Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Polskie wulkany istnieją naprawdę. Wiemy, gdzie się znajdują
Hubert Mrozowicz
Hubert Mrozowicz 26.01.2021 17:55

Polskie wulkany istnieją naprawdę. Wiemy, gdzie się znajdują

Wulkany w Polsce
fot. wikipedia/ Paweł Kuźniar

Wulkany na cały świecie w ostatnich miesiącach wykazują się dużą aktywnością. Niewiele osób jednak wie, że na terenie Polski również istnieją wulkany, które kiedyś były aktywne. Dziś są popularną atrakcją wśród turystów. Robią niebywałe wrażenie. Wiemy, gdzie się znajdują.

Wulkany na terenie Polski

Wulkany od tysięcy lat wzbudzały wśród turystów i mieszkańców wielu regionów strach i obawy przed wybuchem. Dziś dla Polaków aktywne wulkany kojarzą się głównie z egzotycznymi krajami. Poczucie zagrożenie w naszym kraju jest znikome.

Jak się jednak okazuje, na terenie Polski wciąż istnieją wulkany, które kiedyś wykazywały się dużą aktywnością. Dziś są popularną atrakcją wśród turystów, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek i odkrywanie ukrytych perełek polskiego krajobrazu.

Do najbardziej popularnych polskich wulkanów należy Wilcza Góra, która znajduje się w Podgórzu Kaczawskim. Wciąż można dostrzec na szczycie góry pozostałości po kominie wulkanicznym. Jak możemy zaobserwować na profilu instagramowym turystyki niekonwencjonalnej, góra zanika w wyniku działalności człowieka. 

Wiele lat temu komin został zniszczony, więc dziś atrakcją pozostają jedynie jego szczątki. Według ustaleń ekspertów wulkan był aktywny ponad 15 milionów lat temu.

Kolejnym dawnym wulkanem, który znajduje się na terytorium Polski, jest góra, na której obecnie znajduje się zamek w Grodźcu. Mimo że miejsce odwiedzane jest przez tłumy turystów, to ma niebywałego konkurenta.

Mowa tutaj o Górze św. Anny, na której znajduje się sanktuarium, do którego przyjeżdżają tysiące pielgrzymów. Niewiele osób jednak wie, że prawie 30 milionów lat temu na tym ternie istniał aktywny wulkan.

Dla miłośników odkrywania historycznych terenów w Polsce mamy niezwykłą gratkę. W okolicach Parku Krajobrazowego Chełmy znajdują się Małe Organy Myśliborskie. To właśnie tam można dostrzec bazaltowy czop wulkanu. A co więcej, na szczycie wciąż można podziwiać pozostałości po zakrzepłej lawie.

Ostrzyca Proboszczowicka uznawana jest śląską Fudżijamę. Jest to najbardziej imponujący wulkan na terenie Polski. Wszystko za sprawą wciąż istniejące wzniesienie w kształcie stożka.

Wulkany na świecie

Najbardziej popularnymi wulkanami na świecie, które mimo strachu związanego ze swą aktywnością, przyciągają tłumy turystów, są Wezuwiusz i Etna. Warto pamiętać, że tysiące lat temu wybuch Wezuwiusza doprowadził do zgładzenia miasta, które tętniło życiem. Dziś jest atrakcją dla wczasowiczów, którzy odwiedzają Włochy.

Etna od wielu lat nie daje o sobie zapomnieć i wyczuwalna jest jej aktywność, która niejednokrotnie stawiała naukowców na nogi.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: styl.pl