Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Jak obchodzi się Tłusty czwartek w innych krajach? W Chicago królują polskie pączki
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 16.02.2023 16:31

Jak obchodzi się Tłusty czwartek w innych krajach? W Chicago królują polskie pączki

None
pixabay/jarmoluk

Już dzisiaj wypada Tłusty czwartek, najważniejsze święto dla miłośników pączków. Ogromne kolejki po wypieki ustawiają się nie tylko w polskich miejscowościach, ale nawet w Chicago. Dobra Bielinski to Polka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Jest właścicielką Delightful Pastries - cukierni, w której powstają prawdziwe cuda, a widząc je, aż cieknie ślinka. 

Kiedy wypada Tłusty czwartek?

Data, kiedy obchodzimy Tłusty czwartek, jest ruchoma, a co za tym idzie, co roku przypada na inny dzień. Wszystko dlatego, że zawsze wypada na 52 dni przed Wielkanocą, rozpoczynając ostatni tydzień karnawału, po którym następuje już wielki post. Jego tradycja sięga czasów pogańskich. Objadając się tłustościami, świętowano wówczas odejście zimy i początek wiosny.

Choć w przeszłości były to głównie mięsa i słonina, w Polsce w XVI wieku zaczął się zwyczaj słodkiej wersji pączków nadzianych najczęściej przetworami owocowymi. Obecnie równie dużą popularnością cieszą się też faworki, zwane także chrustem lub chruścikiem w niektórych regionach naszego kraju.

Dziś chyba nikt nie odmówi sobie chwili przyjemności, w końcu jak można się oprzeć tak apetycznym smakołykom. Jednakże mało kto zdaje sobie sprawę, że za oceanem „Paczki Day” to święto, które przypadło do gustu nie tylko przedstawicielom amerykańskiej Polonii, ale także wszystkim innym mieszkańcom Chicago.

Chaos na lotniskach w Niemczech. Lufthansa uziemiona w wyniku awarii systemu

Paczki Day w Stanach Zjednoczonych

Odpowiednikiem Tłustego czwartku obchodzonym w Stanach Zjednoczonych jest Dzień Pączka. To święto, w odróżnieniu od Polski, celebruje się na dzień przed Środą Popielcową. Amerykanie, podobnie jak my, nie żałują sobie wypieków z pysznym słodkim nadzieniem, które zjadają w towarzystwie rodziny lub znajomych.

W tym okresie nietrudno również znaleźć pączki w miejscowych piekarniach i cukierniach. Jednak udając się do takiego miejsca, należy liczyć się z tym, że tak różnorodna oferta na pewno nie pozwoli na spróbowanie tylko jednego rodzaju.

 

Chicago wiedzie prym w sprzedaży polskich wypieków

W amerykańskim programie "Daytime Chicago" przed kamerami wystąpiła Dobra Bielinski, która prowadzi cukiernię "Delightful Pastries". Kobieta opowiedziała o tradycyjnych wypiekach, goszczących w Tłusty czwartek w każdym polskim domu.

Mieszkająca w Chicago Dobra, która najprawdopodobniej ma polskie korzenie, nie tylko zaprezentowała swoje wypieki, ale także pokazała, jak przebiega cały proces ich nadziewania. W swoich słodkich dziełach stara się łączyć najlepsze składniki, jakie tylko jest w stanie dostać. Nie zapomina jednak o tradycyjnym polskim nadzieniu, jakim są śliwkowe powidła i różany dżem.

Podobnie, jak w najbardziej znanych i obleganych przez klientów polskich cukierniach, zamówienia na pączki należy składać z wyprzedzeniem. Przedsprzedaż obowiązuje do piątku 17 lutego, a odbiór słodkości następuje w niedzielę. Wszystkie pozostałe osoby muszą odstać swoje w kolejce, aby skosztować osławionych delicji z Polski.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: youtube; nationaltoday.com