Turysci.pl > Polska > Janusz spod Łęczycy i niewiasta Sara. Jaką romantyczną legendę kryje Łódź?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 14.02.2023 12:37

Janusz spod Łęczycy i niewiasta Sara. Jaką romantyczną legendę kryje Łódź?

Janusz spod Łęczycy i niewiasta Sara. Jaką romantyczną legendę kryje Łódź
facebook/Łódź zwana pożądaniem - przewodnik po Łodzi; fot. Sebastian Miłaczewski

Chociaż Łódź jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że legenda o powstaniu nazwy miejscowości mogłaby posłużyć jako inspiracja do stworzenia scenariusza romansu. 14 lutego, czyli w dniu kiedy wszyscy zakochani obchodzą Walentynki, warto poznać tę historię lepiej.

Jedna z największych tajemnic związanych z etymologią nazw miejscowości w Polsce dotyczy początków miasta Łodzi. Prawdziwą kolebką miasta była wieś Łodzia (Lodza), jednak według lokalnej legendy ma ono bardziej skomplikowaną historię, niż mogłoby się pierwotnie wydawać. Zapewniamy, że nie brakuje w niej romantyzmu, sekretu, ani nutki niepewności.

Skąd się wzięła nazwa Łódź, skoro miasto leży pośrodku lądu? Historia Janusza i Sary wiele wyjaśnia

Początki legendy sięgają odległych czarów, kiedy w pobliżu borów pod Łęczycą mieszkał Janusz, który wraz z ojcem i trzema starszymi braćmi trudnił się bartnictwem. Najmłodszy syn Bartłomieja był utalentowanym stolarzem, dzięki czemu rodzina regularnie się wzbogacała. To wzbudziło zazdrość w łęczyckiej szlachcie, która uknuła podstęp. Do domu bartnika wysłano list, który informował, że Janusz został powołany do wojska.

Chłopak zorientował się, że padł ofiarą oszustwa, w związku z czym postanowił uciec, oby jak najdalej od domu rodzinnego. Zanim jednak to uczynił, udał się na ostatnie polowanie.

Spacerując wśród leśnych zakątków, Janusz zobaczył pośród boru młodą dziewczynę i zadurzył się w niej od pierwszego wejrzenia. Po chwili dowiedział się, że ma na imię Sara. Niewiasta odwzajemniła jego uczucia i oboje zakochali się w sobie bez pamięci. Ukochana zdecydowała, że wyruszy z nim w nieznane. Wsiedli do łódki i razem przemierzali podmokłe tereny łódzkiej puszczy. Dopiero gdy wpłynęli na mieliznę, wyciągnęli ją na brzeg.

Trudne warunki, które mocno ograniczały widoczność oraz ulewny deszcz spowodowały, że Janusz i Sara zdecydowali się odwrócić łódkę, która przypłynęli i schować się pod nią. Tam spędzili noc.

Poranek powitał ich cudownym widokiem. Był najlepszą rekompensatą za trud dni poprzednich. Zakochani ujrzeli piękny krajobraz puszczy, a do ich uszu docierał śpiew ptaków. Od razu zdecydowali, że chcą zostać tam na zawsze.

Ze względu na talent Janusza, w niedługim czasie powstała tam pierwsza chatka, którą zamieszkali. Po czasie okolica zaczęła się rozrastać, a na cześć łódki, która dała schronienie Sarze i Januszowie pierwszej nocy, nazwano ją Łódką. Jej pierwszym sołtysem został mężczyzna. Wiek później król Władysław Jagiełło nadał miejscowości prawa miejskie i nawiązując do historii - nazwę Łódź.

Walentynki w Łodzi

Biorąc pod uwagę przytoczoną legendę, trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że Łódź jest jednym z najlepszych miejsc w Polsce, w których zakochani mogą celebrować swoją miłość. W dniach 14-18 lutego dodatkową atrakcją w Łodzi jest tramwaj udekorowany serduszkami wyjeżdżający na ulice miasta. Jego kurs, prócz tego zwanego pożądaniem, obejmuje trasę z Retkini na Augustów.

Bez dwóch zdań ośrodek akademicki, kulturalny i przemysłowy leżący w samym sercu Polski to jeden z kierunków, którzy zakochani mogą odwiedzić podczas romantycznej podróży.

  1. "Najwyższy stopień zagrożenia". Cały obszar Tatr został zamknięty

  2. Pokazała, co się wyprawia na stoku pod Zakopanem. Nawet psy jeżdżą na nartach?

  3. Gdzie spędzić ferie w Polsce? 5 najpiękniejszych miejsc w zimowej odsłonie

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: dziswlodzi.pl; lodzinfo.pl