Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > "Najwyższy stopień zagrożenia". Cały obszar Tatr został zamknięty
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 04.02.2023 14:44

"Najwyższy stopień zagrożenia". Cały obszar Tatr został zamknięty

"Najwyższy stopień zagrożenia". Cały obszar Tatr został zamknięty
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Od dzisiejszego poranka tj. 4 lutego 2023 roku wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrzańskim Parku Narodowym. W związku z tym cały obszar Tatr Polskich został zamknięty aż do odwołania. To pierwsza taka sytuacja w historii parku.

W sobotę rano, na wniosek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Tatrzański, Park Narodowy został zamknięty dla turystów. Zakaz wstępu w góry obowiązuje na szlakach pieszych, nartostradach oraz trasach i szlakach narciarskich. Decyzje mają obowiązywać aż do odwołania.

Pierwsza taka sytuacja w historii Tatrzańskiego Parku Narodowego

Warunki w górach są niebezpieczne dla ludzi na tyle, że sama obecność może doprowadzić do sytuacji zagrażającej życiu. Lawiny wielokrotnie udowadniały już, że z żywiołem nie ma żartów i nie należy igrać w ich obliczu z losem. W związku z tym, zamknięcie terenu Tatrzańskiego Parku Narodowego było najrozsądniejszym rozwiązaniem.

- Jeszcze nie zdarzyło się, żeby cały park był zamknięty ze względu na zagrożenie lawinowe. Mamy czwarty, czyli w warunkach tatrzańskich najwyższy stopień zagrożenia - mówił Tomasz Zając, przewodnik tatrzański.

Szalejące lawiny stanowią zagrożenie nawet dla przebywających w dolinach ludzi. Eksperci ostrzegają, że w przypadku największych osypów, mogą one nie tylko dotrzeć do jej dna, a nawet zatrzymać się na przeciwnym stoku.

Lawiny szaleją w Tatrach

Poważne zagrożenie w górach sieją nie tylko obfite opady śniegu, ale także niezwykle porywisty wiat. Jego porywy bardzo często przekraczają prędkość 100 km/h. Na profilu facebookowym Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego możemy dotrzeć do nagrania, na którym widać kolejną z lawin, tym razem schodzącą wprost do Morskiego Oka.

- Dzisiaj z Marchwicznej Przełęczy zeszły trzy lawiny. Pierwsza, pyłowa, wpadła na lód Morskiego Oka, druga wyłamała taflę jeziora, trzecia jeszcze bardziej wyłamała lód. Schodki zejściowe całkowicie zasypane, warstwy śniegu pod moreną sięgają 7 metrów! Ponadto z rejonu Białego Żlebu zeszła lawina, która przecięła drogę do Morskiego Oka. Kolejna prawdopodobnie zeszła bliżej wejścia na Świstówkę - widać połamane drzewa, też dosięgła drogi - czytamy w poście.

Tomasz Zając zauważa, że w najbliższych dniach nie ma co liczyć na poprawę warunków panujących w polskich Tatrach. Choć na poniedziałek prognozuje się poprawę pogody, pojawienie się słońca w praktyce oznacza jeszcze większe zagrożenie zejścia lawiny.

  1. Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego

  2. Stewardessa znalazła w toalecie ręcznie napisaną kartkę. Natychmiast wezwała pomoc

  3. Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: tvn24.pl