Turysci.pl
Litwa zaostrza restrykcje dla Polaków

Fot. unsplash.com/engin akyurt/zdjęcie poglądowe

Litwa zaostrza restrykcje dla Polaków. Każdy podróżny musi zrobić test i przejść kwarantannę

25 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Wjazd na teren Litwy od dzisiaj będzie dla Polaków o wiele bardziej skomplikowany niż do tej pory. Trzeba przygotować się na konieczność okazania negatywnego testu na obecność COVID-19 oraz odbycie obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny.

23 stycznia, na twitterowym koncie Ambasady Polski na Litwie, pojawiła się zapowiedź zaostrzenia restrykcji dla Polaków przekraczających granicę. Zmiana przepisów oficjalnie nastąpiła dzisiaj, podróżni muszą się więc przygotować na utrudnienia

Od poniedziałku, 25 stycznia, każdy Polak podróżujący w celach turystycznych, służbowych lub innych, na Litwę, zobligowany jest do okazania negatywnego testy na obecność COVID-19. Musi zostać on wykonany 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Koniecznie poddać się trzeba również 14-dniowej kwarantannie

Litwa zaostrza restrykcje dla Polaków

Nawet jeśli test był negatywny, podróżujący z Polski i innych obszarów ryzyka muszą udać się na 14-dniową kwarantannę. Może ona zostać skrócona po 10 dniach i kolejnym negatywnym teście na COVID-19 wykonanym na koszt własny - poinformowały władze Litwy.

Litwa zaostrza zasady wjazdu dla Polaków, fot. Twitter/PL in Lithuania

Taka decyzja może zupełnie wstrzymać ruch turystyczny, który w ostatnim czasie i tak był mocno ograniczony. Sprawę skomentował również polski rząd, odradzając wszelkich wyjazdów w tym kierunku, jeśli nie są konieczne. 

Wszystkich obywateli RP zachęcamy do ponownego rozważenia konieczności przyjazdu na Litwę, a w razie braku konieczności – o rezygnację z przyjazdu - apeluje polski rząd na stronie gov.pl. 

Od przepisów są nieliczne wyjątki. Obowiązkowej kwarantanny przechodzić nie muszą m.in. pracownicy transportu, uczniowie, studenci, którzy codziennie podróżują za granicę oraz dyplomaci. 

Jak wygląda sytuacja na Litwie?

Jak podaje Radio ZET, są również dwie sytuacje, gdy izolacja nie jest konieczna, które dotyczą branży turystycznej. Pierwsza z nich to przypadek pilotów linii lotniczych (nie wspomniano o członkach załogi ani pasażerach). Drugi natomiast dotyczy turystów i podróżnych, którzy przejeżdżają przez Litwę tranzytem. Nie sprecyzowano jednak, w jaki sposób taki przejazd będzie kontrolowany. 

W obecnej sytuacji odradzamy wyjazdy do naszych sąsiadów w celach turystycznych. Obecnie przemieszczać się można tam jedynie w przypadkach koniecznych, mogą więc wystąpić kłopoty ze zwiedzaniem. Zamknięte są również popularne atrakcje oraz obiekty kulturalne, a nawet galerie handlowe. O innym, specyficznym zakazie obowiązującym na Litwie pisaliśmy również tutaj.

Zawieszono również działalność punktów gastronomicznych, z których wiele litewskich miast słynie. Obostrzenia na dzień 25 stycznia obowiązywać mają do końca stycznia, jednak w obliczu pogorszenia się sytuacji epidemicznej, w mediach pojawiają się sugestie, że data ta może ulec zmianie, nie są to jednak wciąż oficjalne informacje. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >