Turysci.pl
Sardynia

fot. Pixabay/ mariofadda72

Turyści tylko w tym roku wywieźli z Sardynii sześć ton piasku. Skutki mogą być opłakane

28 Października 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Turyści przyjeżdżający na Sardynię tonami wywożą tamtejszy piasek, kamienie, czy muszle. Takie zachowanie może mieć katastrofalne skutki dla tamtejszych plaż oraz ich ekosystemu. Tylko w tym roku przyjezdni wywieźli z Sardynii aż sześć ton piasku.

Sardynia jest drugą pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, słynącą między innymi z charakterystycznego piasku na plażach. Niestety, mieszkańcy od lat zmagają się z problemem kradzieży zasobów naturalnych.

vienna-1460110 1280

Austria zaostrza restrykcje. Wracają maseczki, będą ograniczenia dla niezaszczepionych

CZYTAJ DALEJ

Sardynia zmaga się z problemem kradzieży piasku

Turyści, głównie z Europy, zabierają ze sobą piasek w butelkach. Zdarza się nawet, że wystawiają go później na aukcjach online. Z tego powodu w 2017 roku wprowadzono zakaz handlu piaskiem, kamykami i muszlami z Sardynii.

Osoby, które mimo wszystko zdecydują się wywieźć piasek z tamtejszej plaży i zostaną złapane, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości od 500 do 3 tys. euro, czyli od 2260 do 13600 złotych.

Stowarzyszenie "Sardynia okradana i rabowana" udostępniło na swoim profilu na Facebooku zdjęcie 12 skonfiskowanych na lotnisku w Cagliari plastikowych butelek wypełnionych piaskiem.

Ekolodzy nie mają wątpliwości, że piasek pochodził z plaży Is Arutas na Sardynii, ponieważ ma on charakterystyczny kształt ziarenek ryżu. Według "Independent", tylko w tym roku turyści wywieźli z Sardynii aż 6 ton piasku.

- Angażujesz się, umieszczasz strażników na plaży, tworzysz kampanie informacyjne, angażujesz radio, telewizję i gazety, chcesz podnosić świadomość i informować na wszystkie możliwe sposoby... a zawsze znajdzie się jakiś złodziej, który będzie próbował uczynić twoje zaangażowanie bezużytecznym - czytamy we wpisie na Facebooku.

Wywożenie piasku i muszli może prowadzić do katastrofy

Pierluigi Cocco, mieszkaniec Cagliari, stolicy Sardynii, i naukowiec, w rozmowie z BBC zwrócił uwagę, że zabieranie piasku może przyczynić się do zmniejszenia liczby plaż. Stanowiłoby zagrożenie dla środowiska, ponieważ zmiany klimatyczne powodują wzrost poziomu mórz.

Problem poruszyła również polska fundacja Mare, zajmująca się ochroną morza Bałtyckiego. Jak czytamy w niedawnym wpisie na Instagramie, ogromnym problemem jest również wywożenie z plaż muszli, a także kupowanie pamiątek z kradzionych muszelek.

– Nic w ekosystemie się nie marnuje, muszle wyrzucone na brzeg również znajdują swoje zastosowanie – mogą stać się domem dla krabów pustelników, posłużyć ptakom do budowy gniazd, chronić plażę przed erozją lub stanowić miejsce przyczepu wąsonogów (np. pąkli), glonów lub innych drobnych organizmów – czytamy we wpisie fundacji Mare.

Fundacja zwraca również uwagę, że turyści nie zawsze sprawdzają, czy zebrane przez nich muszle są puste, a na lotnisku czeka ich przykra niespodzianka. Zakazy przewozu dotyczą zresztą nie tylko samych zwierząt - oprócz Sardynii kara za wywóz piasku czy muszli grozi również w Kenii, Turcji, czy Egipcie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >

Europa

Lewandowscy na wakacjach w ekskluzywnym hotelu

Czytaj więcej >

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >