Turysci.pl > Polska > IMGW wydaje alerty prawie dla całej Polski. Będzie biało, bardzo ślisko i wietrznie
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 21.01.2023 14:56

IMGW wydaje alerty prawie dla całej Polski. Będzie biało, bardzo ślisko i wietrznie

BeFunky-collage - 2023-01-24T124141.517
Marek BAZAK/East News

IMGW ostrzega przed niebezpieczną, zimową aurą i wydaje alerty, które dotyczą mieszkańców prawie całej Polski. Nad nasz kraj nadciąga niż, który sprowadzi nie tylko opady śniegu, ale także niszczący wiatr. Szczególną ostrożność powinni zachować nie tylko kierowcy na drogach, ale także wszyscy przebywający na zewnątrz.

Trwający weekend nie zapowiada się najlepiej, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, ale i panującą aurę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma wątpliwości, że w zdecydowanej większości kraju dadzą o sobie znać nie tylko intensywne opady śniegu i silny wiatr, ale i niekorzystny biometr.

Śnieżyce i niekorzystne warunki biometeorologiczne

IMGW ostrzega o załamaniu pogodowym w Polsce, zwłaszcza w sobotę. Mają wystąpić opady śniegu - miejscami bardzo silne, a w niektórych regionach także delikatny mróz. W dodatku będzie szaleć silny wiatr, który w porywach może osiągać nawet 80 km/h, co może wywołać zawieje śnieżne.

Eksperci prognozują, że opady śniegu będą towarzyszyć przez całą sobotę mieszkańcom niemal wszystkich rejonów Polski. Wyjątkiem będzie Pomorze zachodnie i północne rejony województwa lubuskiego. Najintensywniejsze z nich mają mieć miejsce zwłaszcza w okolicach Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Natomiast na marznące opady muszą być przygotowani mieszkańcy województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

W całym kraju będziemy mieć do czynienia z niekorzystnymi warunkami biometeorologicznymi. To zjawisko będzie wiązać się nie tylko z panującą za oknem aurą, która prowadzi do niedostatku światła, ale także z porywistym wiatrem i dużą wilgotnością powietrza.

Porywy wiatru osiągną nawet 80 km/h

Pierwszy dzień weekendu przyniesie także ze sobą bardzo silny wiatr, którego porywy będą osiągać nawet do 80 km/h. To on przyczyni się do powstawania śnieżyć i zawiei śnieżnych. Jeżeli wyruszacie w trasę – dobrze się przygotujcie. Drogi i chodniki będą śliskie. Kierowcy i piesi powinni zachować ostrożność.

Niedawno do bardzo niebezpiecznego zjawiska, któremu towarzyszył właśnie bardzo potężne porywy wiatru, doszło w Zamościu na ul. Zamoyskiego. Z relacji świadków wichura, która miała przypominać małą trąbę powietrzną, zniszczyła blaszane garaże, w których znajdowały się zaparkowane auta.

- Porwało wszystko do góry i zaczęło obracać. Na koniec kawałki blachy poleciały na tory. A potem wszystko ucichło - relacjonował świadek zdarzenia cytowany przez "Fakt".

Choć silny wiatr porwał i wrzucił do rowu jeden z pojazdów, a kilka z nich ma poważne zarysowania, krzywda nie stała się żadnemu człowiekowi. Straty materialne oszacowano na około 150 tysięcy złotych.

  1. Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego

  2. Stewardessa znalazła w toalecie ręcznie napisaną kartkę. Natychmiast wezwała pomoc

  3. Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: polsatnews.pl; fakt.pl

Tagi: Polska IMGW