Turysci.pl

pixabay/DzidekLasek; Fot. Leszek Kowalski

Ostrzeżenia nie pomagają. Turyści próbują wchodzić na popękaną taflę lodu w Morskim Oku

6 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

W sieci ukazały się zdjęcia, na których widać skrajnie nierozważne zachowanie turystów w Tatrach. Choć apele przestrzegające przed takim postępowaniem pojawiały się już wielokrotnie, wciąż znajdują się śmiałkowie, którzy próbują wchodzić na popękaną taflę lodu w Morskim Oku. O tragedię nietrudno.

Morskie Oko to najbardziej popularny kierunek turystyczny w Tatrach. Każdego roku ten zakątek gór odwiedza ponad milion turystów, jednak cyklicznie ponawiane ostrzeżenia nie przynoszą spodziewanych skutków. Również w tym roku mamy do czynienia z nieodpowiedzialnym zachowaniem ze strony przyjezdnych.

Ostrzeżenia nie pomagają, turyści wchodzą na zamarznięte Morskie Oko

Choć Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów, że aktualnie w górach panują bardzo trudne warunki pogodowe, niektórzy z nich wydają się nic sobie z tego nie robić. Na szczególne niebezpieczeństwo narażają się zwłaszcza ci, którzy pragną dostarczyć sobie w niewłaściwy sposób adrenaliny czy skrócić drogę na drugą stronę zbiornika i decydują się wejść na zamarznięte tafle jezior i stawów.

Z takim zachowanie od lat można spotkać się zwłaszcza na Morskim Oku, które dla wielu wędrowców stanowi obowiązkowy punkt wycieczki w góry. Niedawno udało się uwiecznić na zdjęciu, jak kilkoro pozbawionych wyobraźni miłośników natury weszło na zamarzniętą taflę, choć lód osiągnął zaledwie kilka centymetrów. Zachowywali się tak, jakby zupełnie nie zdawali sobie sprawy z konsekwencji, z jakimi może się to wiązać.

Nieodpowiednie zachowanie nad Morskim Okiem grozi mandatem

Zimą, gdy powierzchnia akwenu pokryta jest lodem, zakazane jest wchodzenie na jezioro, tak jak w każdym z parków narodowych. W związku z udostępnieniem fotografii w mediach społecznościowych Tatrzański Park Narodowy postanowił ponownie zwrócić się z prośbą do wszystkich odwiedzających ich tereny:

- Tatrzańskie stawy zamarzają, jednak warstwa lodu jest bardzo cienka - przypominamy, aby na nią nie wchodzić - czytamy na facebookowym profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wszyscy nierozważni turyści, którzy ignorują apele TPN, muszą liczyć się z konsekwencjami nieprzestrzegania przepisów. Za nieodpowiednie zachowanie może grozić im mandat. Niezastosowanie się do wytycznych może doprowadzić do otrzymania mandatu w wysokości nawet 500 zł.

Latem natomiast wszyscy ciekawi temperatury wody w Morskim Oku także muszą mieć się na baczności. Niedozwolone jest kąpanie się lub chłodzenie w nim. Chwila relaksu na łonie natury może kosztować nas nawet 1000 zł.

  1. Morskie Oko znów ma lokatorów. Kolonia bobrów rozgościła się w Tatrach

  2. Kolejka na Kasprowy Wierch nie kursuje. Utrudnienia nie zniechęciły turystów

  3. Turyści pozywają TUI. “Po wczasach rozchorowało się ponad 40 osób”

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

źródło: wiadomosci.gazeta.pl; wideo.wp.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Ceny wstępu na molo w Sopocie znów poszły w górę. Za mały spacerek zapłacisz krocie
Czytaj więcej >

Polska

Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Czytaj więcej >

Polska

Kolejne pociągi Pendolino na torach w Polsce. Wiemy, gdzie pojadą superszybkie pociągi
Czytaj więcej >

Polska

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje”
Czytaj więcej >

Polska

Grotołazi utknęli w jaskini w Tatrach. Na ratunek ruszyło dziesięciu ratowników
Czytaj więcej >

Polska

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]