Turysci.pl
Beskidy

fot. Facebook/ Alek Styrna

Szlak turystyczny w Beskidach zalany betonem. Turyści oburzeni, urząd tłumaczy

15 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Na szlaku turystycznym na Kozią Górę w Beskidach powstaje betonowa aleja, co spotkało się z krytyką turystów oraz mieszkańców. Władze Bielska-Białej wyjaśniają, że „działania te mają na celu zachowanie historycznego aspektu tego miejsca".

Kozia Góra jest popularnym szczytem w Beskidach. Znajduje się w granicach administracyjnych Bielska-Białej. Realizowana jest tam dofinansowana przez Unię Europejską inwestycja, której celem jest m.in. poprawa atrakcyjności turystycznej tego miejsca.

Inwestycja wywołała jednak falę oburzenia - na szlaku, którym niegdyś przebiegał tor saneczkowy, wylano świeżą warstwę betonu. Urzędnicy zapowiedzieli, że chcą w ten sposób odtworzyć dawny tor, jednak nie będzie już pełnił swojej funkcji sportowej.

Turyści oburzeni zabetonowanym szlakiem turystycznym

Prace są już w realizacji, a w miejscu dawnego toru wykonawca wylał świeżą warstwę betonu. Znaczny fragment alei jest już gotowy, a firma budowlana realizuje właśnie kolejne odcinki. Inwestycja wzbudziła jednak kontrowersje wśród turystów oraz mieszkańców miasta.

- Kochani turyści z całego regionu, Polski, Europy, a nawet całego świata - już niedługo będziecie mogli przyjechać w góry, na łono przyrody, pospacerować piękną, BETONOWĄ ścieżką!!! - pisze na Facebooku pan Alek, mieszkaniec powiatu bielskiego. - W ostatnim czasie tyle się trąbi o betonowaniu placów, skwerów... ludzie tego nie chcą nawet w miastach - dodaje.

Większość komentujących była zgodna co do tego, że beton w lesie nie pasuje. Znalazły się jednak również argumenty, że inwestycja zwiększy dostęp do tego miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z małymi dziećmi.

- Z jednej strony też mi się to nie podoba, ale z drugiej mając niepełnosprawną córkę będę mogła z nią tam „wejść". Ścieżka będzie dostępna dla osób na wózkach czy matek z dziećmi. Umówmy się, Kozia Góra to nie dziewiczy teren górski tylko raczej miejsce na pikniki weekendowych wspinaczy - zwraca uwagę pani Ewa.

Urząd Miasta tłumaczy inwestycję

Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego, wyjaśnia, że wykonana została jedynie betonowa nadlewka na już istniejącym, starym śladzie toru, a w nowych miejscach na Koziej Górze beton nie będzie wylewany.

– W pozostałych miejscach – tam, gdzie beton uległ całkowitemu zniszczeniu lub został rozebrany we wcześniejszych latach – zostanie wysypany żwir. Działania te mają na celu zachowanie historycznego aspektu tego miejsca – takie były od początku założenia tego projektu – mówi Tomasz Ficoń.

Z kolei Dariusz Gajny, ogrodnik miejski w Bielsku-Białej, zapewnił, że prace prowadzone na terenie dawnego toru saneczkowego nie stwarzają zagrożenia dla ekosystemu leśnego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwe

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zbadali konie wożące turystów na Morskie Oko. Fundacja Viva: „Pracują w przeciążeniu"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zdewastowali szlak na Świnicy, a później utknęli w górach. Interweniowali ratownicy TOPR

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek autobusu podczas wycieczki. Cztery osoby są ranne, 31 dzieci zabrano do szpitala

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zostawiają zwierzęta na tatrzańskich szlakach. „Nawet nie potrafiła nam powiedzieć, skąd zabrała psiaka"

Czytaj więcej >

Polska

Remonty w Karkonoskim Parku Narodowym. „Utrudnienia potrwają około pięć dni"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

Czytaj więcej >