Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Najbardziej tajemnicze miejsce na Mazurach. Piramida w Rapie rozbudza wyobraźnię
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 04.02.2023 11:59

Najbardziej tajemnicze miejsce na Mazurach. Piramida w Rapie rozbudza wyobraźnię

Najbardziej tajemnicze miejsce na Mazurach. Piramida w Rapie rozbudza wyobraźnię (1)
Janericloebe, Public domain, via Wikimedia Commons; tiktok/polskie.regiony

Piramida w Rapie to budowla owiana nie tylko tajemnicą, ale i miejscowymi legendami pobudzającymi wyobraźnię. Ukryta wśród drzew i mokradeł budowla przyciąga w swoje tereny wielu turystów. Skąd się tam wzięła i co znajduje się w jej wnętrzu?

Okazuje się, że aby zobaczyć piramidy, wcale nie trzeba lecieć do Egiptu. Wystarczy udać się do Rapy. To miejscowość położona w województwie warmińsko-mazurskim. W XIX wieku, gdy teren należał do Prus Wschodnich stacjonowała tam rodzina von Farenheid, która wieś wykupiła od Christopha von Rap - stąd wzięła się jej nazwa.

Piramida w Rapie - co skrywa jej wnętrze?

Głowa rodziny von Farenheid - baron Friedrich fascynował się starożytnym Egiptem. W związku z tym zapragnął, by rodzinny grobowiec powstał na wzór tamtejszych piramid. Z założenia budowla miała być nie tylko podobna wizualnie, ale chciał, aby warunki w jej wnętrzu były odpowiednie do mumifikacji ciała.

Piramida w Rapie powstała na podstawie kwadratu o boku 10,4 m, a jej szczyt znajduje się aż na 15,9 m. Ściany są pochylone pod kątem 51°52′, dokładnie tak jak w przypadku egipskich budowli. Jako pierwsza w rodzinnym grobowcu spoczęła trzyletnia córka barona zmarła na szkarlatynę w 1811 roku. Wraz z kolejnymi latami, dołączali do niej inni członkowie rodziny, w tym sam jej pomysłodawca.

Na przestrzeni lat budowla wielokrotnie ulegała zniszczeniu. Po śmierci członków rodziny stała się zapomniana, w trakcie wojny żołnierze szukali w niej skarbów, a jeszcze do niedawna stała otworem przez dewastację wandali. Jednak po latach doczekała się renowacji. Teraz cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, w których wzbudza wiele skrajnych emocji.

Grobowiec owiany tajemnicami

Okazuje się, że lokalizacja, w której wybudowano mauzoleum, nie była przypadkowa. Mówi się, że to miejsce mocy, gdzie przecinają się linie geometryczne. Według miejscowych podań, lata temu w okolicy piramidy wybuchła zaraza, wskutek której zmarły prawie wszystkie zwierzęta rolne. Miejscowi zaczęli obwiniać za to mumie. Chcąc ją pokonać, zdecydowali obciąć im głowy. W odwecie duchy miały straszyć ludność, w związku z czym piramidę okrzyknięto nawiedzoną.

Inna miejscowa legenda opowiada o mężczyźnie, który zdecydował się wyjąć z grobowca cześć szkieletu, a niecały tydzień później popełnił z niewiadomych przyczyn samobójstwo. Budowla ma być również połączona podziemnymi korytarzami z zamkiem, a w jego lochach rzekomo ukryty jest drogocenny skarb.

@polskie.regiony Piramida w Rapie #piramida #mazury #warmiamazury #wakacje #polskiewakacje #polskieregiony #poland ♬ Egipto (Canción de Música Popular Tradicional) - Efectos de Sonido

  1. Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego

  2. Stewardessa znalazła w toalecie ręcznie napisaną kartkę. Natychmiast wezwała pomoc

  3. Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródo: plannawypad.pl; buzz.gazeta.pl