Turysci.pl

unsplash/Craig Whitehead

IMGW wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu. W nocy nawet -18 stopni

13 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Od kilku dni zimowa aura daje się we znaki mieszkańcom większej części regionów Polski. Choć niektórzy zachwycają się bielą za oknem, która świetnie wprowadza w świąteczny nastrój, IMGW wystosowało ostrzeżenie. Prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem. Dołączą do tego siarczyste mrozy.

Na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) pojawiły się ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia, dotyczące warunków pogodowych na terenie Polski. Wyż po śnieżycach spotęguje mróz. Nocą z 13 na 14 grudnia br. może być naprawdę zimno i niebezpieczne.

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia

Od kilku dni w znacznej części Polski występują intensywne opady śniegu. IMGW wydało w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Drugi stopień ostrzeżeń obowiązuje w województwie zachodniopomorskim, w północnych częściach województwa mazowieckiego oraz województwa podlaskiego oraz w Sudetach.

Meteorolodzy ostrzegają, że już 14 grudnia czeka nas prawdziwe ochłodzenie, podczas którego słupki rtęci spadną znacznie niżej. Temperatura również spadnie poniżej zera.

- Uwaga, noc z wtorku na środę, 14 grudnia, zapowiada się na jak na razie najzimniejszą tej zimy, a mróz chwycie również nad morzem. - Temperatura minimalna od -17°C, -15°C w kotlinach górskich, około -13°C na południu i -10°C na północnym wschodzie, na pozostałym obszarze od -9°C do -6°C, tylko nad morzem około -3°C - przekazuje IMGW.

Zimowej aurze w niektórych regionach towarzyszyć będą także śnieżyce i mocny wiatr. Opady śniegu wędrują w kierunku północy kraju, dlatego szczególne ostrzeżenie skierowano także do kierowców, bowiem warunki na drogach mogą być utrudnione nie tylko przez intensywne opady, ale także pośniegowe błoto.

Spacerowiczów uprasza się o zachowanie szczególnej uwagi, bowiem konary i gałęzie łamią się pod naporem śniegu, niszcząc linie energetyczne oraz spadając na chodniki i samochody.

Mieszkańcy południowej części kraju powinni w szczególności przygotować się do temperatury poniżej -10 stopni. W przypadku tych terenów obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia. Choć opady i śnieżyce mają zmierzać ku końcowi, siarczystego mrozu również nie można ignorować.

Atak zimy w całym kraju

IMGW przed intensywnymi opadami śniegu ostrzega tym razem w szczególności mieszkańców północnej i północno-wschodniej części kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że mocne śnieżyce doprowadziły w wielu regionach do awarii prądu. Z tego powodu około 6 tysięcy osób zostało pozbawionych dostępu do elektryczności. Najczęściej powodowały je gałęzie łamiących się pod ciężarem białego puchu drzew.

O szczególną uwagę proszeni są również kierowcy. Choć o możliwość w płynności ruchu na drogach dba prawie 1500 jednostek, które pomagają utrzymać nawierzchnię w dobrym stanie, pośniegowe błoto i intensywne opady zdecydowanie utrudniają warunki na drogach.

  1. Rzadkie zjawisko nad Tatrami. Chmury soczewkowate zasnuły niebo, "Wyglądają jak UFO"

  2. Czy będzie śnieg na Święta? Wstępna prognoza pogody na Boże Narodzenie 2022

  3. Rzymskie Koloseum odsłania kolejne tajemnice. Jakie zwierzęta toczyły walki na arenie?

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

źródło: pogoda.se.pl; rmf24.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Najpiękniejsze drewniane kościoły w Małopolsce. Wyrusz na wyprawę wyjątkowym szlakiem
Czytaj więcej >

Polska

Wiosenny baby boom we Wrocławiu. Tymi narodzinami chwali się prezydent miasta
Czytaj więcej >

Polska

Znalazł w rowie żółwia i od razu wezwał pomoc. Ogromny gad mógłby odgryźć mu dłoń
Czytaj więcej >

Polska

Akcja ratunkowa w Tatrach. Mężczyźni utknęli na szczycie. Koczowali tam całą noc
Czytaj więcej >

Polska

Duża zmiana dla turystów wylatujących do Chorwacji. To ukróci kolejki na lotniskach
Czytaj więcej >

Polska

Polskie Malediwy można zwiedzać za darmo. Niesamowite, co skrywa turkusowa woda
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]