W Kazimierzu Dolnym doszło do aktu wandalizmu. Jeden z turystów, wchodzący na historyczną Basztę Zamkową, nagle wyciągnął pistolet-wiatrówkę, którą miał schowaną za paskiem spodni. Strzelił w tablicę informacyjną, która uległa zniszczeniu. Sytuację widać na nagraniu z kamery monitoringu, które opublikował Polsat News. Policja poszukuje sprawcy. Wiadomość z Kazimierza Dolnego obiegła media. Jak donosi Polsat News, jedna z trzech osób, które wchodziły na historyczną Basztę Zamkową, będącą jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji regionu, nagle wyciągnął broń typu wiatrówka. Strzelił w tablicę informacyjną, niszcząc ją.
Pogoda na Podhalu w nocy była bardzo niebezpieczna. Doszło do kilku podtopień oraz wezbrania rzek. Ulewne deszcze mają powrócić w środę. TPN ostrzega turystów przed wyjściem na szlak.Pogoda w górach bywa zmienna, a przed wyjściem na szlak należy zawsze sprawdzić prognozy. Po nocnych ulewach turyści będą musieli zachować szczególną ostrożność.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że Polska przystąpi do pilotażowego programu certyfikatów szczepiennych. Jak dodał, od 1 czerwca będziemy w pełni gotowi do przystąpienia do pracy w projekcie.We wtorek w południe na konferencji prasowej rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że Polska zadeklarowała przystąpienie do pilotażowego programu certyfikatów szczepiennych.
Karkonoski Park Narodowy w poniedziałek przekazał wiadomość o zamknięciu dla ruchu turystycznego okolic „Wąwozu Kamieńczyka". Zakaz wstępu obowiązywał będzie cały wtorek 18 maja. Utrudnienia spowodowane są pracami konserwacyjnymi. Karkonoski Park Narodowy na swoim profilu na Facebooku opublikował wiadomość o zamknięciu dla ruchu turystycznego „Wąwozu Kamieńczyka". Chodzi o popularny Wodospad Kamieńczyka oraz jego okolice, szczególnie popularne wśród polskich turystów.
Dawna duma Karpacza może wkrótce odzyskać dawny blask. Hotel, który od lat stał nieużytkowany i powoli popadał w ruinę ma nowego właściciela. Ponowne otwarcie może nastąpić już w 2023 roku.Karpacz jest jednym z najsłynniejszych górskich kurortów w Polsce. Kiedyś tłumy z całej Europy zjeżdżały się do hotelu Sanssouci. Niestety, z czasem opustoszał i popadł w ruinę. Teraz pojawiła się szansa na odzyskanie dawnego blasku.
Restauracje w nadmorskich kurortach zawsze miały nieco wyższe ceny niż te w innych miejscach. Czasem jednak patrząc na paragon wciąż można być zaskoczonym. Turysta zjadł obiad w Kołobrzegu, a jego ceną podzielił się z redakcją portalu Money.pl.Restauracje od soboty ponownie mogły otworzyć swoje ogródki. Gastronomia bez wątpienia jest jednym z największych poszkodowanych w wyniku pandemii, więc 15 maja był wyczekiwaną datą zarówno przez turystów, jak i restauratorów.
Wałbrzych proponuje tańsze bilety do miejskich instytucji kultury dla osób, które poddadzą się szczepieniu. Jest to część akcji promującej szczepienia w tym mieście. Szczepienia w Polsce nie są obowiązkowe, jednak samorządy robią wszystko, aby zachęcić mieszkańców do przyjęcia preparatu. Wałbrzych jest pierwszym miastem w kraju, które zaproponowało obniżkę cen biletów do atrakcji turystycznych.
Rozgorzał spór wokół Siwej Polacy, znajdującej się przy wejściu do Doliny Chochołowskiej. Jak można zobaczyć na nagraniu użytkownika A Chodźże na pole! na YouTube, już rok temu było tam wiele straganów, a obecnie jest ich jeszcze więcej. Nie podoba się to zarówno części piechurów, jak i przedstawicielowi Wspólnoty Ośmiu Uprawnionych Wsi. Na początku szlaku prowadzącym do Doliny Chochołowskiej, przy Siwej Polanie, przedsiębiorcy ustawiają coraz więcej kramów i straganów Przedstawiciel Wspólnoty Ośmiu Uprawnionych Wsi, zarządzającej Doliną Chochołowską, twierdzi, że miejsce to staje się kopią GubałówkiNa stoiskach kupić można zarówno drobiazgi, jak i upominki, pamiątki oraz jedzenie. Nie wszystkim turystom się to podoba. Na nagraniu, które obejrzeć możemy na profilu A chodźże na pole! na YuTube, widać, jak wyglądał szlak i okolice Siwej Polany jeszcze rok temu. Nagranie stworzono we wrześniu 2020 roku, a okazuje się, że sytuacja od tamtej pory się niestety się nie poprawiła - kramów i straganów jeszcze przybywa. Jak pisze Gazeta Krakowska, obecnie na Siwej Polanie stoisk jest coraz więcej. Przedsiębiorcy otwierają kolejne punkty, a turyści idący szlakiem prowadzącym do Doliny Chochołowskiej muszą minąć sklepiki z pamiątkami, chińskimi zabawkami, oscypkami, piwem i wieloma innymi „atrakcjami". Jak twierdzi Jan Piczura ze Wspólnoty Ośmiu Uprawnionych Wsi, która zarządza Doliną, wszystko to tworzy chaos, rozgardiasz, „wszystko jest z innej bajki", a w połączeniu „robi Bangladesz".
Wakacje w tym roku w zależności od lokalizacji mogą podrożeć. Branża turystyczna, w dalszym ciągu objęta dodatkowymi restrykcjami, będzie chciała nadrobić stracony w czasie lockdownu czas.Osoby, które planują wakacje w kraju mogą spotkać się z bardzo wysokimi cenami. Wysokie ceny spotkać będzie można przede wszystkim w popularnych kierunkach turystycznych, takich jak Kołobrzeg, Międzyzdroje, Krynica Morska, czy Trójmiasto.
Bieszczady po ostatnich opadach deszczu mogą być niebezpieczne dla turystów. Według prognoz opady deszczu i burze mogą wystąpić również dzisiaj. Ratownicy ostrzegają przed złymi warunkami pogodowymi.W Bieszczadach i Beskidzie Niskim doszło niedawno do ulewnych deszczy i burz, przez które niektóre trasy górskie są błotniste i śliskie.
Mielno przygotowało specjalną ofertę dla gości, którzy przyjadą tam na wakacje. Nadmorski kurort chce przyciągnąć Polaków Mieleńską Kartą Turysty. Każda osoba, która się zarejestruje i będzie opłacać niewielką kwotę, może liczyć na rabaty i spore oszczędności podczas urlopu. Mieleńską Kartę Turysty będzie mógł otrzymać każdy podróżny, który wniesie opłatę miejscowąPrzez tyle dni, ile opłaci, będzie mógł korzystać z szeregu zniżek w lokalnych obiektach Projekt ma zarówno zachęcić turystów do przyjazdu, jak i wspierać lokalnych przedsiębiorców, u których podróżni będą wydawali pieniądze podczas urlopówMielno bez wątpienia jest jedną z najchętniej odwiedzanych, nadmorskich miejscowości w Polsce, szczególnie w dobie pandemii, gdy Polacy starają się omijać wielkie, zatłoczone miasta. Mimo to jednak Lokalna Organizacja Turystyczna postanowiła przygotować coś specjalnego dla gości, którzy przyjadą tam na wakacje.
Polacy, którzy wybierają się w najbliższym czasie za granicę, powinni upewnić się, jakich dokumentów oczekuje się na granicach kraju, do którego lecą. Jak wskazują media, Polska wydaje poświadczenie szczepienia, a nie certyfikaty wymagane przez niektóre państwa. Przez brak części danych można mieć poważne problemy. Po przyjęciu pełnego szczepienia, na portalu rządowym otrzymujemy „ „potwierdzenie przyjęcia szczepienia"Zdaniem mediów zawarte tam informacje mogą nie być wystarczające, aby wjechać do każdego krajuNie ma tam m.in. serii preparatu, jego nazwy czy producenta, a tego wymagają niektóre krajeSprawę opisał serwis Business Insider. Jak czytamy na ich stronie, na „poświadczeniu przyjęcia szczepionki na COVID-19", które pobrać możemy ze strony pacjent.gov.pl, może być za mało danych, by wjechać m.in. do Bułgarii. Można do nich dotrzeć, trzeba jednak wiedzieć, gdzie szukać. Podczas kontroli granicznej może to napędzić strachu niejednemu turyście.
Zakopane świętuje zniesienie części obostrzeń. Znów zaczęło się przyjmowanie gości w ogródkach restauracyjnych, podróżni mogą spacerować bez maseczek, a od 8 maja funkcjonują również hotele. Jedyne, co nie dopisało, to pogoda. Jak wskazują przedsiębiorcy, to głównie z jej winy nie ma dziś tłumów pod Tatrami. Nagranie z Zakopanego, opublikowane przez Tygodnik Podhalański, odpowiedziało na pytanie zadawane przez wielu internautów: co się dzieje w Zakopanem pierwszego dnia po częściowym zniesieniu obostrzeń przez rząd? Jak się okazuje, połączenie otwartych hoteli z możliwością zjedzenia obiadu w ogródku restauracyjnym wcale nie przyciągnęła aż takich tłumów, jak niektórzy przypuszczali.
Andrzej Gut-Mostowy w piątek skomentował kwestię tzw. europejskich paszportów szczepionkowych. Jak stwierdził w rozmowie z PAP, po 20 czerwca możliwe będzie uruchomienie systemu certyfikatów. Podkreślił, że przystąpi do niego również Polska. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii stwierdził, że niewykluczone, iż system zielonych certyfikatów będzie gotowy w połowie czerwcaZgodnie z jego słowami, uruchomienie systemu nowych dokumentów być może możliwe będzie już po 20 czerwcaGut-Mostowy zaznaczył, że Polska wyraziła chęć dołączenia do projektuWprowadzenie i uruchomienie systemu paszportów szczepionkowych skomentował w piątkowej rozmowie z PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Andrzej Git-Mostowy. Jego słowa potwierdzają głosy, które od dłuższego czasu pojawiają się w mediach.
W Milionerach gracz dostał pytanie o Wyspę Sobieszewską. To wyjątkowe miejsce na mapie Polski, które odwiedzić choć raz powinien każdy turysta. Problemu z odpowiedzią nie miał również uczestnik, pan Sebastian. Wygrał dzięki temu 5 tysięcy złotych. W kultowym show telewizji TVN, Milionerzy, stosunkowo często padają pytania z zakresu szeroko pojętej turystyki. Stało się tak również podczas odcinka wyemitowanego 12 maja. Prowadzący, Hubert Urbański, zapytał wtedy uczestnika o Wyspę Sobieszewską. Szybko okazało się, że to wspaniałe miejsce, warte odwiedzenia, nie ma przed panem Sebastianem tajemnic.
Ratownik dyżurny TOPR zapowiada niesprzyjające warunki pogodowe, jakie będą panowały w Tatrach w najbliższy weekend. Jak stwierdził Krzysztof Długopolski, spodziewać się można nie tylko burz i opadów deszczu, ale nawet świeżego śniegu w wyższych partiach. Według ratownika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pogoda na weekend nie będzie sprzyjała wędrówkom Mogą występować opady deszczu, burze, a w wysokich Tatrach nawet nowe opady śnieguW Tatrach obecnie obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowegoJak w rozmowie z RMF24 przyznał ratownik dyżurny TOPR, Krzysztof Długopolski, warunki pogodowe w Tatrach nie będą sprzyjały wędrówkom w najbliższy weekend. Spodziewać się można opadów deszczu oraz śniegu, a także burz.
Akt wandalizmu na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Jak poinformowali pracownicy, nieznana osoba pokrzywiła znaki kierunkowe na szlakach oraz poprzewracała tyczki. Takie zachowanie mogło doprowadzić do sytuacji niebezpiecznych dla turystów nieobeznanych z terenem. Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego ktoś poprzewracał i wykrzywił znaki kierunkowe oraz tyczki Elementy te ułatwiają nawigację turystom, podróżującym po górachStraż Parku musiała naprawiać uszkodzenia, a internauci nie kryli oburzenia w komentarzachZarówno Karkonoski Park Narodowy, jak i inne tereny górskie w Polsce, w ostatnim czasie cieszą się znacznym zainteresowaniem wśród turystów. Gdy 8 maja zezwolono na działalność hoteli w Polsce, tysiące podróżnych zdecydowało się na spędzenie choć kilku dni w innym otoczeniu. Wiele osób wybrało wędrówkę górskimi szlakami, jednak nie każdy potrafi się odpowiednio zachować. Przykre wpadki i nieprzyjemne sytuacje zdarza się wywołać zarówno przyjezdnym gościom, jak i okolicznym mieszkańcom. Tym razem nie wiadomo, kto dopuścił się aktu wandalizmu w Karkonoskim Parku Narodowym, pewne jest natomiast to, że było to zachowanie bardzo nieodpowiedzialne i karygodne.
Nad Jeziorem Żywieckim, tuż przy ujściu rzeki Soły, znaleziono ogromną liczbę plastikowych butelek. Nagranie znalazło się w mediach społecznościowych. Członkowie Społecznej Straży Rybackiej twierdzą, że jest to efekt pandemii.Jezioro Żywieckie jest malowniczym zbiornikiem wodnym u stóp Beskidu Małego. Niestety, członkowie Społecznej Straży Rybackiej natknęli się na dramatyczny widok - zalegające aż po horyzont góry śmieci.
PKP Intercity opublikowało ważną wiadomość dla wszystkich Polaków, którzy planują podróże pociągami po 15 maja. Od tego dnia zwiększają się limity zajętości miejsc w wagonach. Będzie można również kupić bilety na miejsca do leżenia oraz w wagonach sypialnianych. PKP Intercity przekazało ważne przypomnienie dla pasażerów. Od 15 maja wszystkie miejsca siedzące w wagonach mogą być zajęteZmiana wynika z programu luzowania obostrzeń, ustalonego przez polski rządNadal obowiązywać będzie zasada obowiązkowej rezerwacji miejsc. Do pociągu będą mogły wchodzić tylko osoby posiadające ważny biletPo ogłoszeniu planu luzowania obostrzeń na maj przez rząd, PKP Intercity postanowiło przypomnieć swoim pasażerom, że przemieszczanie się po Polsce również ulegnie zmianie. Jak czytamy w komunikacie, od 15 maja 2021 roku zwiększy się limit zajętości miejsc w wagonach.
Nie żyje Andrzej Kotliński, wieloletni Dyrektor Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Tragiczną wiadomość przekazało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Ziemi Elbląskiej.
W środę polski rząd ogłosił otwarcie parków rozrywki oraz przyśpieszenie luzowania części obostrzeń. Zgodnie z komunikatem przekazanym na konferencji prasowej, lunaparki na świeżym powietrzu będą mogły funkcjonować od 21 maja. Kultowa EnergyLandia już ogłosiła wielkie otwarcie i zaprasza turystów. Rząd w środę ogłosił przyśpieszenie luzowania obostrzeń w Polsce. 21 maja wznowią działalność parki rozrywki, Szczegóły odmrożenia lunaparków nie zostały podane. Najpewniej jednak będą one działały w pełnym reżimie sanitarnym Energylandia już zapowiedziała wielkie otwarcie. Zapraszają turystówRząd na środowej konferencji prasowej ogłosił przyśpieszenie znoszenia obostrzeń w najbliższych tygodniach. Wiele zmian dotyczy szeroko pojętego sektora turystycznego - otwarte zostaną atrakcje i miejsca kultury zlokalizowane w całej Polsce.
Polska nie weźmie udziału w pilotażowym programie wdrażania oprogramowania dla tzw. paszportów szczepionkowych. O sytuacji w środę poinformowała Rzeczpospolita. Zgodnie z przekazanymi wiadomościami, nasz kraj nie zgłosił się do testów. Każdego dnia do centralnego systemu mają być dwa kolejne krajeW poniedziałek stało się to z Francją oraz Maltą, a do końca tygodnia przetestowanych ma zostać 18 krajów UEPolska nie zgłosiła się do testów, nie ma jednak oficjalnego komunikatu wyjaśniającego powodu tej decyzji. Wiadomo jednak, że krajów, które jeszcze nie są gotowe, jest więcejW środę Rzeczpospolita przekazała informację, zgodnie z którą Polska nie zgłosiła się do testowania paszportów szczepionkowych. Pilotażowy program polega na wdrożeniu oprogramowania informatycznego dla certyfikatów, które mają ułatwić podróże między krajami Unii Europejskiej. Zgodnie z wiadomością opublikowaną przez gazetę, każdego dnia do centralnego systemu przyłączane mają być na próbę 2 kraje. Pierwsze w poniedziałek były Malta oraz Francja. Testy potrwają do końca przyszłego tygodnia i objąć mają 18 państw UE oraz Islandię.
Turyści nie stosują się do zakazów i nagminnie łamią przepisy. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach poinformowała, że tylko w czasie majówki ponad 100 zwiedzających nielegalnie weszło do jaskini znajdującej się w rezerwacie Szachownica.W czasie majówki do jaskini Szachownica weszło ponad 100 osób. Wśród nich pracownicy wykryli około 20 dzieciSprawa wyszła na jaw dzięki kamerze umieszczonej w jaskini przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w KatowicachWejście do jaskini Szachownica jest zakazane, a obiekt nie jest przeznaczony do zwiedzaniaJaskinia Szachownica znajduje się na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej, na terenie rezerwatu przyrody o tej samej nazwie. Znajdziemy ją na Krzemiennej Górze, chronionej geologicznym rezerwatem przyrody. Miejsce to jest obszarem ochrony siedlisk i stanowi jedno z największych zimowisk nietoperzy w Polsce. Sama jaskinia nie jest udostępniona dla turystów, a po rezerwacie poruszać się można wyłącznie po ścieżce edukacyjnej, wytyczonej przez ekspertów. Niestety okazuje się, że wielu turystów nie stosuje się do tego zalecenia.
Holandia zmienia przepisy pandemiczne od najbliższej soboty. Królestwo Niderlandów luzuje obostrzenia wewnątrz kraju, a jednocześnie nakłada na Polskę oraz inne państwa zakwalifikowane jako „podwyższonego ryzyka" obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny po przylocie. Premier Holandii ogłosił luzowanie obostrzeń wewnątrz kraju od 19 majaOsoby przylatujące z krajów podwyższonego ryzyka do Królestwa Niderlandów od 15 maja muszą odbyć 10-dniową kwarantannęIzolację będzie można skrócić do 5 dni, ale tylko po wykonaniu dodatkowego testu na COVID-19, który będzie miał wynik negatywnyChoć sytuacja epidemiczna w Holandii powoli się uspokaja, kraj ten podchodzi bardzo ostrożnie do luzowania obostrzeń. Na terenie kraju otwierane są kolejne obiekty usługowe i przedsiębiorstwa, ale turyści z licznych państw wciąż nie są mile widziani. Szczególnie ostrożnie traktuje się podróżnych, którzy chcą przylecieć do Holandii z krajów wysokiego ryzyka. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zaliczył do tego grona również Polskę.
Plaża w Mielnie wkrótce ulegnie zmianie. Po spokojnym okresie wakacyjnym, od września rozpoczną się nad brzegiem Bałtyku prace budowlane. Ich celem jest zapewnienie miastu lepszej ochrony przed sztormami. Urząd Morski w Szczecinie ogłosił podpisanie umowy z firmą, która ma podjąć się prac budowlanych na plaży w MielnieSzereg prac ma poprawić bezpieczeństwo miasta i ochronić je przed sztormamiPrace ruszyć mają we wrześniu, po zakończeniu sezonu wakacyjnego. Mają trwać do czerwca 2023 roku Jak widać na kamerach online, dostępnych na stronach webcamera.pl, na plaży w Mielnie nie ma na razie zbyt wielu turystów. Spodziewać się jednak można, że już wkróce - wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego - miejsce to pełne będzie tłumów roześmianych podróżnych. Do końca wakacji wszyscy będą mogli cieszyć się plażą, którą znają i odwiedzają od lat. Zmiany jednak nadejdą już we wrześniu. Urząd Morski w Szczecinie potwierdził podpisanie umowy z wykonawcą, który rozpocząć ma początkiem jesieni prace budowlane.
W mediach pojawiły się nieoficjalne informacje, zgodnie z którymi rząd jeszcze dziś będzie chciał ogłosić przyśpieszenie luzowania części obostrzeń. Rzekomo 21 maja otwarte zostaną parki rozrywki, kina i teatry. Oznacza to kolejny krok w rozmrażaniu sektora turystycznego. Rząd podczas ostatniej konferencji prasowej ogłosił plan luzowania obostrzeń. Poinformowano o krokach, które miały być wykonywane przez cały maj. Niedawno jednak w mediach pojawiły się nowe, nieoficjalne informacje. Zgodnie z nimi politycy pracowali nad wcześniejszym poluzowaniem obostrzeń. Rzekomo modyfikacje te mają zostać ogłoszone dzisiaj podczas kolejnej konferencji prasowej.
W sobotę 15 maja w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem odbędzie się Noc Muzeów. W ramach tej popularnej akcji, wszystkie filie otwarte będą tego dnia w godzinach 18:00-24:00. Zwiedzać będzie można też Dwór w Łopusznej oraz Muzeum Powstania Chochołowskiego w zagrodzie Bafiów w Chochołowie. Noc Muzeów w Muzeum Tatrzańskim zorganizowana zostanie w sobotę 15 maja 2021 rokuTego dnia od 18:00 do 24:00 wszystkie filie Muzeum będą otwarte. Dwóch w Łopusznej zostanie udostępniony turystom od 10:00 do 16:00, Muzeum Powstania Chochołowskiego od 10:00 do 14:00Dzień później, w niedzielę, zwiedzać będzie można tylko dwie ostatnie atrakcje. Pozostałe filie będą już zamknięteW sobotę 15 maja Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza turystów oraz mieszkańców na wyjątkową Noc Muzeów. Jest to niezwykła akcja, popularna w całej Polsce, podczas której można zobaczyć niezwykłe eksponaty nawet bardzo późnym wieczorem. Wszystkie filie Muzeum Tatrzańskiego tego dnia będą otwarte od 18:00 do 24:00. Co więcej, wstęp do nich będzie bezpłatny w ramach promocji. Część przygotowanych atrakcji obejrzeć będzie można również online. O wydarzeniu Muzeum informuje na swojej stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku.
Niepokojąca sytuacja w samolocie lecącym z Londynu do Wrocławia. Pasażer zachowywał się agresywnie, nie chciał wypełnić odpowiednich dokumentów i ubliżał załodze. Kapitan był zmuszony wezwać na płytę portu funkcjonariuszy, którzy zabrali mężczyznę z pokładu. Na pokładzie samolotu lecącego z Londynu do Wrocławia znajdował się agresywny pasażerMężczyzna nie chciał wypełnić karty lokalizacyjnej. Obrażał załogę i nie stosował się do poleceń Kapitan wezwał funkcjonariuszy ze straży granicznej stacjonującej we Wrocławiu-Strachowicach. Pasażer został zabrany z pokładu i dostał mandatWe wtorek o nieprzyjemnej sytuacji na pokładzie samolotu lecącego do Wrocławia poinformowani zostali funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki we Wrocławiu-Strachowicach. Zgłoszenie dotyczyło 42-letniego pasażera, który zachowywał się bardzo wulgarnie. Zgodnie z informacjami przekazanymi mediom przez rzeczniczkę prasową komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, mjr Joannę Konieczniak, mężczyzna nie chciał wypełnić karty lokalizacyjnej. Swoje niezadowolenie wyrażał poprzez obelgi kierowane w stronę personelu pokładowego.