Turysci.pl
mountains-2693238 1280 (2)

fot. Pixabay/ DzidekLasek

Nie żyje Józef Nyka. Był legendą środowiska górskiego

7 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Nie żyje Józef Nyka, prawdziwa legenda polskich gór. Był nie tylko taternikiem i alpinistą, ale również dziennikarzem, autorem książek i byłym partyzantem AK. Zmarł 4 sierpnia w wieku 97 lat. Wiadomość o śmierci przekazali jego przyjaciele z wydawnictwa Stapis.

- 97 pięknych lat, z których wiele poświęconych było górom. Dziękujemy Józku. Byłeś dla nas jak górska wyrocznia. Dziękujemy - żegnają Józefa Nykę przyjaciele z wydawnictwa Stapis.

Nie żyje górska legenda

Jego miłość do Tatr rozpoczęła się już 1940 roku. Podczas wojny był partyzantem AK, przede wszystkim w Gorcach i Tatrach.

Już po wojnie wytyczył 20 nowych dróg w Tatrach. Dzięki niemu turyści mogą wędrować wschodnim filarem Rysów, wschodnią ścianą Młynarczyka, północną ścianą Małego Młynarza i wschodnią Mniszka.

Jako pierwszy zdobył zimą północną ścianę Świstowej Czuby oraz wszedł północną ścianą Schiary w Alpach.

Dziennikarz i pisarz

Józef Nyka ukończył studia dziennikarskie w Warszawie. Pisał przede wszystkim o taternictwie, alpinizmie, podejmował także tematy historyczne. Opublikował tysiące artykułów, które można było przeczytać na łamach polskich i zagranicznych branżowych czasopism. Był również szefem pisma "Taternik".

Był również autorem licznych książek i przewodników: "Dolina Roztoki i Pięciu Stawów Polskich" (1954), "Dolina Rybiego Potoku (Morskiego Oka)" (1956), "Tatry Polskie" (1969-2020), "Tatry" (1972 i 1994). Pisał również o Gorcach i Pieninach.

W latach 1960-80 zasiadał w zarządzie Klubu Wysokogórskiego. Był również honorowym członkiem Real Sociedad Espanola de Alpinismo i Polskiego Związku Alpinizmu.

Nyka za swoje liczne zasługi i dokonania został odznaczony Medalem Janowskiego (w 1968 roku), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015).

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwe

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zbadali konie wożące turystów na Morskie Oko. Fundacja Viva: „Pracują w przeciążeniu"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zdewastowali szlak na Świnicy, a później utknęli w górach. Interweniowali ratownicy TOPR

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek autobusu podczas wycieczki. Cztery osoby są ranne, 31 dzieci zabrano do szpitala

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zostawiają zwierzęta na tatrzańskich szlakach. „Nawet nie potrafiła nam powiedzieć, skąd zabrała psiaka"

Czytaj więcej >

Polska

Remonty w Karkonoskim Parku Narodowym. „Utrudnienia potrwają około pięć dni"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

Czytaj więcej >