Turysci.pl

pixabay/jarmoluk

Jak obchodzi się Tłusty czwartek w innych krajach? W Chicago królują polskie pączki

16 Lutego 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Już dzisiaj wypada Tłusty czwartek, najważniejsze święto dla miłośników pączków. Ogromne kolejki po wypieki ustawiają się nie tylko w polskich miejscowościach, ale nawet w Chicago. Dobra Bielinski to Polka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Jest właścicielką Delightful Pastries - cukierni, w której powstają prawdziwe cuda, a widząc je, aż cieknie ślinka. 

Kiedy wypada Tłusty czwartek?

Data, kiedy obchodzimy Tłusty czwartek, jest ruchoma, a co za tym idzie, co roku przypada na inny dzień. Wszystko dlatego, że zawsze wypada na 52 dni przed Wielkanocą, rozpoczynając ostatni tydzień karnawału, po którym następuje już wielki post. Jego tradycja sięga czasów pogańskich. Objadając się tłustościami, świętowano wówczas odejście zimy i początek wiosny.

Choć w przeszłości były to głównie mięsa i słonina, w Polsce w XVI wieku zaczął się zwyczaj słodkiej wersji pączków nadzianych najczęściej przetworami owocowymi. Obecnie równie dużą popularnością cieszą się też faworki, zwane także chrustem lub chruścikiem w niektórych regionach naszego kraju.

Dziś chyba nikt nie odmówi sobie chwili przyjemności, w końcu jak można się oprzeć tak apetycznym smakołykom. Jednakże mało kto zdaje sobie sprawę, że za oceanem „Paczki Day” to święto, które przypadło do gustu nie tylko przedstawicielom amerykańskiej Polonii, ale także wszystkim innym mieszkańcom Chicago.

Chaos na lotniskach w Niemczech. Lufthansa uziemiona w wyniku awarii systemu

Chaos na lotniskach w Niemczech. Lufthansa uziemiona w wyniku awarii systemu

CZYTAJ DALEJ

Paczki Day w Stanach Zjednoczonych

Odpowiednikiem Tłustego czwartku obchodzonym w Stanach Zjednoczonych jest Dzień Pączka. To święto, w odróżnieniu od Polski, celebruje się na dzień przed Środą Popielcową. Amerykanie, podobnie jak my, nie żałują sobie wypieków z pysznym słodkim nadzieniem, które zjadają w towarzystwie rodziny lub znajomych.

W tym okresie nietrudno również znaleźć pączki w miejscowych piekarniach i cukierniach. Jednak udając się do takiego miejsca, należy liczyć się z tym, że tak różnorodna oferta na pewno nie pozwoli na spróbowanie tylko jednego rodzaju.

 

Chicago wiedzie prym w sprzedaży polskich wypieków

W amerykańskim programie "Daytime Chicago" przed kamerami wystąpiła Dobra Bielinski, która prowadzi cukiernię "Delightful Pastries". Kobieta opowiedziała o tradycyjnych wypiekach, goszczących w Tłusty czwartek w każdym polskim domu.

Mieszkająca w Chicago Dobra, która najprawdopodobniej ma polskie korzenie, nie tylko zaprezentowała swoje wypieki, ale także pokazała, jak przebiega cały proces ich nadziewania. W swoich słodkich dziełach stara się łączyć najlepsze składniki, jakie tylko jest w stanie dostać. Nie zapomina jednak o tradycyjnym polskim nadzieniu, jakim są śliwkowe powidła i różany dżem.

Podobnie, jak w najbardziej znanych i obleganych przez klientów polskich cukierniach, zamówienia na pączki należy składać z wyprzedzeniem. Przedsprzedaż obowiązuje do piątku 17 lutego, a odbiór słodkości następuje w niedzielę. Wszystkie pozostałe osoby muszą odstać swoje w kolejce, aby skosztować osławionych delicji z Polski.

  • Janusz spod Łęczycy i niewiasta Sara. Jaką romantyczną legendę kryje Łódź?
  • W samolocie położyła bose stopy na podłokietniku. Współpasażerka dała jej porządną lekcję
  • Zamek niczym z Harry'ego Pottera mieści się w Polsce. Pałac w Mosznej oddaje magiczny klimat

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

źródło: youtube; nationaltoday.com

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Dwaj piloci pili kawę i jedli ciasto w kokpicie podczas lotu. Co gorsze, sami pochwalili się zdjęciem
Czytaj więcej >

Świat

Nie do wiary, na co wpadł steward z Indii. Był pewien, że jego skrytki nikt nie odkryje
Czytaj więcej >

Świat

Cały samolot zaczął się trząść po tym, co zrobił kontroler lotów. Pasażerowie nie mogli wytrzymać
Czytaj więcej >

Świat

To najszczęśliwsze kraje. Niewiarygodne, jakie miejsce tym razem zajęła Polska
Czytaj więcej >

Świat

Koniec z małymi buteleczkami i wyjmowaniem telefonu na taśmę. Brytyjskie lotnisko wprowadza rewolucję
Czytaj więcej >

Świat

Lecieli w podróż poślubną. Film z samolotu podbił internet. Jedni się śmieją, drudzy oburzają
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]