Turysci.pl
water-g2eacf4d64 1280

fot. Pixabay/ summa

Obniżony stan wody w Jeziorze Solińskim. Wszystko przez niewielkie opady deszczu

17 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Poziom wody w Jeziorze Solińskim w ostatnim czasie mocno obniżył się poziom wody wskutek znikomych opadów deszczu. Do sieci trafiły zdjęcia łódek i pomostów, które znalazły się na suchym lądzie.

Jezioro Solińskie jest jednym z najpopularniejszych zbiorników wodnych nie tylko w Bieszczadach, ale i w polskich górach w ogóle. Największe bieszczadzkie jezioro zaczęło jednak powoli zanikać.

airport-g3804e85be 1280

Loty do Krakowa przekierowane na lotnisko w Pyrzowicach. Powodem gęsta mgła

CZYTAJ DALEJ

Jezioro Solińskie wysycha

Największe jezioro Bieszczad każdego roku przyciąga tłumy turystów, którzy chętnie wypoczywają w jego okolicach i korzystają z lokalnych atrakcji. Niestety zdjęcia zrobione niedawno w tym miejscu mogą zaniepokoić.

Jak wskazują media, przez niewielkie opady deszczu jezioro w okolicy Soliny zaczęło wysychać. Przez obniżenie poziomu wody część łódek oraz pomostów znalazła się na lądzie. Do sieci trafiły zdjęcia ukazujące obecny stan zbiornika.

Bieszczadzkie Morze

Jezioro Solińskie jest największym zbiornikiem zaporowym w polskich górach (pow. ok. 21 km kw.). Powstało w latach 60. XX w. u ujścia Solinki do Sanu, jednak jego budowa planowana była już w okresie międzywojennym.

Budowa zapory sprawiła, że pod wodą znalazło się wiele wsi, drogi, łąki i lasy. W południowej części zalewu do dziś można oglądać wystające spod wody czubki tzw. Martwego Lasu. Jezioro nazywane jest przez niektórych "bieszczadzkim morzem" i przyciąga zarówno dla początkujących wodniaków, jak i doświadczonych żeglarzy.

Zbiornik ma również bardzo rozwiniętą linię brzegową - około 166 km przy średnim stanie wody z lustrem na poziomie 420 m n.p.m. Jego maksymalna głębokość jeziora wynosi 60 metrów. Poniżej zapory zlokalizowana jest również elektrownia wodna o mocy 200 MW.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl.

Każdy miłośnik Tatr z łatwością odpowie na 6 pytań

Pytanie 1 z 6

Na którym szczycie znajduje się słynny metalowy krzyż?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio Zet, Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Bilety kolejowe na Pomorzu zdrożeją. Zła wiadomość dla podróżujących

Czytaj więcej >

Polska

TPN zamyka popularny szlak. Powodem niedźwiedź

Czytaj więcej >

Polska

Turystka utknęła podczas śnieżycy w drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Czytaj więcej >

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >