Turysci.pl > Polska > Prognoza pogody: ostrzeżenia IMGW dla podróżnych przed oblodzeniem i śnieżycami
Ania Radke
Ania Radke 24.03.2022 22:21

Prognoza pogody: ostrzeżenia IMGW dla podróżnych przed oblodzeniem i śnieżycami

winter-g08f932ff0 1280
fot. Pixabay/ JerzyGorecki

Prognoza pogody na piątek 26 listopada nie zachęca do podróży po kraju. IMGW wydał alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. W niektórych regionach Polski może być też bardzo ślisko. Podobne warunki panować będą przez cały weekend.

Według prognozy pogody wydanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w piątek w kilku regionach możemy spodziewać się intensywnych opadów śniegu. Podróżni proszeni są o zachowywanie ostrożności.

Prognoza pogody na weekend

- Dziś po południu i w nocy w woj. opolskim i śląskim prognozowane są intensywne opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o ok. 10 cm - podaje IMGW w piątkowym komunikacie.

Instytut wskazuje, że w piątek 26 listopada będzie dominowała pochmurna pogoda i tylko mieszkańcy okolic Gdańska, Zielonej Góry czy Rzeszowa mogą spodziewać się dzisiaj niewielkich przejaśnień.

Jeśli chodzi o temperaturę, będzie się ona wahała się od 0 stopni Katowicach, przez 1 st. w Krakowie, 2 st. w Białymstoku, 3 st. w Olsztynie i Warszawie oraz 4 st. w Gdańsku, Toruniu czy Lublinie. Cieplej będzie w Rzeszowie, gdzie termometry pokażą nawet 8 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami śniegu

Synoptycy IMGW wydali w piątek ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w województwach:

  • opolskim (powiaty: oleski, opolski, Opole, strzelecki, krapkowicki, prudnicki, kędzierzyńsko-kozielski oraz głubczycki);

  • śląskim (powiaty: kłobucki, częstochowski, Częstochowa, lubliniecki, tarnogórski, Piekary Śląskie, Bytom, Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice, gliwicki, raciborski, wodzisławski, rybnicki, Rybnik, mikołowski, pszczyński, Żory, cieszyński, bielski, Bielsko-Biała, żywiecki).

Zgodnie z definicją IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza przyrost pokrywy śnieżnej o ok. 10-15 centymetrów w ciągu 12 godzin lub opady śniegu o wysokości 15-20 cm w ciągu 24 godzin.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Gazeta.pl

Tagi: Polska pogoda