rozporządzenie zmieniające rozporządzeniefot. Pixabay/ useche70

Zmienili rozporządzenie ws. obostrzeń. Wchodzi dzisiaj. Jest o kwarantannie i hotelach

Rozporządzenie ws. ograniczeń epidemicznych zostało zmienione wczoraj wieczorem. W noweli opublikowanej w Dzienniku Ustaw jest również o kwarantannie i hotelach. Jak czytamy, część osób będzie zwolniona z obowiązkowej izolacji po przyjeździe do kraju. Nowelizacja wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli dzisiaj.

Rząd opublikował w Dzienniku Ustaw nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wprowadzono w nim zmiany dotyczące kwarantanny po powrocie do kraju oraz w funkcjonowaniu hoteli.

Nowela rozporządzenia przewiduje zwolnienie z kwarantanny

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, zwolnione z obowiązku kwarantanny będą osoby przekraczające granicę kraju, które mają negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Będą mogły one posłużyć się każdym rodzajem testu wykonanym przed przekroczeniem granicy, najwyżej 48 godzin wcześniej.

Ponadto z obowiązku udania się na kwarantannę zwolnieni będą również m.in. członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych oraz członkowie sztabu szkoleniowego, którzy wracają z zawodów organizowanych przez międzynarodową federację sportową.

Taka decyzja ma związek z koniecznością umożliwienia członkom kadry narodowej, w tym przygotowującym się do Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020 oraz XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020, a także członkom ich sztabów szkoleniowych i ekip towarzyszących, powrotu do Polski z zawodów zagranicznych bez kwarantanny. Pozwoli to na zachowanie ciągłości procesu szkolenia sportowego.

Nowe przepisy mają również umożliwić ciągłość realizacji szkolenia zawodnikom młodzieżowych kategorii wiekowych oraz zapewnić możliwość właściwego przebiegu współzawodnictwa sportowego i umożliwić sędziom wcześniejsze przybycie na zawody i wypoczynek po nich.

Hotele zostaną otwarte dla jednej grupy

Zgodnie z nowelizacją z zakazu prowadzenia usług hotelarskich wyłączone zostały pobyty w hotelach dziennikarzy w związku z wykonywaniem, poza miejscem stałego zamieszkania, zadań zawodowych. Wczoraj wicepremier wypowiadał się również na temat turystyki nad Bałtykiem.

Zmiany w planie szczepień

Największą część nowego rozporządzenia zajmuje korekta w planie z szczepień. Jak czytamy, w pierwszym etapie dopusczone zostaną „osoby urodzone po 1961 roku z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów".

Doprecyzowuje ponadto, że ze szczepień w etapie pierwszym mogą skorzystać również pacjenci hospicjum domowego oraz placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. Rozszerzona została również grupa nauczycieli i pracowników pedagogicznych uprawnionych do wcześniejszych szczepień.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Interia

Następny artykuł