Turysci.pl
Paczka z żywym prezentem. Celnicy pokazali, co znaleziono w przesyłce do Polski

facebook/Warszawskie ZOO

Paczka z żywym prezentem. Celnicy pokazali, co znaleziono w przesyłce do Polski

21 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska - Turyści

Celnicy pracujący na lotniskach są przyzwyczajeni do znajdywania naprawdę dziwnych przedmiotów w bagażach turystów. Jednak sytuacja, która miała niedawno miejsce na Lotnisku Chopina w Warszawie, wyraźnie ich zaskoczyła. Ku ich zdziwieniu, jedna z paczek miała w sobie żywy prezent, który nigdy nie powinien znaleźć się w Polsce.

Tym razem w zatrzymanej przez celników paczce nie było wyrobów tytoniowych ani niedozwolonych leków. Celnicy sami nie wierzyli własnym oczom, kiedy okazało się, że w paczce, która do Warszawy dotarła z Indonezji, znajduje się 10 żywych koralowców rafotwórczych chronionych na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej.

Koralowce znalezione w przesyłce na polskim lotnisku

Czaszki czy skóry dzikich zwierząt to tylko niektóre skonfiskowane okazy, jakie można podziwiać w gablocie wystawionej przez celników na Lotnisku Chopina w Warszawie. Do listy zaskakujących znalezisk, znalezionych podczas kontroli przesyłek pocztowych, mogą teraz doliczyć zawartość paczki, która przyleciała do Polski z Indonezji.

Izba Administracji Skarbowej w Warszawie wystosowała komunikat, z którego wynika, że w środku przesyłki znaleziono woreczki z wodą, w których znajdowały się z kolei żywe koralowce rafotwórcze. Nielegalnie próbowano przetransportować je z Indonezji. Ich transport do Polski jest możliwy jedynie po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia, którego zatrzymana osoba nie posiadała.

Czy to już wiosna Przyroda zwariowała. W Bieszczadach dostrzeżono rzadkie zjawisko

Czy to już wiosna? Przyroda zwariowała. W Bieszczadach dostrzeżono rzadkie zjawisko

CZYTAJ DALEJ

- Transport koralowców naraża je na silny stres, a czas ma wpływ na ich żywotność. Im dłuższa podróż, tym szanse ich przeżycia maleją. Należy im zapewnić podróż w zbiornikach z wodą spełniającą wszystkie niezbędne do ich przeżycia parametry: temperatury, pH, zasolenia - można dowiedzieć się z komunikatu Krajowej Administracji Skarbowej.

Importerowi, który zdecydował się na nielegalny transport okazów CITES może grozić kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do nawet pięciu lat.

Co dalej z koralowcami? Wkrótce mogą stać się atrakcją warszawskiego zoo

Jak wynika z komunikatu IAS Warszawa, zabezpieczone koralowce trafiły do stołecznego zoo. Dzięki szybkiej i świadomej interwencji zarówno funkcjonariuszy, jak i pracowników warszawskiego ogrodu zoologicznego, udało się uratować wszystkie 10 okazów.

- Transport, brak cyrkulacji wody oraz niska temperatura otoczenia stanowiły bardzo duże zagrożenie dla życia koralowców. Konieczne było natychmiastowe zapewnienie im odpowiednich warunków - czytamy na stronie warszawskiej placówki, która przejęła zatrzymane okazy.

W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie koralowce trafiły do warunków zbliżonych do ich naturalnych oraz pod obserwację specjalistów. Jak wyjaśniono w jednym z komentarzy pod wpisem, obecnie wrażliwe żyjątka mieszkają w zbiorniku kwarantannowym na zapleczu. Na ekspozycję będą mogły trafić dopiero po otrzymaniu sądowego wskazania Warszawskiego ZOO jako miejsca ich przetrzymywania.

- Decydując się na prywatny kawałek oceanu w swoim domu, kupujmy koralowce tylko z legalnych źródeł. Dokładnie pytajmy o pochodzenie zwierząt i dokumentację. Pamiętajmy, że od naszych decyzji zależy przetrwanie nie tylko raf, ale także wielu gatunków od nich zależnych - apelują pracownicy warszawskiego zoo.

  1. Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego

  2. Stewardessa znalazła w toalecie ręcznie napisaną kartkę. Natychmiast wezwała pomoc

  3. Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

unsplash/Simon Shim

Najdziwniejsze potrawy świata. Przyprawiają o gęsią skórkę, tylko nieliczni odważyliby się ich spróbować

Każdy miłośnik podróży oraz smakowych eksperymentów doskonale wie, że niektóre dania, uchodzące za przysmak w danym kraju, w innym mogą wywoływać obrzydzenie, a nawet kontrowersje. Oczywiście nietuzinkowe potrawy to świetna okazja do poznania obcej kultury oraz poszerzanie swoich horyzontów. Czy odważyłbyś się spróbować chociaż jednej z wymienionych tutaj propozycji? Myślisz, że twoje kubki smakowe byłyby na to gotowe?

Zobacz galerię >

źródło: turystyka.wp.pl; zoo.waw.pl

Tagi:

Kamila Sabatowska - TuryściAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Polska

Jak sytuacja na stoku w Wiśle? "Takie rzeczy tylko w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Skandaliczna sytuacja na pokładzie samolotu. Stewardessa wylała wrzątek na turystkę z Polski

Czytaj więcej >

Polska

Słynna atrakcja turystyczna zamknięta do odwołania. W pobliżu grasuje dzikie zwierzę

Czytaj więcej >

Polska

Paragon grozy z taksówki w Zakopanem. "Był to jeden z najdroższych kursów w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Nie tylko molo i droga. Jakie polskie słowa bywają kłopotliwe za granicą?

Czytaj więcej >

Polska

Turysta zobaczył cenę za publiczną toaletę na Krupówkach. Przesada to mało powiedziane?

Czytaj więcej >