Turysci.pl
Deszcze

pixabay/guvo59

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

30 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

W związku z nagłym pogorszeniem się pogody Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach z gradem. Nad północną Polskę nadciągną ulewne deszcze.

Nowy tydzień nie rozpoczął się dobrze. Przed nami pochmurny i deszczowy poniedziałek, któremu będą towarzyszyć liczne komórki opadowe z przelotnymi opadami deszczu.

Burze, grad i silny wiatr na północy Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w niedzielę o lokalnych opadach i możliwych burzach w całym województwie pomorskim i sąsiednich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

Patrząc na mapę pogody widzimy, że rejon północnej Polski został objęty alertem pierwszego stopnia. Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działań w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Miejscami grad. Obszar występowania burz może w trakcie dnia ulec zmianie. Ostrzeżenia obowiązują od godziny 11.

Oprócz wszystkich powiatów pomorskiego, żółty alert dotyczy też białogardzkiego, koszalińskiego, sławieńskiego i szczecineckiego oraz Koszalina w woj. zachodniopomorskim oraz powiatów elbląskiego, iławskiego i nowomiejskiego oraz Elbląga w woj. warmińsko-mazurskim.

Pani Paulina

19-latka straciła rękę podczas wakacji w Egipcie. Teraz zbiera na bioniczną protezę

CZYTAJ DALEJ

Pogoda w południowych i centralnych regionach Polski przedstawia się następująco:

- Na południu w miarę pogodnie i raczej bez opadów. Na północy zachmurzenie duże z przejaśnieniami, przelotne opady deszczu i lokalne burze. Punktowo może tam spaść do 20 litrów deszczu na metr kwadratowy. W obszarach podgórskich zachmurzenie może wzrastać do dużego, ale raczej nie spodziewamy się tam opadów. Wiatr słaby, okresami umiarkowany. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie 13-16 stopni Celsjusza na północy, 17 w centrum, 18-20 na południu i południowym wschodzie - powiedział Szymon Ogórek, synoptyk IMGW.

Koniec maja i początek czerwca to okres załamania pogody, jednakże mamy również dobrą wiadomość. Jakiej pogody możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Jak przekazał Michał Folwarski, synoptyk IMGW-PIB, od środy przewidywana jest wyraźna poprawa pogody i napływ ciepłego powietrza, natomiast w czwartek termometry mogą wskazać do 27 stopni Celsjusza.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. LOT uruchamia nowe kierunki. Lada dzień pierwsze rejsy

  2. Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

  3. Katastrofa lotnicza w Nepalu. Rozbił się samolot z 22 osobami na pokładzie

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

fot. Instagram/ @martyna.world, Wikimedia Commons/ domena publiczna, PIOTR PIWOWARSKI/East News

Polskie podróżniczki, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Pokazały nam świat i zapisały się w historii

Polskie podróżniczki, które zapisały się na kartach historii lub dopiero ją tworzą. Są dziennikarkami, reportażystkami, graficzkami, sportowcami, a nawet elektroniczkami. Przedstawiamy pięć kobiet, które przybliżyły nam odległe miejsca na świecie. fot. Instagram/ @martyna.world, Wikimedia Commons/ domena publiczna, PIOTR PIWOWARSKI/East News

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Źródło: IMGW

Ewa MatysiakAutor

Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >