Turysci.pl
station-2657911 1280

fot. Pixabay/ Branzer

Rekordowy sezon w Tatrach. Na szlaki mogło wyjść nawet milion turystów

4 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Sierpień może być w Tatrach miesiącem rekordowym - wynika z wyliczeń Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na szlaki mogło wyjść nawet milion turystów. Niestety, sytuacja ma również swoje ciemniejsze strony - zagrożenie dla środowiska oraz zwiększoną liczbę wypadków.

Tatry w tym roku biły rekordy popularności. W poprzednim miesiącu naliczono aż 987 tys. turystów w górach, co do tej pory było rekordową liczbą. Wszystko wskazuje jednak na to, że frekwencja w sierpniu była jeszcze wyższa.

river-6555127 1280

Pogoda w weekend sprzyja turystom. Będzie ciepło i słonecznie

CZYTAJ DALEJ

Tatry w sierpniu mogło odwiedzić nawet milion turystów

Według wstępnych informacji w sierpniu Tatry odwiedziło 810 tys. turystów - podaje RMF24. Jednak ta liczba będzie jeszcze rosnąć, ponieważ nie wszystkie dni sierpnia i punkty wejść zostały policzone - dane nie obejmują przede wszystkim wjazdów koleją linową na Kasprowy Wierch oraz wejść do Doliny Chochołowskiej.

- W związku z tym prawdopodobnie łączne frekwencja uwzględniają tamte dane, to będzie ponad milion turystów - mówił dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski w rozmowie z RMF24.

Co ciekawe, 3 sierpnia padł również rekord dziennych wejść na drogę do Morskiego Oka - tego dnia na trasie pojawiło się aż 15 tys. turystów.

Ekolodzy apelują o wprowadzenie limitów

Niestety, tłumy turystów na tatrzańskich szlakach mogą nieść ze sobą katastrofalne skutki dla tamtejszej przyrody. Ekolodzy od lat apelują, aby na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego wprowadzono limity wejść, aby chronić środowisko.

Dyrektor TPN w rozmowie z RMF24 stwierdził jednak, że decyzje w tej sprawie zostaną podjęte gdy pojawią się jakiekolwiek niekorzystne zjawiska, szczególnie w świecie fauny.

TOPR ma pełne ręce roboty

Duża frekwencja oznacza również zwiększoną liczbę interwencji Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownik Kamil Suder mówił redakcji Onet Podróże, że ostatnie wakacje były dla nich bardzo pracowite.

- W sumie przeprowadziliśmy 336 działań ratowniczych, w trakcie których pomocy udzielono 380 osobom. Turyści najczęściej potrzebowali naszej pomocy wyniku upadków, potknięć i zachorowań. Doznawano najczęściej urazów lekkich, złamań, zwichnięć - mówił Suder.

Ratownik zwrócił uwagę, że turyści najczęściej potrzebowali pomocy TOPR ze względu na swoje własne błędy, jak niepoprawne planowanie i wybór celów wycieczek stosownie do swoich umiejętności, doświadczenia oraz aktualnie panujących warunków.

Suder dodaje, że w porównaniu do wakacji 2020 było o ponad 100 więcej wypadków, natomiast do roku 2019 - o ponad 60. Doszło również do jednego wypadku śmiertelnego - upadku z wysokości w rejonie Orlej Perci.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Tylko 1 na 10 turystów odpowie na wszystkie pytania poprawnie. 7 stolic dla prawdziwych obieżyświatów

Pytanie 1 z 7

Na rozgrzewkę: które miasto jest stolicą Czarnogóry?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Facebook, TPN

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >

Polska

Ratownicy zaatakowani przez turystę na plaży w Sopocie. Pomogła im urlopowiczka

Czytaj więcej >

Polska

Tłok w Tatrach mimo zakończenia wakacji. Kolejki formują się od 6 rano

Czytaj więcej >