Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 20.06.2022 13:41

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

pilne
pixabay/DerTobiSturmjagd

Początek tygodnia rozpoczynamy od silnych burz z gradem i porywistym wiatrem. IMGW wydał ostrzeżenia 2. i 1. stopnia dla centralnej i południowej Polski w związku ze zbliżającą się diametralną zmianą pogody. Sprawdź, gdzie zrobi się niebezpiecznie.

Polakom nie było dane dane długo nacieszyć się słoneczną pogodą. Eksperci ostrzegają przed pasem burzowym, który w poniedziałek, 20 czerwca pojawi się nad naszym krajem. W efekcie Polska zostanie podzielona frontem po przekątnej.

IMGW wydał ostrzeżenia: Początek tygodnia upalny i burzowy

Wczorajszy dzień przyniósł rekordy temperatury dla czerwca w wielu krajach, aczkolwiek po tym, jak upały ogarnęły zachodnią Europę i w weekend wdarły się do Polski, nastąpiło gwałtowne załamanie pogody. Początek tygodnia będzie burzowy i deszczowy. 

Jak powiedziała PAP Małgorzata Tomczuk, synoptyk IMGW-PIB, dzisiaj w większości kraju znacznie się ochłodzi, a towarzyszyć temu będą burze, podczas których możliwe są porywy wiatru do 100 km/h oraz intensywne opady deszczu. Miejscami spadnie grad o średnicy do nawet 5 cm. 

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedłużyli do godz. 18 w poniedziałek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla kilku regionów kraju. Obowiązują one w:

 • woj. lubelskim,

 • małopolskim,

 • opolskim,

 • podkarpackim,

 • śląskim

 • świętokrzyskim,

oraz częściowo także w:

 • woj. dolnośląskim,

 • łódzkim,

 • mazowieckim

 • podlaskim

Jeśli zaś chodzi o ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem, to wydano je dla niektórych powiatów woj. lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Zakłada się, że najbardziej intensywne zjawiska wystąpią w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Największe natężenie gwałtownych zjawisk spodziewane jest w rejonach północnych i zachodnich województwa, i na ogół tam burze przybierać będą najgwałtowniejszą formę. Jednakże jak wynika z najnowszej aktualizacji komunikatu na Twitterze, w ciągu kolejnych godzin podwyższone ryzyko występowania silnych burz będzie obejmować rejon Ziemi Łódzkiej część Ziemi Świętokrzyskiej i południową połowę Mazowsza. Burza przemieszczać się będzie w kierunku Górnego Śląska, w rejon Częstochowy.

Synoptycy podkreślają, że sytuacja jest dynamiczna, dlatego zachęcają do śledzenia najnowszych komunikatów.

 1. Gorączka cenowa nad polskim morzem? Turysta pokazał, ile zapłacił za dwa piwa w Gdańsku

 2. Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

 3. Na Santorini nie odpoczniesz bez tłumów. Oto, co dzieje się na greckiej wyspie

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Źródło: IMGW