Turysci.pl
Zatoka Pucka - Bay of Puck (15)

fot. Wikipedia Commons/ Krzysztof/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Turyści narzekają na zapach Zatoki Puckiej. „To skutek obumierających mas roślin"

10 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Turyści wypoczywający na Helu skarżą się na jakość wody w Zatoce Puckiej. Między Kuźnicą i Jastarnią stała się mętna i śmierdząca. Urzędnicy tłumaczą, że ma to związek z obumieraniem roślin.

Wrześniowi turyści, mieszkańcy i rowerzyści przyjeżdżający na Hel narzekają na nieprzyjemne zapachy w rejonach Zatoki Puckiej. - W takich warunkach przebywanie na plaży i w jej sąsiedztwie jest koszmarem - mówią rozmówcy Dziennika Bałtyckiego.

Dania

Dania znosi wszystkie ograniczenia. W kraju udało się zaszczepić ponad 70 proc. społeczeństwa

CZYTAJ DALEJ

Turyści wypoczywający na Helu narzekają na zapach Zatoki Puckiej

Turyści oraz mieszkańcy cytowani przez Dziennik Bałtycki skarżą się, że woda okresowo cuchnie jak gnijące mięso, fekalia lub szczątki roślin. W płytkiej, przybrzeżnej strefie można zauważyć również, że woda jest mętna i przybiera brązowo-szarą barwę.

Andrzej Okrasiński, dyrektor Spółki Wodno-Ściekowej „Swarzewo” podkreśla, że w ostatnim czasie nie było żadnych awaryjnych zrzutów do Zatoki. Zapewnił także, że nie ma możliwości, by ściek bez oczyszczenia dostały się do otwartych zbiorników wodnych.

Dodał, że nieprzyjemne zapachy w okolicach Jastarni, czy Swarzewa we wrześniu są wynikiem „to skutek obumierających mas roślin".

Według puckiego sanepidu wrześniowe problemy z zapachem wody nie są niczym nowym. Jak podkreślają, o tej porze roku pojawiają się regularnie i dotyczą tylko niektórych miejsc.

- Cztery, pięć ciepłych tygodni, płytka woda, do tego beztlenowe warunki... stąd się bierze gnicie roślin - wyjaśnia w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim Aleksandra Lange, zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pucku.

Ekolodzy apelują o badanie wody

Marcin Buchna z ekologicznego stowarzyszenia Nasza Ziemia twierdzi, że warto by było przyjrzeć się zawartości fosforu w wodzie, który mógł dostać się do Zatoki Puckiej z solanką wypłukiwaną z kawern w gminie Kosakowo.

Podkreślił, że zwiększona obecność fosforu w wodzie skutkuje intensywnym przyrostem masy roślinnej.

- Oczywiście nie wiemy na pewno, czy tak stało się w tym przypadku, ale już w ubiegłym roku alarmowaliśmy, że na sieciach zatokowych rybaków osiada bardzo dużo glonów i innych wodnych roślin - mówi Dziennikowi Bałtyckiemu prezes Naszej Ziemi.

Jak tłumaczył, aby ilość glonów gwałtownie się zwiększyła, konieczne jest dostarczenie im dużej dawki składników pokarmowych. Dlatego zdaniem ekologów warto uważnie przyjrzeć się zawartości wody.

Badanie jakości wody w rejonie Kuźnicy jest zadaniem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku, który po zapytaniu redakcji Dziennika Bałtyckiego obiecali zajęcie się sprawą. Do tej pory nie zajęli jednak oficjalnego stanowiska.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Dziennik Bałtycki

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwe

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zbadali konie wożące turystów na Morskie Oko. Fundacja Viva: „Pracują w przeciążeniu"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zdewastowali szlak na Świnicy, a później utknęli w górach. Interweniowali ratownicy TOPR

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek autobusu podczas wycieczki. Cztery osoby są ranne, 31 dzieci zabrano do szpitala

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zostawiają zwierzęta na tatrzańskich szlakach. „Nawet nie potrafiła nam powiedzieć, skąd zabrała psiaka"

Czytaj więcej >

Polska

Remonty w Karkonoskim Parku Narodowym. „Utrudnienia potrwają około pięć dni"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

Czytaj więcej >