibą Uniwersytetu Poznańskiego, a także rezydencją polskich prezydentów w czasie ich pobytu w Poznaniu.

W tym czasie działał tam m.in. Wydział Matematyczny Uniwersytetu Poznańskiego. Jego absolwenci złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma w latach 30-tych XX wieku.

Dziś można bezpłatnie wejść do nowoczesnej części obiektu, a do sal historycznych w zachodnim skrzydle po zakupie biletu za 5 zł. Turyści zainteresowani historią zamku mogą skorzystać z audiobooków.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: poznan.travel