Turysci.pl

pixabay/guvo59

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

30 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

W związku z nagłym pogorszeniem się pogody Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach z gradem. Nad północną Polskę nadciągną ulewne deszcze.

Nowy tydzień nie rozpoczął się dobrze. Przed nami pochmurny i deszczowy poniedziałek, któremu będą towarzyszyć liczne komórki opadowe z przelotnymi opadami deszczu.

Burze, grad i silny wiatr na północy Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w niedzielę o lokalnych opadach i możliwych burzach w całym województwie pomorskim i sąsiednich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

Patrząc na mapę pogody widzimy, że rejon północnej Polski został objęty alertem pierwszego stopnia. Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działań w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Miejscami grad. Obszar występowania burz może w trakcie dnia ulec zmianie. Ostrzeżenia obowiązują od godziny 11.

Oprócz wszystkich powiatów pomorskiego, żółty alert dotyczy też białogardzkiego, koszalińskiego, sławieńskiego i szczecineckiego oraz Koszalina w woj. zachodniopomorskim oraz powiatów elbląskiego, iławskiego i nowomiejskiego oraz Elbląga w woj. warmińsko-mazurskim.

Pogoda w południowych i centralnych regionach Polski przedstawia się następująco:

- Na południu w miarę pogodnie i raczej bez opadów. Na północy zachmurzenie duże z przejaśnieniami, przelotne opady deszczu i lokalne burze. Punktowo może tam spaść do 20 litrów deszczu na metr kwadratowy. W obszarach podgórskich zachmurzenie może wzrastać do dużego, ale raczej nie spodziewamy się tam opadów. Wiatr słaby, okresami umiarkowany. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie 13-16 stopni Celsjusza na północy, 17 w centrum, 18-20 na południu i południowym wschodzie - powiedział Szymon Ogórek, synoptyk IMGW.

Koniec maja i początek czerwca to okres załamania pogody, jednakże mamy również dobrą wiadomość. Jakiej pogody możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Jak przekazał Michał Folwarski, synoptyk IMGW-PIB, od środy przewidywana jest wyraźna poprawa pogody i napływ ciepłego powietrza, natomiast w czwartek termometry mogą wskazać do 27 stopni Celsjusza.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. LOT uruchamia nowe kierunki. Lada dzień pierwsze rejsy

  2. Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

  3. Katastrofa lotnicza w Nepalu. Rozbił się samolot z 22 osobami na pokładzie

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

Źródło: IMGW

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Czytaj więcej >

Polska

Kolejne pociągi Pendolino na torach w Polsce. Wiemy, gdzie pojadą superszybkie pociągi
Czytaj więcej >

Polska

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje”
Czytaj więcej >

Polska

Grotołazi utknęli w jaskini w Tatrach. Na ratunek ruszyło dziesięciu ratowników
Czytaj więcej >

Polska

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Czytaj więcej >

Polska

Bezmyślne zachowanie turystów w Parku Narodowym. Porażające, czego się dopuścili
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]