Przejazd komunikacją miejską potrafi dostarczyć czasem sporo rozrywki. Przekonała się o tym pewna kobieta ze Stanów Zjednoczonych, która od pewnego czasu mieszka w Polsce. Chociaż od kilku dni Warszawę opanowały siarczyste mrozy, kierowca autobusu postanowił "urozmaicić" pasażerom przejażdżkę, pozostawiając otwarte drzwi w trakcie jazdy. Mieszkająca w Polsce Amerykanka opublikowała na swoim profilu na TikToku nagranie, dokumentujące niebezpieczne zdarzenie, mające miejsce w jednym z autobusów stołecznej komunikacji miejskiej. Pojazd jechał z niezamkniętymi drzwiami.
Od minionego weekendu w Tatrach panują bardzo trudne warunki ze względu na zalegający na zboczach śnieg. Eksperci ostrzegali, że w każdej chwili może dojść do jego osunięcia, co spowoduje lawinę i niestety tak też się stało. Po polskiej stronie doszło do dwóch zdarzeń, natomiast jedno miało miejsce w Słowacji. Trzej turyści zginęli pod śniegiem. O tragicznych wydarzeniach poinformowali ratownicy TOPR, którzy w swoich social mediach opublikowali szczegółowy wpis, służący ku przestrodze wszystkim turystom decydującym się na górskie wycieczki w tak niekorzystnych warunkach. Niestety dla niektórych trasa miała opłakane skutki.
Wszyscy miejscowi, a także turyści przebywający obecnie w Tatrach, mieli w ostatnim czasie okazję zaobserwować rzadkie zjawisko na niebie. Tajemnicze chmury zasnuły niebo, a niektórzy dopatrywali się w nich podobieństwa do UFO. Co to jest i jak powstaje chmura soczewkowa?Na początku grudnia br. na południu Polski miało miejsce niesamowite zdarzenie, które zarówno stali mieszkańcy, jak i przejezdni chętnie uwieczniali na zdjęciach. Niektóre z nich trafiły później do sieci, a tam internauci zgodnie stwierdzili, że chmury nad Tatrami do złudzenia przypominają im tajemnicze obiekty latające. Dlaczego przybrały tak niepospolity kształt?
Nadszedł grudzień. Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, a w związku z tym wiele osób zaczyna zastanawiać się, czy w tym roku mamy szansę na białe święta. Nie da się ukryć, że śnieg dodaje klimatu w tym okresie i czyni go jeszcze bardziej magicznym. A jak będzie wyglądać tegoroczna Gwiazdka? Oto co mówią synoptycy.Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w końcu ujawnił pierwsze rokowania, jakie eksperci przewidują na czas świąt Bożego Narodzenia. Bez wątpienie wielu z nas liczy na to, że prócz uroczystej atmosfery przy stole, czeka nas także śnieżnobiały puch za oknem.
W sieci ukazały się zdjęcia, na których widać skrajnie nierozważne zachowanie turystów w Tatrach. Choć apele przestrzegające przed takim postępowaniem pojawiały się już wielokrotnie, wciąż znajdują się śmiałkowie, którzy próbują wchodzić na popękaną taflę lodu w Morskim Oku. O tragedię nietrudno.Morskie Oko to najbardziej popularny kierunek turystyczny w Tatrach. Każdego roku ten zakątek gór odwiedza ponad milion turystów, jednak cyklicznie ponawiane ostrzeżenia nie przynoszą spodziewanych skutków. Również w tym roku mamy do czynienia z nieodpowiedzialnym zachowaniem ze strony przyjezdnych.
W Karkonoskim Parku Narodowym pojawiły się tajemnicze "galaretki z kosmosu". Ich widok wywołuje konsternację zarówno wśród turystów, jak i leśników. Wraz z zamieszczeniem zdjęć w mediach społecznościowych, od razu pojawiły się domysły, czym może być rzadko spotykana substancja, którą znaleziono w Karpaczu. Czy istnieje jakiekolwiek logiczne wytłumaczenie ich obecności w polskich lasach?Bogata, różnorodna i zaskakująca – taka jest polska natura. Nie ma się więc co dziwić, że galaretowate wytwory wzbudziły duże zainteresowanie wśród internautów, kiedy przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego opublikowali ich zdjęcie na swoim profilu na Facebooku. Te znaleziska wyglądają bardzo intrygująco i mało kto wie, czym są naprawdę.
Kto planował wypad w Tatry Wysokie na Słowacji, musi odłożyć plany do przyszłego roku. 1 listopada 2022 roku Słowacy zamkną część swoich Tatr na zimę. Szlaki wysokogórskie pozostaną niedostępne dla turystów aż do czerwca. Coroczne zamknięcia uzasadniane są względami bezpieczeństwa i ochroną przyrody.Jeśli przebywacie obecnie w Tatrach, warto wykorzystać ostatnią okazję na wspinaczkę, bowiem ograniczenia nie obowiązują po stronie polskiej. Już od jutra osoby poruszające się po polskiej stronie Tatr powinny mieć się na baczności w szczególności przy granicy.
Opłata uzdrowiskowa w Świnoujściu ma być wyższa. Każdy z zainteresowanych przyjazdem do najdalej wysuniętego na północny zachód miasta w kraju powinien przygotować się na stawkę podwyższoną nawet o 12 procent. Ile opłata klimatyczna wyniesie w praktyce? Planujesz wybrać się do Świnoujścia? Radni określili wstępną stawkę opłaty uzdrowiskowej obowiązującą od przyszłego roku. Możemy oczekiwać, że turysta wybierający się do nadbałtyckiej miejscowości zapłaci więcej.
Zaledwie dwa dni temu oficjalnie nastało lato, a a już w wielu krajach odnotowano rekordowe dla tego okresu temperatury. Tropikalne upały nie ominęły też Polski. Afrykańskie ciepło ponownie przypłynęło do naszego kraju. Czego możemy spodziewać się w najbliższych dniach? Po krótkiej przerwie znów musimy się zmierzyć z ekstremalnie wysokimi temperaturami. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali prognozę zagrożeń na najbliższe dni.
Początek tygodnia rozpoczynamy od silnych burz z gradem i porywistym wiatrem. IMGW wydał ostrzeżenia 2. i 1. stopnia dla centralnej i południowej Polski w związku ze zbliżającą się diametralną zmianą pogody. Sprawdź, gdzie zrobi się niebezpiecznie. Polakom nie było dane dane długo nacieszyć się słoneczną pogodą. Eksperci ostrzegają przed pasem burzowym, który w poniedziałek, 20 czerwca pojawi się nad naszym krajem. W efekcie Polska zostanie podzielona frontem po przekątnej.
Wszyscy, którzy planują spędzić tegoroczne wakacje w Turcji, muszą pamiętać o przestrzeganiu lokalnych przepisów. Jeden z nich dotyczy dokumentów. Złamanie go może skutkować nawet aresztowaniem.Turcja to od lat popularny kierunek podróży wśród turystów zarówno z Polski, jak i reszty świata. Powodów na wakacje na tureckiej plaży jest nieskończenie wiele, jednak podczas wakacyjnego odpoczynku nie można zapominać o poszanowaniu lokalnego prawa.
Na kanale History Hiking pojawił się kolejny materiał związany z historią polskiego regionu. Tym razem grupa poszukiwaczy skarbów dokonała spektakularnego odkrycia w małopolskim lesie. Z ziemi wydobyto broń pamiętającą czasy II Wojny Światowej. History Hiking na program historyczny prowadzony na YouTubie, a przede wszystkim miejsce pełne skarbów, tajemnic czy ludzkich sekretów. Prowadzący kanał Łukasz Kazek to dziennikarz i popularyzator historii, autor książek oraz współautor programów telewizyjnych. Tym razem poszukiwacze zapuścili się w las na terenie województwa małopolskiego. Nie wyszli z niego z pustymi rękoma.
W związku z nagłym pogorszeniem się pogody Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach z gradem. Nad północną Polskę nadciągną ulewne deszcze. Nowy tydzień nie rozpoczął się dobrze. Przed nami pochmurny i deszczowy poniedziałek, któremu będą towarzyszyć liczne komórki opadowe z przelotnymi opadami deszczu.
Pociąg "Słoneczny" ponownie zawiezie turystów prosto nad morze. Koleje Mazowieckie uruchomią kultowe połączenie, a kursów będzie więcej niż przed pandemią. Od kiedy będzie można z niego skorzystać i ile będą kosztować bilety?Połączenie Kolei Mazowieckich, które latem przewozi turystów ze stolicy kraju do nadmorskich miejscowości zostało uruchomione w 2005 roku i od tego czasu jego popularność wśród podróżnych nie słabnie.
Złe wieści dla osób, które planują wyjazd w Bieszczady. Turyści muszą być przygotowani na znaczący wzrost cen najpopularniejszych atrakcji. Mimo to przewodnicy zapewniają, że w żaden sposób nie wpłynie to na ruch turystyczny.Osoby, które planują wycieczkę w Bieszczady, powinny przygotować się na zmiany cen. Niestety, w tym roku atrakcje turystyczne będą kosztowały trochę więcej niż wcześniej.
"Polski Dubaj" to jedno z niezwykłych miejsc w naszym kraju. O tej lokalizacji wie niewielu turystów, a tymczasem właśnie tam można poczuć prawdziwie egzotyczny klimat. Wiemy, która z nadbałtyckich plaż zapewni niezapomniane wrażenia rodem z gorących Emiratów Arabskich. Wiele osób planując urlopy z miejsca odrzuca wakacje w naszym kraju. Tymczasem jest wiele miejsc w Polsce, które z powodzeniem mogą zastąpić nam egzotyczne kraje. Jednym z nich jest tzw. polski Dubaj.
Turyści są zaniepokojeni widokiem bałtyckich plaż. Morze wyrzuciło tam wielkie ilości muszli małży. Zakład Oceanografii Rybackiej i Ekologii Morza w Morskim Instytucie Rybackim uspokaja jednak i wyjaśnia, że powodem tego stanu rzeczy jest sztorm.Chociaż tak wielkie ilości wyrzuconych na brzeg muszli to niecodzienny widok i wzbudza niepokój wśród turystów, naukowcy uspokajają i wyjaśniają, że to zjawisko jest zupełnie normalne.
"Skala odwołań imprez turystycznych na najbliższe miesiące jest szacowana na ok. 30-40 procent" - przekazał w Radiu Kraków wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Okazało się jednak, że bałtyckie hotele są wręcz oblężone turystami z Niemiec. Za to większe problemy występują przy granicy z Ukrainą.W ostatnim czasie coraz trudniej zarezerwować miejsce w jakimkolwiek nadmorskim hotelu. Po zniesieniu obostrzeń covidowych rynek turystyczny zaczął wracać do normy, a w Polsce pojawili się turyści zza granicy. Wśród nich największą grupę stanowią Niemcy.
Napływają niepokojące doniesienia w związku z wojną na Ukrainie. Wiele wskazuje na to, że przyjdzie się nam mierzyć z kolejnymi konsekwencjami ostatnich wydarzeń. Ucierpi także polska gospodarka turystyczna.W ostatnich tygodniach europejskie linie lotnicze zaobserwowały znaczny spadek zainteresowania podróżnych lotami do Polski. Kolejne przedsiębiorstwa transportowe zawieszają połączenia z miastami, a Minister Sportu i Turystyki ogłosił, że polska gospodarka turystyczna może znacznie ucierpieć. Wszystkiemu winna wojna na Ukrainie, która zdestabilizowała Europę.
Tatrzański Park Narodowy poinformował o wcześniejszym wprowadzeniu zakazu wędrowania po górskich szlakach po zmroku aż do świtu. Decyzja jest bezpośrednio związana ze zwierzętami i bezpieczeństwem turystów.Jak co roku, w życie wchodzi rozporządzenie zakazujące wędrówek po Tatrach nocą. Tym razem jednak obowiązuje miesiąc wcześniej, niż zwykle.
Polski rząd znosi kolejne obostrzenia. Następne zmiany będą dotyczyć m.in. turystyki. Do tej pory podróżujący musieli liczyć się z konsekwencjami wylotu za granicę. Podczas czwartkowej konferencji zapowiedziano m.in. koniec kwarantanny dla osób przylatujących do Polski. Kolejne kraje luzują obostrzenia po pandemii Covid-19. Mimo że ciągle odnotowuje się przypadki nowych zakażeń koronawirusem, stale rośnie liczba zaszczepionych, a wariant Omikron stanowi coraz mniejsze zagrożenie. Polska dołączyła do m.in. do Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Irlandii i innych krajów Europy, które podejmują zdecydowane działania w tej kwestii.
W związku z tragiczną sytuacją w Ukrainie także po naszej stronie granicy możemy zauważyć niespotykane wcześniej sytuacje. Obiekty noclegowe i hotele nigdy wcześniej nie miały takiego obłożenia. Nie wszyscy byli przygotowani na taki obrót spraw.
Eksperci ds. trendów podróżniczych z ForwardKeys podali, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zagranicznych wyjazdów mieszkańców Stanów Zjednoczonych do większości państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, gwałtownie zmalała. Czy turyści będą teraz omijać nasz kraj w związku z sytuacją panującą w Ukrainie?Pandemia koronawirusa to nie jedyny czynnik, który odcisnął piętno na branży turystycznej i spowodował spadek liczby zagranicznych turystów odwiedzających nasz kraj. Po przeszło dwóch latach większość krajów całkowicie znosi lub luzuje obostrzenia epidemiczne, wydarzenia za wschodnią granicą to kolejny cios dla polskiej turystyki.
Agnieszka to Polka pochodząca z Poznania, która od kilku lat mieszka w Korei Południowej. Tu uczęszczała na studia magisterskie i poznała swojego przyszłego męża. Teraz na co dzień pracuje w koreańskiej firmie związanej z marketingiem i prowadzi swój kanał na YouTube. W najnowszym materiale ujawniła, jak Koreańczycy wypowiadają się na temat Polaków oraz ich postawy względem wschodnich sąsiadów w obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej.Agnieszka, szerzej znana jako Pyra w Korei, to Polka mieszkająca pod Seulem wraz z mężem Koreańczykiem. Od 2016 roku prowadzi między innymi kanał na YouTubie, na którym publikuje materiały poruszające tematy społeczne, historyczne, kulturowe, jak i popularny ostatnimi czasy nurt true crime. W najnowszym filmie na jej kanale przybliża swoim widzom, jak obecna sytuacja w Europie odbierana jest w Korei.
Wieś Lipce Reymontowskie kojarzona jest przede wszystkim z polskim noblistą, chociaż spędził tam zaledwie kilka lat pracując jako pomocnik dróżnika. Jednak to właśnie dzięki niemu wieś odwiedzają tłumy turystów.Wieś Lipce Reymontowskie położona między Skierniewicami a Łodzią i ma zdecydowanie wiele do zaoferowania turystom. Właśnie tam osadzona jest akcja "Chłopów", za które Władysław Reymont otrzymał literacką Nagrodę Nobla.
Na podhalańskich stokach narciarskich doszło niedawno do kilku nieszczęśliwych wypadków. 15-letnia dziewczyna została przewieziona do szpitala po tym jak na jakiś czas straciła przytomność. Wcześniej na innym stoku 13-latek po zbyt szybkim zjeździe uderzył w budynek.Stoki narciarskie podczas ferii zimowych przeżywają prawdziwe oblężenie. Niestety, w tym okresie nie brakuje również niebezpiecznych zdarzeń. Niedawno nieszczęśliwym wypadkom uległo dwoje nastolatków.
Osoby przebywające na terenie 8 województw otrzymały w piątek ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że dziś w nocy i jutro prędkość wiatru może dochodzić do 100 km/h. Lepiej przełożyć wszystkie planowane na dzisiaj podróże.Jeżeli planowałeś dzisiaj wyjazd na ferie, lepiej zastanów się drugi raz przed wyjazdem. Jak wynika z alertu RCB, dzisiaj w nocy i jutro może być bardzo niebezpiecznie ze względu na silny wiatr.
Pogoda w południowych regionach Polski nie będzie sprzyjać turystyce. Obowiązują alerty IMGW pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu, silnym wiatrem i zawiejami śnieżnymi. Pogoda może zaskoczyć turystów, którzy wyjechali na ferie w góry. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla południowych regionów Polski ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia.