Poziom wody w Jeziorze Solińskim w ostatnim czasie mocno obniżył się poziom wody wskutek znikomych opadów deszczu. Do sieci trafiły zdjęcia łódek i pomostów, które znalazły się na suchym lądzie.Jezioro Solińskie jest jednym z najpopularniejszych zbiorników wodnych nie tylko w Bieszczadach, ale i w polskich górach w ogóle. Największe bieszczadzkie jezioro zaczęło jednak powoli zanikać.
Wybrane rejsy linii Ryanair i KLM zostały przekierowane na lotnisko Katowice w Pyrzowicach z powodu mgły, uniemożliwiającej we wtorkowy wieczór lądowania samolotów w porcie lotniczym Kraków — wynika z wieczornej informacji Katowice Airport. Podobna sytuacja wydarzyła się również dzisiaj rano.Z powodu gęstej mgły nad lotniskiem w Balicach część lotów została przekierowana do portu lotniczego w Pyrzowicach. Jak informuje RMF24, chodzi o 7 rejsów, m.in. do Londynu, Bari, Budapesztu czy Amsterdamu.Gęsta mgła utrzymywała się rano także w województwie śląskim, a ostrzeżenie z nią związane obowiązywało co najmniej do godziny 9. Ostrzeżenie dotyczyło 27 powiatów, głównie w środkowej i północnej części Śląska.
W Beskidach doszło do nietypowej sytuacji. Kierowca ciężarówki wjechał ciężkim pojazdem na szlak do schroniska na Błatniej. Zdjęcia opublikowano na profilu Błatnia Challenge 2022 na Facebooku.W Beskidzie Śląskim, na szlak prowadzący na szczyt Błatniej o wysokości 917 m n.p.m., wjechała ciężarówka.
Tragiczny wypadek w górach. Młody mężczyzna zginął spadł z dużej wysokości. Okazało się później, że był to Mateusz Łazowski, zawodnik Babilon MMA – poinformował szef organizacji, Tomasz Babiloński. Do tragicznego wypadku doszło w Mnichowym Żlebie. Ratownicy TOPR poinformowali w rozmowie z Tygodnikiem Podhalańskim, że młody mężczyzna spadł z dużej wysokości.
Wakacje w Polsce wybrało w tym roku prawie siedem milionów Polaków, co jest najwyższym wynikiem w historii. - Niemal wszystkie regiony pobiły rekordy - mówił w rozmowie z RMF FM minister Andrzej Gut-Mostowy. Prawie wszystkie polskie regiony cieszyły się w tym sezonie rekordowym zainteresowaniem turystów. Na czele są województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie. Rekord - jak wskazują dane portali i serwisów z rezerwacjami noclegów - należy do miejscowości na Podkarpaciu.
Karkonoski Park Narodowy opublikował w swoich mediach społecznościowych nagranie ze zjazdu na sankach na drodze ze schroniska Odrodzenie. Tymczasem GOPR ostrzega przed zimowymi warunkami na szlakach i apeluje do turystów o rozwagę.Pierwszy śnieg w tym sezonie w Karkonoszach spadł 12 października, czyli nieco później niż rok temu, kiedy zima dała o sobie znać już pod koniec września. Teraz w najwyższym paśmie Sudetów napadało go tyle, że możliwy jest zjazd na sankach.
W Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Ciało turysty zostało znalezione w sobotę przez ratowników TOPR, z pokładu śmigłowca. Niewykluczone, że zmarły to poszukiwany od piątku mężczyzna, który nie wrócił z wycieczki na Rysy.Śmiertelny wypadek turysty w Tatrach. Podczas lotu śmigłowcem w rejonie Rysów ratownicy TOPR zauważyli ciało w dolnej części Rysy. Desantowany na miejsce ratownik potwierdził zgon.
PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że od 7 listopada zostanie wprowadzona ostatnia w tym roku korekta rozkładu jazdy pociągów. Jest to dobra wiadomość m.in. dla osób podróżujących do Krakowa, którzy będą mogli skorzystać z nowych przystanków. PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały o nowym rozkładzie, który będzie obowiązywał od 7 listopada do 11 grudnia, kiedy zacznie obowiązywać nowy kolejowy rozkład jazdy 2021/2022.
Pieniński Park Narodowy na swoim profilu na Facebooku opublikował zdjęcie ukazujące fotografa, który ustawił się ze statywem w miejscu niedozwolonym. Pod jego stopami znajdowały się korzenie słynnej sosny z Sokolicy i inne cenne gatunki roślin.Pieniny są miejscem pełnym endemicznych gatunków roślin, których niestety z każdym rokiem ubywa. Niekwestionowany wpływ na to ma nieodpowiedzialne zachowanie turystów, którzy zbaczają ze szlaku, aby zrobić dobre zdjęcie.
Chociaż koronalny wyrzut masy ze Słońca, nie dotarł do Ziemi w prognozowanym terminie, fotografom udało się uchwycić zorzę polarną nad Bałtykiem. Karol Wójcicki, prowadzący stronę "Z głową w gwiazdach" tłumaczy, jak do tego doszło.W nocy z 30 na 31 października na polskim niebie miała być widoczna zorza polarna. Niestety, prognozowany koronalny wyrzut masy ze Słońca (CME) ostatecznie nie dotarł nad nasze niebo, jednak niektórym fotografom udało się uchwycić zjawisko nad Bałtykiem.
Podhalańskie media poinformowały w piątek o śmierci Józefa Staszela - regionalisty, pedagoga, założyciela zespołu "Mali Śwarni". Uczył młodych ludzi zamiłowania do tradycji i kultury góralskiej. Zmarł w wieku 88 lat.Podhale żegna Józefa Staszela, który przyczynił się do szerzenia kultury góralskiej w regionie. Swoim działaniem wychował pokolenia małych muzyków, śpiewaków i tancerzy.
Tatrzański Park Narodowy w dzisiejszym komunikacie turystycznym odradza się wycieczki w rejon Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem i wspinaczkę w okolicy Bańdziocha Mięguszowieckiego. Ma to związek z obrywem skalnym, do którego doszło kilka dni temu.Kilka dni temu w Tatrach doszło do obrywu skalnego w okolicy Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem. W związku z tym zdarzeniem TPN odradził dzisiaj turystom wycieczki w te rejony.
W nocy ze środy na czwartek doszło do wielkiego pożaru, w wyniku którego spłonęły dwa domki letniskowe nad Jeziorem Różnowskim. Akcja gaśnicza trwała kilka godzin, brało w niej udział osiem zastępów strażackich.Zgłoszenie o pożarze nad Jeziorem Różnowskim dotarło do miejscowej straży pożarnej w środę 27 października po godzinie 21.Ogień trawił dwa domki letniskowe w Rożnowie w gminie Gródek nad Dunajcem. W środku nocy do akcji gaśniczej ruszyło osiem zastępów PSP i OSP.
Zakopiańscy policjanci i ratownicy TOPR ratowali mężczyznę, który chciał targnąć się na swoje życie na szczycie Nosala. – Kluczową rolę w tej sytuacji odgrywał czas, dlatego policjanci natychmiast przystąpili do działania – informowała policja.Ratownicy TOPR we współpracy z policją ratowali mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo w Tatrach.
Tatrzański Park Narodowy poinformował o zakończeniu prac remontowych w okolicach Orlej Perci. Komunikat dotyczy zarówno szlaków turystycznych, jak i dróg taternickich w rejonie Koziej Przełęczy.Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowali o otwarciu szlaków w rejonie Orlej Perci, które przez ostatnie 3 tygodnie były remontowane. Na Kozią Przełęcz będzie można dostać się zarówno z Przełączki nad Dolinką Buczynową, jak i z Doliny Pięciu Stawów.
Tafla Jeziora Nyskiego po ostatnim upuście wody odsłoniła pozostałości zatopionej części wsi Głębinów. Jednym z wydobytych artefaktów jest cokół z napisem w języku niemieckim, będący przed laty częścią pomnika.Wody Jeziora Nyskiego opadły, odsłaniając pozostałości zabudowań wsi Głębinów. Ciekawym artefaktem jest kamienny cokół z dobrze zachowanym napisem w języku niemieckim.
W sobotę temperatura odczuwalna na Śnieżce spadła do minus 35,55 stopnia Celsjusza - poinformował Karkonoski Park Narodowy. Była ona spowodowana silnym wiatrem oraz wysoką wilgotnością powietrza.Karkonoski Park Narodowy poinformował w sobotę rano na swoim Twitterze o radykalnym spadku temperatury na Śnieżce. Spowodowany był on silnym wiatrem oraz wysoką wilgotnością powietrza.
Cztery osoby trafiły do szpitala po kąpieli w hotelowym basenie w Kołobrzegu (woj. zachodniopomorskie). Według informacji przekazanych przez RMF24 doszło do podtrucia chlorem. Około 30 kolejnych osób zgłosiło, że źle się czuje.W jednym z hoteli w Kołobrzego doszło do zatrucia chlorem z basenu. Cztery osoby zostały przewiezione do szpitala, a około 30 zgłosiło złe samopoczucie.
Na Zatoce Szczecińskiej doszło do akcji ratunkowej polickich strażaków, którzy przez dwie i pół godziny walczyli o życie żeglarza. Jacht utknął na mieliźnie. Na szczęście udało się uratować wychłodzonego mężczyznę.19 października po godzinie 20 dyspozytor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa odebrał zgłoszenie o jachcie, który utknął na mieliźnie Zalewu Szczecińskiego w okolicach Trzebieży.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed niebezpieczną pogodą nad morzem. SMS-y z ostrzeżeniem przed silnym wiatrem zostały rozesłane do osób przebywających w części dwóch województw na północy kraju. Dziś i jutro na północy kraju pogoda nie sprzyja wycieczkom nad morze. Jeżeli jednak ktoś już tam pojechał, należy zabezpieczyć wolno stojące rzeczy, które mogłyby zostać porwane przez porywy i stanowić zagrożenie.
IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą na południu i zachodzie kraju. Ogłoszono alerty meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia dla większości kraju, które obowiązywać będą od jutra rano. Część z nich ważna jest jednak od dzisiaj.Pogoda w niektórych częściach Polski może być niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego oraz drugiego stopnia dla większości kraju. Szczególnie trzeba będzie uważać w górach oraz nad morzem, gdzie zapowiadany jest sztorm.
Polscy Łowcy Burz na swoim Facebooku opublikowali prognozę pogody na najbliższe kilka dni. Mimo zapowiadanego ocieplenia nie uda się niestety uniknąć silnego wiatru, który może wystąpić na południu kraju.Jesienna pogoda może jeszcze zaskoczyć. Według synoptyków środa i czwartek mają przynieść ocieplenie i przyjemną aurę. Niestety nie potrwa ona jednak długo - już w piątek na południu kraju wystąpić może silny wiatr.
Na pokładzie samolotu lecącego do Gdańska doszło do awantury z udziałem dwóch mężczyzn, którzy rzucili się na siebie z pięściami. Jeden z nich musiał zostać unieruchomiony przez załogę.W związku z incydentem na pokładzie samolotu na lotnisku na agresywnych pasażerów czekali już funkcjonariusze Straży Granicznej z Zespołu Interwencji Specjalnych.
Setki martwych ryb odkryto w porcie jachtowym w Pucku. Odkrycia dokonali czytelnicy „Dziennika Bałtyckiego", który jako pierwszy poinformował o sprawie. Urzędnicy badają, czy śmierć zwierząt spowodowana jest lokalną eko katastrofą, czy jest np. ubocznym efektem pracy rybaków.Martwe ryby odkryto w poniedziałkowe przedpołudnie w porcie jachtowym w Pucku. Według relacji czytelników „Dziennika Bałtyckiego", na dnie Zatoki Puckiej, po wewnętrznej stronie falochronu widać grupę białych korpusów.
Na plaży w Ustce poszukiwacze bursztynów dokonali niecodziennego odkrycia. Morze wyrzuciło na brzeg malutkie skorupiaki. Według naukowców gatunek ten nie był wcześniej obecny w tym rejonie wybrzeża.Poszukiwacze bursztynu na plaży zauważyli małe stworzonka, które fale wyrzuciły na brzeg. Okazuje się, że nastąpiła posztormowa „inwazja” krabików amerykańskich. Dotąd gatunek nie był spotykany w tym rejonie wybrzeża.
Agresywny pasażer nie chciał wyjść z samolotu, który miał polecieć do Norwegii. Załoga wezwała więc na pokład funkcjonariuszy Straży Granicznej, która pilnuje porządku na lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.Tuż przed odlotem samolotu z lotniska w Gdańsku, kapitan podjął decyzję o wezwaniu na pokład funkcjonariuszy Straży Granicznej. Powodem był agresywny pasażer, który pił własny alkohol i w wulgarny sposób groził załodze.
Policja poszukuje dwóch mężczyzn, którzy w niedzielę około 22:30 pędzili po Krupówkach quadem. Świadkiem zdarzenia była reporterka Polsat News, która nagrała incydent. Kierowcy w najlepszym wypadku grozi mandat, sprawa może zostać skierowana jednak do sądu.Krupówki są jednym z najczęściej uczęszczanych deptaków w Polsce. Wjazd na ulicę w większości przypadków jest zabroniony. Nocą z niedzieli na poniedziałek doszło jednak do bardzo niebezpiecznej sytuacji z udziałem dwóch osób na quadzie.
Park Narodowy Gór Stołowych poszukuje informacji na temat osoby, która zostawiła przy szlaku trzy sedesy. Pracownicy rezerwatu opublikowali zdjęcie z ironicznym opisem na swoim profilu na Facebooku.Góry Stołowe są urokliwym pasmem górskim w łańcuchu Sudetów Środkowych. Nie są aż tak popularne wśród turystów, dzięki czemu można w spokoju cieszyć się tam przyrodą. Niestety, nawet w takim miejscu znajdą się osoby, które nie szanują środowiska.