Turysci.pl > Polska > "Galaretki z kosmosu" znalezione w Karkonoszach. Tajemnica rozwiązana?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 09.11.2022 16:08

"Galaretki z kosmosu" znalezione w Karkonoszach. Tajemnica rozwiązana?

Kosmiczne galaretki
facebook/Karkonoski Park Narodowy

W Karkonoskim Parku Narodowym pojawiły się tajemnicze "galaretki z kosmosu". Ich widok wywołuje konsternację zarówno wśród turystów, jak i leśników. Wraz z zamieszczeniem zdjęć w mediach społecznościowych, od razu pojawiły się domysły, czym może być rzadko spotykana substancja, którą znaleziono w Karpaczu. Czy istnieje jakiekolwiek logiczne wytłumaczenie ich obecności w polskich lasach?

Bogata, różnorodna i zaskakująca – taka jest polska natura. Nie ma się więc co dziwić, że galaretowate wytwory wzbudziły duże zainteresowanie wśród internautów, kiedy przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego opublikowali ich zdjęcie na swoim profilu na Facebooku. Te znaleziska wyglądają bardzo intrygująco i mało kto wie, czym są naprawdę.

Tajemnicze znalezisko z okolic Karpacza. Czym są "galaretki z kosmosu"?

Obiekty, które określono mianem tajemniczej galaretki o pozaziemskim pochodzeniu, zaintrygowały pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego oraz wielbicieli pieszych wędrówek po lasach. Internauci pragną dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest galaretowata substancja znaleziona w Karkonoszach. Okazuje się, że teorii jest kilka, lecz aktualny stan wiedzy pozwala stwierdzić, że nie są to grzyby ani żadne znane organizmy.

Jedni twierdzą, że to nic innego jak wydzielina ślimaka, inni natomiast podążają za teorią duńskiej badaczki Marie Roland. Otóż twierdzi ona, że gluty, o konsystencji galaretowatej i lekko klejącej, to żabi lub ropuszy skrzek, który został pożarty przez drapieżnika wraz z jego nosicielem. Wydzielina ma zalegać w jego brzuchu i powodować ból oraz dyskomfort, aż do momentu wydalenia.

Zgodnie z tą teorią napęczniały śluz to pojedyncze jajeczka, które zostały zwymiotowane, najczęściej przez ptaki. Stąd można natknąć się na nie na leśnej ściółce, czy gałęziach drzew lub krzewów.

- Niezłożony jeszcze skrzek napęczniał w żołądkach drapieżników, które go zwróciły. Skrzek normalnie pęcznieje w kontakcie z wodą, chroniąc złożone przez płazy jaja – czytamy na facebookowym profilu Karkonoskiego Parku Narodowego.

W karkonoskim parku podkreślają, że trudno uznać sprawę za wyjaśnioną. W sekcji komentarzy pod udostępnionymi zdjęciami profesjonaliści, jak i amatorscy badacze dzielą się również swoimi teoriami na temat tajemniczych galaretek. Jeden z internautów uważa, że wydzielina napotkana w okolicy Karpacza to śluzowce. Czy jesteśmy na dobrym tropie?

Czym są śluzowce?

Śluzowce to bez wątpienia jeden z najdziwniejszych gatunków organizmów żyjących na świecie. Nie są one bowiem zidentyfikowane ani jako grzyby, ani zwierzęta, ani rośliny. Łączą w sobie bowiem cechy wszystkich z nich.

- Wyglądają tak, że można o nich kręcić horrory – słusznie zauważają leśnicy Lasów Państwowych na swoim profilu na Twitterze.

Według badaczy śluzowce występują we wszystkich strefach klimatycznych i ekosystemach lądowych na świecie. Najczęściej pojawiają się w zbiorowiskach roślinnych. Ich powierzchnia może być zarówno matowa, jak i lśniąca oraz gładka. W poszukiwaniu żywiciela mogą się nawet przemieszczać z miejsca na miejsce, a wszystko za sprawą nibynóżek. Ponadto reagują na bodźce. Żywią się głównie bakteriami, pierwotniakami i grzybami.

Czy twory zaobserwowane w okolicach Karpacza rzeczywiście mogą należeć do śluzowców? Wciąż nie mamy pewności.

  1. Morskie Oko znów ma lokatorów. Kolonia bobrów rozgościła się w Tatrach

  2. Kolejka na Kasprowy Wierch nie kursuje. Utrudnienia nie zniechęciły turystów

  3. Turyści pozywają TUI. “Po wczasach rozchorowało się ponad 40 osób”

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: facebook/Karkonoski Park Narodowy; zielona.interia,pl