Turysci.pl

facebook/Lasy Państwowe

Tajemnicze znaki w leśnych ostępach. Co oznacza ten symbol na drzewach?

3 Lutego 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Wszyscy uważni miłośnicy leśnych wędrówek na pewno nie raz zaobserwowali na drzewach tajemnicze znaki, a nawet litery. Jesteśmy przekonani, że większość nie wie, co oznaczają i to pytanie nurtuje ich od dłuższego czasu. Poniżej rozwiązujemy tę zagadkę raz na zawsze!

Okazuje się, że znaki narysowane na drzewach nie tylko wyznaczają poszczególne szlaki, ale także odnoszą się do ważnych informacji o szeroko pojętej ochronie lasu . Leśnicy umieszczają je tam nie przez przypadek. Co zatem kryje się za specyficznymi malunkami na korach drzew?

"JP" na leśnych drzewach

Nie ma się co dziwić, że największe zainteresowanie wśród spacerowiczów wzbudzają litery "JP", które poszczególnych grupach społecznych ma wulgarne znaczenie uderzające w policję. Jednak leśnicy, pisząc je na drzewach, zdecydowanie nie mają na celu nikogo obrażać.

Białe litery wypisane na korze drzewa z numerem, mają za zadanie informować o granicach tak zwanych partii kontrolnych jesiennych poszukiwań pierwotnych szkodników sosny. Dzięki nim leśnicy mogą ocenić, czy i które rośliny są narażone na pojawienie się szkodników.

Litery na drzewach - co oznaczają?

Wyżej wspominane litery nie są jedynymi, na które można natknąć się podczas leśnej wędrówki. Różnie często oczom spacerowiczów ukazuje się także "E". W tym przypadku oznaczenie dotyczy drzew niespełniających norm produkcyjnych, a w lesie pozostawia się je, by zwiększały różnorodność biologiczną. Oprócz tego mogą pojawić się na pniach mających dziuple i gniazda o średnicy większej niż 25 cm. Świadczą także, że te drzewostany są siedliskiem chronionych gatunków roślin, grzybów, zwierząt oraz posiadają owocniki hub.

Z kolei "K" lub "KE" oznacza obszar na granicy kępy ekologicznej. To nic innego jak fragmenty drzewostanu pozostawionego do naturalnego rozkładu. Co ważne, tam często chronią się zwierzęta.

- Z czasem jest źródłem martwego drewna w różnych postaciach: stojącego, leżącego, martwych konarów czy obłamanych gałęzi, miejscem bytowania wielu mikroorganizmów, owadów i grzybów - zwracają uwagę leśnicy z Lasów Państwowych.

  1. Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego

  2. Stewardessa znalazła w toalecie ręcznie napisaną kartkę. Natychmiast wezwała pomoc

  3. Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

źródło: o2.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Ceny wstępu na molo w Sopocie znów poszły w górę. Za mały spacerek zapłacisz krocie
Czytaj więcej >

Polska

Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Czytaj więcej >

Polska

Kolejne pociągi Pendolino na torach w Polsce. Wiemy, gdzie pojadą superszybkie pociągi
Czytaj więcej >

Polska

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje”
Czytaj więcej >

Polska

Grotołazi utknęli w jaskini w Tatrach. Na ratunek ruszyło dziesięciu ratowników
Czytaj więcej >

Polska

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]