Chociaż Łódź jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że legenda o powstaniu nazwy miejscowości mogłaby posłużyć jako inspiracja do stworzenia scenariusza romansu. 14 lutego, czyli w dniu kiedy wszyscy zakochani obchodzą Walentynki, warto poznać tę historię lepiej.Jedna z największych tajemnic związanych z etymologią nazw miejscowości w Polsce dotyczy początków miasta Łodzi. Prawdziwą kolebką miasta była wieś Łodzia (Lodza), jednak według lokalnej legendy ma ono bardziej skomplikowaną historię, niż mogłoby się pierwotnie wydawać. Zapewniamy, że nie brakuje w niej romantyzmu, sekretu, ani nutki niepewności.
Świat oszalał na punkcie Hogwart's Legacy, gry akcji RPG osadzonej w czarodziejskim świecie znanym z serii o Harrym Potterze. Dla wielu fanów świata wykreowanego przez J.K. Rowling może to być duże zaskoczenie, ale w Polsce znajduje się zamek przypominający Szkołę Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Imponująca budowla znajduje się w Mosznie w województwie opolskim. To obowiązkowy punkt do zwiedzenia dla wszystkich potteromaniaków.Żaden podróżnik po Polsce nie zaprzeczy, że nasz kraj skrywa naprawdę wiele urokliwych miejsc. Jednym z nich jest Pałac w Mosznej, który swoim wyglądem przypomina miejsce znane wszystkim miłośnikom przygód, które wyszły spod pióra J.K. Rowling.
Viacheslav Zarutski to Rosjanin, który od ponad roku mieszka z żoną w Polsce i prowadzi kanał na Youtubie. W jednym z filmów zdradził, jak wyglądała ich pierwsza podróż pociągiem PKP Intercity. Jak się okazało, nie była taka oczywista. W komentarzach wywiązała się dyskusja z udziałem Polaków.Nie da się ukryć, że polska kolej nie cieszy się wśród rodaków najlepszą opinią. Choć zdecydowanie nie możemy porównywać panujących w niej warunków do tych z Finlandii, gdzie z toalety w pociągu wystawała wielka kupa śniegu. Rosjanin mieszkający w Polsce wyznał, co najbardziej zdziwiło go podczas pierwszej podróży PKP. Jego opinia może was zaskoczyć.
W sercu uwielbianego przez turystów miasta padły strzały. W jednym z barów przy ul. Sławkowskiej w Krakowie rozegrała się strzelanina, w wyniku której dwie osoby zostały ranne. Jedna z nich nie żyje. Sprawca zbiegł, ale policji udało się go złapać. Wiadomo, że celował w pracowników budowlanych.Według rankingu Travellers' Choice 2022, Kraków jako jedyne polskie miasto znalazł się wśród najpopularniejszych kierunków podróży. Nad bezpieczeństwem turystów odwiedzających największy średniowieczny rynek Europy czuwają patrolujące stolicę Małopolski służby. Niestety niektórych niebezpiecznych sytuacji nie da się jednak przewidzieć.
Już niebawem 14 lutego, czyli dzień wszystkich zakochanych. Choć wielu uważa, że jedynym miastem miłości jest nieodwołalnie Paryż, okazuje się, że Polska również posiada własną stolicę zakochanych. Romantyczna atmosfera, specjalne atrakcje dla dwojga i występy zaproszonych gwiazd. Jeśli nie macie jeszcze planów na Walentynki 2023, koniecznie weźcie pod uwagę wyjazd od Chełmna.Francja ma Paryż, Włochy Wenecję, a Polska Chełmno! Położona malowniczo na dziewięciu wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej miejscowość jest uważana przez wielu za polską stolicą miłości. Nie dzieje się tak przez przypadek, ponieważ co roku są organizowane tutaj specjalne obchody Święta Zakochanych. Czy Miasto Zakochanych, znajdujące się około 50 kilometrów od Bydgoszczy, rzeczywiście może konkurować z Paryżem?
Gdyby żyli, mieliby dziś po 40 i 49 lat. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w 18. rocznicę zejścia lawiny w kotle Małego Stawu w Karkonoszach postanowiło upamiętnić dwóch ratowników, którzy zginęli podczas dyżuru patrolowego. Tego dnia życie stracili Daniel Ważyński i Mateusz Hryncewicz. To jedna z najgłośniejszych katastrof, które miały miejsce w Karkonoszach.Góry niejednokrotnie udowodniły, że z żywiołem nie ma żartów. Podobnie stało się 8 lutego 2005 roku, gdy w kotle Małego Stawu w pobliżu schroniska "Samotnia" zeszła, jak się wkrótce okazało, śmiercionośna lawina. Najbliżsi i współpracownicy ze śmiercią ratowników GOPR nie mogą pogodzić się do dziś, jednak pewne jest, że na zawsze pozostaną w ich wspomnieniach.
W ostatnim czasie z zimowej stolicy Polski napływają coraz to nowe doniesienia na temat zachowania niesfornych turystów. Jedna z ostatnich interwencji policji dotyczyła pijanej kobieta, która szła torami kolejowymi. O całej sprawie poinformowali pracownicy kolei. Jak się okazało, po kłótni z mężem zamierzała dojść pieszo aż do Krakowa. Tej samej nocy inny turysta wdrapał się na dach ośrodka narciarskiego Harenda.Czekamy na niego cały rok, a kiedy nadejdzie - kłócimy się o drobiazgi. Mowa oczywiście o urlopie, który dla wielu par okazuje się koszmarem. Sezon zimowy w Zakopanem w pełni, co oznacza, że ręce pełne roboty mają również tamtejsi funkcjonariusze policji.
Podwyżka cen biletów za podróż PKP, która zaczęła obowiązywać od 11 stycznia br., nie obeszła się bez stanowczej krytyki ze strony podróżujących. Polskie Koleje Państwowe zapowiadają obniżkę, która zapewni powrót cen do stanu sprzed ich niedawnego wzrostu. Od kiedy wejdą w życie?Przypomnijmy, że w styczniu 2023 roku kolejarze podnieśli znacznie ceny biletów, co wywołało ogromne niezadowolenie wśród pasażerów, którzy podróżowali najczęściej za pośrednictwem pociągów. Niektórzy z nich deklarowali nawet, że w związku z podwyżką cen zaczną podróżować samochodami, co znacznie przyczyniłoby się do zanieczyszczania środowiska.
Atrakcja turystyczna z Polski została wyróżniona w międzynarodowym plebiscycie, w którym udział brały miejsca z całego świata. Otwarte w 2022 roku Orientarium Zoo Łódź ma powód do świętowania. Kompleks umożliwiający poznanie flory i fauny z najdalszych zakątków świata dopisuje do swojej listy kolejny sukces!Choć łódzkie Orientarium otwarto zaledwie kilka miesięcy temu, już teraz cieszy się ono wielkim uznaniem wśród polskich oraz zagranicznych turystów. Obiekt to prawdziwy hit, a niedawno przyznana prestiżowa nagroda w międzynarodowym konkursie nieruchomości może przyciągnąć jeszcze więcej zainteresowanych spoza naszego kraju.
Pałac w Radziejowicach cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na swoje walory turystyczne, ale także przez fakt, że kręcono w nim oryginalną wersję "Znachora". Wieś znajdująca się na południowy zachód od Warszawy to punkt na mapie każdego podróżnika, który miłuje się w polskim kinie. Przedstawiamy idealną propozycję dla tych, którzy chcą uciec z miasta na weekend."Znachor" to dla wielu miłośników polskiego kina pozycja obowiązkowa do obejrzenia co najmniej kilka razy w życiu. Nie ma się zatem co dziwić, że tak dużym zainteresowaniem cieszy się wieś, w której powstawały zdjęcia do produkcji. Netflix pokaże w drugiej połowie roku ekranizację „Znachora”, na podstawie kultowej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, dlatego warto przyjrzeć się miejscu z kultowej "jedynki", zanim na miejscu zjawią się tłumy turystów.
Sezon na ferie zimowe w Polsce w pełni, a co za tym idzie, wielu turystów zadaje sobie pytanie, gdzie spędzić urlop. Niewątpliwie nasz kraj jest piękny i pośród zróżnicowanych krain każdy powinien zaleźć coś dla siebie. Przedstawiamy 5 najciekawszych propozycji, którym polecamy przyjrzeć się bliżej! Wyglądają magicznie w zimowej odsłonie. Miłośników zimy nie brakuje, a wycieczki w miejsca pokryte śniegiem to dla nich prawdziwy raj. Świetną okazją do poznawania klimatycznych miejsc w najzimniejsze miesiące roku są ferie. W tym okresie atrakcje turystyczne, a zwłaszcza stoki narciarskie cieszą się największym oblężeniem.
Od dzisiejszego poranka tj. 4 lutego 2023 roku wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrzańskim Parku Narodowym. W związku z tym cały obszar Tatr Polskich został zamknięty aż do odwołania. To pierwsza taka sytuacja w historii parku.W sobotę rano, na wniosek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Tatrzański, Park Narodowy został zamknięty dla turystów. Zakaz wstępu w góry obowiązuje na szlakach pieszych, nartostradach oraz trasach i szlakach narciarskich. Decyzje mają obowiązywać aż do odwołania.
Piramida w Rapie to budowla owiana nie tylko tajemnicą, ale i miejscowymi legendami pobudzającymi wyobraźnię. Ukryta wśród drzew i mokradeł budowla przyciąga w swoje tereny wielu turystów. Skąd się tam wzięła i co znajduje się w jej wnętrzu?Okazuje się, że aby zobaczyć piramidy, wcale nie trzeba lecieć do Egiptu. Wystarczy udać się do Rapy. To miejscowość położona w województwie warmińsko-mazurskim. W XIX wieku, gdy teren należał do Prus Wschodnich stacjonowała tam rodzina von Farenheid, która wieś wykupiła od Christopha von Rap - stąd wzięła się jej nazwa.
Wszyscy uważni miłośnicy leśnych wędrówek na pewno nie raz zaobserwowali na drzewach tajemnicze znaki, a nawet litery. Jesteśmy przekonani, że większość nie wie, co oznaczają i to pytanie nurtuje ich od dłuższego czasu. Poniżej rozwiązujemy tę zagadkę raz na zawsze!Okazuje się, że znaki narysowane na drzewach nie tylko wyznaczają poszczególne szlaki, ale także odnoszą się do ważnych informacji o szeroko pojętej ochronie lasu. Leśnicy umieszczają je tam nie przez przypadek. Co zatem kryje się za specyficznymi malunkami na korach drzew?
Nie tylko Zakopane ma się czym chwalić zimą. Miłośnicy bajkowych górskich krajobrazów mogą znaleźć je również w Gorcach. Choć to niższe pasmo niż Tatry, zdecydowanie ma szansę konkurować o miano najpiękniejszej polskiej krainy lodu.Warunki atmosferyczne z ostatnich tygodni to prawdziwa gratka dla miłośników zimy, zarówno tych uwielbiających jazdę na nartach lub snowboardzie, jak i piesze wędrówki w bajkowej scenerii pokrytej białym puchem. Nie bez powodu turyści zachwycają się widokami w Gorcach.
Użytkowniczka TikToka udostępniła na swoim profilu nagranie wprost ze stoku narciarskiego. Nie byłoby w nim nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jeden z narciarzy zdecydował zapewnić sobie nietypowe towarzystwo podczas szusowania. Reakcja internautów mogła być tylko jedna.Górskie kurorty przeżywają zimą oblężenie, a turyści w popularnych miejscowościach nie przestają zaskakiwać. Niedawno wspominaliśmy, że jednemu z ratowników pracującym na stoku, gdy udzielał pomocy, ktoś ukradł narty, a na kolejnym kolejki są tak długie, że oczekiwanie na zjazd zajmuje dłużej niż sama aktywność fizyczna. Tym razem narciarze postanowili zabrać ze sobą psa. Pupil miał zjeżdżać z nimi w torbie trzymanej w ręce.
W mediach społecznościowych duże poruszenie wywołał paragon kierowcy, który zostawił auto na parkingu zlokalizowanym przy ul. Paderewskiego 1 przy lotnisku w Bydgoszczy. Po pięciu dniach wrócił odebrać pojazd, a opłata do uiszczenia wynosiła prawie 7 tys. zł. Do sprawy odniósł się specjalista ds. PR Portu Lotniczego Bydgoszcz."Paragony grozy" to temat, który w okresie ferii zimowych oraz wakacji powraca jak bumerang. Polacy tak bardzo narzekają na panującą drożyzną, że wręcz prześcigają się w polowaniu na najdroższe oferty w kurortach wypoczynkowych czy miejscowościach obleganych przez turystów, aby później "pochwalić się" rachunkiem opiewającym na grube kwoty w mediach społecznościowych.Po słynnej już na całą Polskę aferze z toaletą publiczną z Krupówek, przyszedł czas na nagłośnienie niemałego wydatku związanego z pozostawieniem samochodu na parkingu zlokalizowanym obok portu lotniczego w Bydgoszczy. Cena, jaką kierowca ujrzał na paragonie, zwaliła go z nóg.
Ogólnopolskie media obiegła informacja o incydencie nad Bałtykiem. Na plaży w Kołobrzegu znaleziono wózek dziecięcy. Mama zostawiła swojego malucha bez opieki i nie chcąc zbudzić go ze snu, pozostawiła na kołderce kartkę. Sprawą zainteresowali się przechodnie, którzy wezwali służby. Zima nad morzem to wymarzona pora roku dla osób, które w przeciwieństwie do miłośników zimowego szaleństwa na stokach narciarskich, chcą wyjechać z domu i zaszyć się w miejscu, gdzie znajdą ciszę, spokój i widoki, które zapadną w pamięć. Powodów, by odwiedzić Kołobrzeg jest wiele i jak na nadmorski kurort przystało, w kręgu zainteresowania turystów odwiedzających tę miejscowość znajduje się przede wszystkim plaża. To właśnie na niej doszło do skandalicznego zdarzenia z udziałem nieodpowiedzialnej matki.
Wszyscy podróżujący doskonale zdają sobie sprawę, że cena wynajmowanego apartamentu lub pokoju hotelowego nie zawsze współgra z zapewnionym tam standardem. Na własnej skórze przekonała się o tym TikTokerka, która zatrzymała się na noc we Wrocławiu. Panujące w obiektu warunki wprawiły ją w taki szok, że natychmiast zadzwoniła do właściciela.Wrocław jest jednym z większych i bardziej znanych miast w naszym kraju, przez co jest chętnie odwiedzane zarówno przez Polaków, jak i turystów z zagranicy. Niestety nie każdemu właścicielowi czy zarządcy hotelu zależy na tym, aby jego placówka lśniła czystością. Wielu z nich kieruje się wyłącznie chęcią zysku, nie przejmując się zbytnio komfortem pobytu swoich gości.
Dla niektórych Polaków ferie zimowe to czas białego szaleństwa na stokach narciarskich. W związku z aktualnymi warunkami pogodowymi, turyści przed wyjazdem zwykle orientują się, gdzie nawierzchnia do zjazdów prezentuje się najlepiej. Co dzieje się, kiedy większość wybierze ten sam kierunek? W sieci pojawiło się nagranie z odpowiedzią na to pytanie.Warunki atmosferyczne podczas ferii zimowych nie zawsze rozpieszczają miłośników jazdy na nartach czy snowboardzie. Zdarza się, że niektóre stoki zostają zamknięte, ponieważ nawet sztuczne naśnieżanie nie jest wystarczające, by umożliwić zjazdy. Jednak kiedy spadnie śnieg, a temperatura zbliży się do zera, tłumów przybywa w błyskawicznym tempie.
Od pewnego czasu Zakopane nie słynie już wyłącznie z popularnego wśród turystów kierunku wypoczynkowego oraz atmosfery nie do podrobienia, a panującej tam pod każdym względem drożyzny. Jeden z czytelników "Tygodnika Podhalańskiego" podzielił się z tamtejszą redakcją paragonem, na którym widniała kwota do zapłaty za kurs obejmujący niewiele ponad 2 km. Internauci nie dowierzają, a kierowcy łapią się za głowy.Po kuriozalnie drogich kwaterach w okresie sylwestrowym, wysokich rachunkach w restauracjach i kwocie do zapłaty za skorzystanie z toalety, która przez wielu mogła zostać potraktowana jak żart, przyszedł czas na "paragon grozy" prosto z zakopiańskiej taksówki. W sieci ukazało się zdjęcie paragonu, który kierowca wręczył turyście po pokonaniu 2,2 km.
Wybierając się za granicę lepiej przeczytać podstawowe informacje o panującej w danym kraju kulturze, jego mieszkańcach, a także lokalnym języku. Okazuje się, że powinniśmy sprawdzać także polskie słowa. Niektóre rodzime wyrażenia mogą znaczyć zupełnie co innego poza ojczyzną, a nawet wpakować nas w poważne kłopoty.Wydawać by się mogło, że trudno znaleźć podobne, a co dopiero identycznie brzmiące słowa w języku polskim oraz językach, którymi posługują się mieszkańcy innych krajów, np. Turcji, Portugalii, Włoch czy Grecji. Przed wyjazdem za granicę lepiej sprawdzić, jakie wyrażenia mogą zostać odebrane w pokrętny, a nawet niegrzeczny i obraźliwy sposób. Choć dla nas są zupełnie zwyczajne, bywają sytuacje, które ku naszemu zdziwieniu kończą się nieporozumieniem… a nawet bójką.
Celnicy pracujący na lotniskach są przyzwyczajeni do znajdywania naprawdę dziwnych przedmiotów w bagażach turystów. Jednak sytuacja, która miała niedawno miejsce na Lotnisku Chopina w Warszawie, wyraźnie ich zaskoczyła. Ku ich zdziwieniu, jedna z paczek miała w sobie żywy prezent, który nigdy nie powinien znaleźć się w Polsce.Tym razem w zatrzymanej przez celników paczce nie było wyrobów tytoniowych ani niedozwolonych leków. Celnicy sami nie wierzyli własnym oczom, kiedy okazało się, że w paczce, która do Warszawy dotarła z Indonezji, znajduje się 10 żywych koralowców rafotwórczych chronionych na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej.
IMGW ostrzega przed niebezpieczną, zimową aurą i wydaje alerty, które dotyczą mieszkańców prawie całej Polski. Nad nasz kraj nadciąga niż, który sprowadzi nie tylko opady śniegu, ale także niszczący wiatr. Szczególną ostrożność powinni zachować nie tylko kierowcy na drogach, ale także wszyscy przebywający na zewnątrz.Trwający weekend nie zapowiada się najlepiej, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, ale i panującą aurę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma wątpliwości, że w zdecydowanej większości kraju dadzą o sobie znać nie tylko intensywne opady śniegu i silny wiatr, ale i niekorzystny biometr.
Wszystko wskazuje na to, że nie tylko miłośnicy cieplejszych dni nie mogą doczekać się już zakończenia zimy. Przyroda również się niecierpliwi. Choć finału kalendarzowego sezonu jeszcze nie widać na horyzoncie, temperatury w ostatnim czasie mogłyby na to wskazywać. Nic dziwnego, że flora i fauna tak odczytały te sygnały i zaczęły wariować.W związku ze stosunkowo wysoką temperaturą na początku stycznia, w niektórych częściach Polski zaczęły budzić się do życia nie tylko zwierzęta, ale również roślinność. Jednak leśnicy ostrzegają, że nie ma się z czego cieszyć - takie zjawisko może przyczynić się do poważnych kłopotów.
Złodzieje po raz kolejny udowodnili, że nie wiedzą, czym jest sumienie. O historii, jaka go spotkała, opowiedział ratownik, który pracuje na jednym z podhalańskich stoków narciarskich. Gdy udzielał poszkodowanemu pomocy, ktoś dobrał się do jego nart.Perfidna kradzież miała miejsce na stoku w miejscowości Suche nieopodal Zakopanego. Bartłomiej Zając zajął się poszkodowanym narciarzem i zupełnie nie przeszło mu przez myśl, żeby kątem oka zerkać na swoje narty, bo ktoś może je ukraść. Jednak przekonał się, że dla złodziei nie ma czegoś takiego jak "przyzwoitość".
Podczas korzystania z wagonika wyciągu narciarskiego polski turysta zorientował się, że tuż obok niego siedzi Rosjanin. Zważywszy na konflikt na terenie Ukrainy, nie był w stanie utrzymać nerwów na wodzy i dosadnie powiedział, co myśli o rosyjskim narodzie i inwazji na sąsiednie państwo, którą rozpoczęli w ubiegłym roku. Kłótnia eskalowała w ciągu kilku sekund, padły mocne słowa. Polacy uwielbiający zimowe szaleństwo często wybierają podróż zagranicę, zamiast wypoczynku w rodzimych kurortach narciarskich. Jednym z popularnych kierunków jest choćby Francja, a konkretnie miejscowość Courchevel. Jednak ten turysta, wybierając Zakopane, mógłby oszczędzić sobie nerwów w ostrej potyczce słownej z Rosjaninem, która go spotkała.
Jeszcze do niedawna jednym z najpopularniejszych sposobów na przemieszczanie się po Polsce były Polskie Koleje Państwowe. Jednak wiele wskazuje na to, że część pasażerów może odwrócić się od podróżowania pociągami. Wszystko za sprawą podwyżek w cenach biletów na przejazd PKP Intercity.Spółka PKP Intercity wraz z nadejściem nowego roku poinformowała, że podnosi ceny biletów za przejazd ich pociągami. W grę wchodzą podwyżki od 11,8 do 17,8 proc. Zabieg ten uzasadniano wzrostem cen prądu. Zmiany weszły w życie 11 stycznia br. Jak mają się w rzeczywistości?