Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Obniżony stan wody w Jeziorze Solińskim. Wszystko przez niewielkie opady deszczu
Ania Radke
Ania Radke 17.11.2021 11:52

Obniżony stan wody w Jeziorze Solińskim. Wszystko przez niewielkie opady deszczu

water-g2eacf4d64 1280
fot. Pixabay/ summa

Poziom wody w Jeziorze Solińskim w ostatnim czasie mocno obniżył się poziom wody wskutek znikomych opadów deszczu. Do sieci trafiły zdjęcia łódek i pomostów, które znalazły się na suchym lądzie.

Jezioro Solińskie jest jednym z najpopularniejszych zbiorników wodnych nie tylko w Bieszczadach, ale i w polskich górach w ogóle. Największe bieszczadzkie jezioro zaczęło jednak powoli zanikać.

Jezioro Solińskie wysycha

Największe jezioro Bieszczad każdego roku przyciąga tłumy turystów, którzy chętnie wypoczywają w jego okolicach i korzystają z lokalnych atrakcji. Niestety zdjęcia zrobione niedawno w tym miejscu mogą zaniepokoić.

Jak wskazują media, przez niewielkie opady deszczu jezioro w okolicy Soliny zaczęło wysychać. Przez obniżenie poziomu wody część łódek oraz pomostów znalazła się na lądzie. Do sieci trafiły zdjęcia ukazujące obecny stan zbiornika.

Bieszczadzkie Morze

Jezioro Solińskie jest największym zbiornikiem zaporowym w polskich górach (pow. ok. 21 km kw.). Powstało w latach 60. XX w. u ujścia Solinki do Sanu, jednak jego budowa planowana była już w okresie międzywojennym.

Budowa zapory sprawiła, że pod wodą znalazło się wiele wsi, drogi, łąki i lasy. W południowej części zalewu do dziś można oglądać wystające spod wody czubki tzw. Martwego Lasu. Jezioro nazywane jest przez niektórych "bieszczadzkim morzem" i przyciąga zarówno dla początkujących wodniaków, jak i doświadczonych żeglarzy.

Zbiornik ma również bardzo rozwiniętą linię brzegową - około 166 km przy średnim stanie wody z lustrem na poziomie 420 m n.p.m. Jego maksymalna głębokość jeziora wynosi 60 metrów. Poniżej zapory zlokalizowana jest również elektrownia wodna o mocy 200 MW.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected].

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio Zet, Onet