Turysci.pl

facebook/Zawsze w drodze

Zamek niczym z Harry'ego Pottera mieści się w Polsce. Pałac w Mosznej oddaje magiczny klimat

13 Lutego 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Świat oszalał na punkcie Hogwart's Legacy, gry akcji RPG osadzonej w czarodziejskim świecie znanym z serii o Harrym Potterze. Dla wielu fanów świata wykreowanego przez J.K. Rowling może to być duże zaskoczenie, ale w Polsce znajduje się zamek przypominający Szkołę Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Imponująca budowla znajduje się w Mosznie w województwie opolskim. To obowiązkowy punkt do zwiedzenia dla wszystkich potteromaniaków.

Żaden podróżnik po Polsce nie zaprzeczy, że nasz kraj skrywa naprawdę wiele urokliwych miejsc. Jednym z nich jest Pałac w Mosznej, który swoim wyglądem przypomina miejsce znane wszystkim miłośnikom przygód, które wyszły spod pióra J.K. Rowling.

Polski Hogwart - perła na mapie Opolszczyzny

Prawdopodobnie nie ma na świecie osoby, która nie słyszałaby chociaż raz w życiu tych dwóch słów: „Harry Potter”. Seria książek i filmów o nastoletnim czarodzieju z charakterystyczną blizną znalazła uznanie także wśród odbiorców w Polsce, a niedawna premiera najnowszej gry Hogwart's Legacy z pewnością skłania ku wycieczkom w miejsca, w których nagrywano filmową serię.

Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na udanie się w podróż śladami Harry'ego Pottera, Hermiony Granger oraz Rona Weasleya, mogą z bliska przyjrzeć się budowli przypominającej zamek z czarodziejskiego uniwersum. Wystarczy udać się do Mosznej, aby na własne oczy zobaczyć polski Hogwart.

Budowla przypominająca miejsce, w którym uczyli się czarodzieje, znajduje się w miejscowości Moszna położonej w województwie opolskim. Wszyscy przybyli turyści prócz niej mają szansę zwiedzić także jej urokliwą okolicę - park i stadninę koni.

Nazwa pałacu wzięła się od nazwiska rodziny Moschin, która zamieszkiwała tamte tereny w XIV wieku, jednak jego historia sięga jeszcze dużo dalej wstecz. Za jego wygląd odpowiedzialny jest syn Huberta von Tiele, który kupił wieś i dziedziczki fortuny innego rodu - Valesi Winckler. Za cel postawił sobie połączenie jak największej ilości stylów, dlatego teraz możemy podziwiać tam elementy gotyckie, barokowe i renesansowe.

Reprezentacyjne sale, halle, ukryte pomieszczenia - w sumie w pałacu znajduje się aż 65 komnat i 99 wież. Nie ma się co dziwić, że wizyta w kompleksie pałacowym to prawdziwa gratka nie tylko dla fanów Harry'ego Pottera, ale także amatorów fotografii czy pasjonatów architektury.

Wszyscy zainteresowani mają okazję zwiedzić pałac sami bądź z przewodnikiem, który na pewno zdradzi wiele interesujących ciekawostek na jego temat. To również świetne miejsce dla fanów przyrody, ponieważ ogrody i park otaczające pałac dzięki swojej różnorodności niewątpliwie wiosną i latem zrobią na niemałe wrażenie.

Pałac w Mosznej - miejsce jak z filmu o Harrym Potterze

Piękny XIX-wieczny pałac w Mosznej jest wręcz idealnym miejscem na spędzenie wakacji i ferii zimowych, a organizatorzy kolonii utrzymanych w czarodziejskiej atmosferze zapraszają najmłodszych do udziału w wielu ciekawych zajęciach. Do wyboru m.in. astronomia, zielarstwo, mineralogia, szyfrowanie wiadomości, mitologia słowiańska i wiele innych. Dzieci mają także możliwość przebrania się w czarodziejskie szaty, w których zwiedzanie i udział w lekcjach magii na pewno zapamiętają na długo.

Wizyta w tym miejscu to doskonała okazja do przypomnienia sobie losów młodego czarodzieja, którego losy z zapartym tchem śledzili ludzie na całym świecie. Nie ma się co dziwić, że zamek w Mosznej przyciąga turystów nie tylko z okolicy, ale i całej Polski, a nawet zagranicy.

Co ciekawe, polskim Hogwartem nazywa się również niedokończony zamek w Łapalicach w województwie pomorskim. Niegdyś burmistrz Kartuz upatrywał w nim nawet obiekt, który przyciągnie w okolicę turystów, jednak aktualnie jego niewyremontowane, rozpadające się wnętrza nie są przystosowane do zwiedzania, co być może zmieni się w najbliższej przyszłości.

  1. "Najwyższy stopień zagrożenia". Cały obszar Tatr został zamknięty

  2. Pokazała, co się wyprawia na stoku pod Zakopanem. Nawet psy jeżdżą na nartach?

  3. Gdzie spędzić ferie w Polsce? 5 najpiękniejszych miejsc w zimowej odsłonie

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

źródło: nocowanie.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Ceny wstępu na molo w Sopocie znów poszły w górę. Za mały spacerek zapłacisz krocie
Czytaj więcej >

Polska

Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Czytaj więcej >

Polska

Kolejne pociągi Pendolino na torach w Polsce. Wiemy, gdzie pojadą superszybkie pociągi
Czytaj więcej >

Polska

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje”
Czytaj więcej >

Polska

Grotołazi utknęli w jaskini w Tatrach. Na ratunek ruszyło dziesięciu ratowników
Czytaj więcej >

Polska

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]